Může lékařská marihuana pomoci omezit opiátovou epidemii?

  • Vědci došli k závěru, že některé vysoce návykové opiáty lze nahradit lékařskou marihuanou. Této substituci však brání především zákon - v mnoha zemích je totiž konopí jako lékařský prostředek stále ilegální

Míra předpisů na opiáty se snížila ve státech, kde zákony umožňují legální přístup k marihuaně – dokazují to dvě studie zveřejněny 2. dubna 2018 v časopise JAMA Interní medicína.

Nové zjištění naznačují, že přístup k lékařské marihuaně může snížit potřebu opiátů, jelikož pacienti zvládají tlumit bolest jen marihuanou, uvádí vědci.

„Existují podstatné důkazy, že marihuana může zmírnit bolest bez rizika závislosti – na rozdíl od opiátů a prakticky nehrozí žádné riziko předávkování“ uvedl vedoucí studie Hefei Wen, odborný asistent pro řízení zdraví a politiky na univerzitě v Kentucky, obor Veřejné zdraví v Lexingtonu a Kentucky. „Potenciální zákony o legalizaci marihuany, které omezí užívání návykových opiátů si zasluhuje pozornost zvláště ve státech, které byly těžce postiženy epidemií opiátů“

Výsledky studií tvrdí, že nahradit opiáty je možné 

V jedné ze studií Wen a jeho kolega Jason M. Hockenberry, docent pro zdravotní politiku Emory Universtity v Atlantě, analozovali míry opioidních předpisů v letech 2011 a 2016 pro Medicaid enrollees – populaci, která má relativně vysoké riziko chronické bolesti a závislosti na opioidech, řekl Wen. Zjistili, že míra předepisování opiátů ve státech, které legalizovaly léčebnou marihuanu, klesla v průměru o 5,9 procenta ročně.A co víc – uvádí, že další rozšíření přístupu díky legalizaci rekreačního užívání marihuany, zaznamenalo v průměru 6,4% roční pokles

Ve druhé studii se jiný tým vědců zabýval množstvím opiátových receptů vyplněných od Medicare ve všech amerických státech od roku 2010 do roku 2015. Studie naznačují, že užívání marihuany se u starších Američanů zvyšuje nejrychleji – je to skupina, která má s největší pravděpodobností různé druhy bolesti, které na marihuanu reagují nejlépe, tvrdí výzkumníci.

Opioidní předpisy klesly v průměru o 2,21 milionu denních dávek ročně ve státech, kde je legalizovaná lékařská marihuana – pokles o 8,5% - oproti předpisům ve státek, kde marihuana legalizovaná není.

opiáty marihuana konopí léčba závislosti

Marihuana vs. Opiáty

Studie ukazují, že kanabinoidy – chemické složky v rostlinách konopí – mohou být účinné při zmírnění některých druhů bolesti a „obří kopa neoficiálních důkazů od pacientů“ naznačuje, že někteří, kteří začali užívat lékařskou marihuanu proti chronické bolesti, potřebují méně opioidů, řekl Dr. Kevin Hill, profesor psychiatrie na Harvadrské lékařské fakultě, který se do studií nezapojil.

„A nyní, s těmito dvěma dokumenty a několika předchozími studiemi, máme dost důkazů, které dokazují, že musíme skutečně myslet na konopí jako na potencionální způsob, jak omezit opiátovou krizi“, řekl Hill, jehož slova byla publikována vedle obou studií ve stejném časopise.

Jak vzniká závislost na opiátech

Opiáty jsou druh silných léků proti bolesti, včetně léků jako je OxyContin (oxykodon) a Vicodin (kombinace hydrokodonu a acetaminofenu). Opioidy se vážou na opioidní receptory v těle a způsobují pocity euforie. Jsou vysoce návykové a mohou vést k zneužívání drog, závažným komplikacím a úmrtí na předávkování.

Počet Američanů, kteří umírají na předávkování opiátů, stále stoupá; v roce 2016 bylo zaznamenáno 42 000 úmrtí v USA, což představuje nárůst z 33 000 úmrtí v roce 2015 podle zprávy z 30. března z Centra pro kontrolu a prevenci nemocí.

Většina lidí, včetně mladistvých s poruchou užívání opiátů začíná s předepsaným receptem na léky od poskytovatelů zdravotní péče pro léčbu bolesti. Marihuana může být alternativou pro některé z těchto pacientů, tvrdí odborníci. Kanabinoidy v léku se váží na kanabinoidní receptory těla, které jsou součástí vnitřního systému bolesti.

Vhodná alternativa

Přesto však nemusí být možné nahradit všechny druhy léků proti bolesti marihuanou. Klinické studie zatím naznačují, že marihuana je účinná při zmírňování chronické bolesti, neuropatické bolesti (bolesti způsobené poškozením nervového systému) a při neovladatelných a kontinuálních svalových kontrakcích spojenách s roztroušenou sklerózou. Ale abychom se dozvěděli, jestli je marihuana stejně účinná pro jiné typy bolesti, je třeba udělat další výzkum, prozradil Hill pro Live Science. [Mohli bychom porazit opiátovou epidemii zmírněním bolesti s marihuanou?]

A co víc, studium údajů o receptech ze států může odhalit pouze souvislost mezi zákony medicíny-marihuany a snížením užívání opiátů; nemůže ukázat vztah příčiny a následku, řekl Hill.

Budoucí studie by se měly podrobněji zabývat vazbou provedením randomizovaných klinických studií s cílem zjistit účinky užívání marihuany na bolesti nebo sledování pacientů, zda jim marihuana pomohla vyhnout se užívání opiátů nebo jen snížit jejich užívání.

Samotná marihuana nedokáže vyřešit problém s opiáty v zemi. „Je to jen jeden aspekt komplexního balíčku k řešení epidemie“, řekl Wen pro Live Science. Mezi další základní strategie patří poskytování vhodných léčit proti bolesti a různých neopioidních a nonmedikálních alternativ, stejně jako zlepšení přístupu k léčení závislosti.

Zdroj: 
Gholipour, Bahar. “How Medical Marijuana Could Help Curb the Opioid Epidemic.” LiveScience, Purch, 2 Apr. 2018, www.livescience.com/62193-legalizing-marijuana-surprising-benefit.html.

Autor:

Bahar Gholipour

 

  • Články z kategorie Studie, Legalizace konopí mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 08/19/18