Klinická významnost endokanabinoidů při léčbě bolesti endometriózy

  • Endometrióza je gynekologické onemocnění, při kterém dochází k růstu endometria mimo dělohu. 
  • Lékařské konopí by mohlo být účinným prostředkem, jak pacientkám od bolesti ulevit.

Úvod

Pacientky s endometriózou často trpí difúzní a špatně lokalizovanou silnou bolestí. Současné strategie zabývající se bolestí zahrnují lékařskou a hormonální léčbu, stejně jako chirurgii. Lékařská léčba bolesti je často nedostatečná a je spojena s vysokou mírou recidivy. Lepší zvládání bolesti je proto naléhavě nutné.

Metody

Mezi různými kandidáty se endokanabinoidní systém (ECS) nedávno objevil jako relevantní farmakologický cíl pro léčbu bolesti související s endometriózou. Bylo provedeno vyhledávání literatury pomocí počítače pro identifikaci relevantních studií kombinujících klíčová slova „endometrióza“, „endokanabinoid“, „kanabinoidní receptor“, „THC“ a „mechanismy bolesti“.

Závěry

Toto přezkoumání popisuje mnohočetné a komplexní mechanismy bolesti spojené s endometriózou. Současné údaje a teorie o vazbě mezi ECS a léčbou bolesti u pacientů s endometriózou jsou prezentovány. Nakonec budeme diskutovat o tom, které aspekty bolesti spojené s endometriózou mohou být zaměřeny modulací ECS.

Zdroje: 
“The Clinical Significance of Endocannabinoids in Endometriosis Pain Management.” Mary Ann Liebert, Inc., Publishers, www.liebertpub.com/doi/10.1089/can.2016.0035.

Autoři: Jerome Bouaziz

O čem píšeme

  • Články z kategorie Studie CBD, CBD a Bolest mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 08/04/18