Farmakologické a klinické účinky lékařského konopí

  • Konopí obsahuje mnoho léčivých látek.
  • Přinášíme přehled těch, jejichž účinek byl v minulosti potvrzen a dnes se díky nim zmírňují bolesti u některých chorob.

Obsah

 Konopí neboli marihuana byla používána již léta pro léčebné účely. V USA a Kanadě je k dispozici několik typů kanabinoidních léčivých přípravků. Dronabinol (schéma III), nabilon (schéma II) a nabiximoly (nejsou schváleny US Potravinovou a lékařskou administrativou) jsou léky vyrobené z marihuany. Lékařské konopí nebo lékařská marihuana, listnatá rostlina kultivovaná pro produkci listů a kvetoucích hlav, se pěstuje právě pro tyto účely, ale pacienti je získávají také prostřednictvím bezplatných výdejních míst konopí anebo pomocí celostátních programů.

Účinky jednotlivých látek

Účinky kanabinoidních sloučenin na kanabinoidních receptorech (CB1 A CB2), které se nacházejí v mozku, mohou vyvolat různé farmakologické odezvy založené na vlastnostech a charakteristikách pacienta. Bylo zjištěno, že kanabinoidní Δ9-tetrahydrokanabinol má primární psychoaktivní účinky; účinky několika dalších klíčových kanabinoidních sloučenin ještě nebyly zcela objasněny.

Dronabinol a nabilon jsou indikovány k léčbě nevolnosti a zvracení spojené s chemoterapií rakoviny a anorexií spojenou se ztrátou hmotnosti u pacientů se syndromem získané imunitní nedostatečnosti.

Bolest a svalové křeče jsou však nejčastějšími důvody, proč se doporučuje lékařské konopí. Studie lékařského konopí vykazují významné zlepšení u různých typů bolesti a spasticity svalů. Hlášené nežádoucí účinky nejsou obvykle závažné, přičemž nejčastějšími jsou závratě.

Obavy týkající se bezpečnosti při užívání konopí zahrnují zvýšené riziko vývoje schizofrenie, zhoršení paměti a poznávání, náhodná konzumace konopí dítětem a nedostatek bezpečnostních obalů pro konopí ve formě léků.

Zdroje: studie, obrázek: www.herb.co

Vydáno: 08/09/18