Farmakologické a klinické účinky lékařského konopí

  • Konopí obsahuje mnoho léčivých látek.
  • Přinášíme přehled těch, jejichž účinek byl v minulosti potvrzen a dnes se díky nim zmírňují bolesti u některých chorob.

Obsah

 Konopí neboli marihuana byla používána již léta pro léčebné účely. V USA a Kanadě je k dispozici několik typů kanabinoidních léčivých přípravků. Dronabinol (schéma III), nabilon (schéma II) a nabiximoly (nejsou schváleny US Potravinovou a lékařskou administrativou) jsou léky vyrobené z marihuany. Lékařské konopí nebo lékařská marihuana, listnatá rostlina kultivovaná pro produkci listů a kvetoucích hlav, se pěstuje právě pro tyto účely, ale pacienti je získávají také prostřednictvím bezplatných výdejních míst konopí anebo pomocí celostátních programů.

O čem píšeme

Účinky jednotlivých látek

Účinky kanabinoidních sloučenin na kanabinoidních receptorech (CB1 A CB2), které se nacházejí v mozku, mohou vyvolat různé farmakologické odezvy založené na vlastnostech a charakteristikách pacienta. Bylo zjištěno, že kanabinoidní Δ9-tetrahydrokanabinol má primární psychoaktivní účinky; účinky několika dalších klíčových kanabinoidních sloučenin ještě nebyly zcela objasněny.

Dronabinol a nabilon jsou indikovány k léčbě nevolnosti a zvracení spojené s chemoterapií rakoviny a anorexií spojenou se ztrátou hmotnosti u pacientů se syndromem získané imunitní nedostatečnosti.

Bolest a svalové křeče jsou však nejčastějšími důvody, proč se doporučuje lékařské konopí. Studie lékařského konopí vykazují významné zlepšení u různých typů bolesti a spasticity svalů. Hlášené nežádoucí účinky nejsou obvykle závažné, přičemž nejčastějšími jsou závratě.

Obavy týkající se bezpečnosti při užívání konopí zahrnují zvýšené riziko vývoje schizofrenie, zhoršení paměti a poznávání, náhodná konzumace konopí dítětem a nedostatek bezpečnostních obalů pro konopí ve formě léků.

Zdroje: studie, obrázek: www.herb.co

  • Články z kategorie Studie CBD, CBD a Bolest mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 08/09/18