Studie - Teenageři používají opiáty často v kombinaci s marihuanou

  • Studie ukázala, že z 524 teenagerů, kteří užili v posledních 30 dnech opiáty, téměř 80% užilo i konopí. 
  • Výzkum prováděla doktorka Vicki Osborneová, která se na tuto problematiku zaměřila.

Dospívající, kteří užívají opiáty proti bolesti bez předpisu, často užívají také konopí – uvádí nová studie.

Výzkumnící analyzovali informace od více než 11 000 dětí a dospívajících ve věku 10 až 18 let v 10 městech ve Spojených státech. Účastníci byli dotazováni, zda v posledních 30 dnech užívali opiáty na předpis a zda použili také konopí.

Celkově asi 29% dospívajících přiznalo, že někdy v životě vyzkoušeli konopí. Ale mezi 524 účastníky, kteří prohlásili, že v posledních 30 dnech užívali opiáty na předpis, téměř 80% užívalo konopí.

konopí mladiství užívání drog statistika

Výsledky studie 

Zjištění ukazují, že mezi mladými uživateli opiátů je prevalence užívání konopí vysoká, říká Vicki Osborneová, doktorská studie epidemiologi na Floridské univerzitě- Osborne představila studii 31. října na zasedání Americké asociace veřejného zdraví v Denveru.

U dospívajících, kteří říkali, že užívají opioidy bez předpisu (což znamená, že užívali drogy prostřednictvím přítele, člena rodiny nebo jinou cestou, asi 88% užívalo konopí, ve srovnání s 61% těch, kteří měli předpis na opiáty, které použili.

Studie rovněž zjistila, že mladiství, kteří hlásili, že užívali alkohol nebo tabák vedle opiátů, měli mnohem větší pravděpodobnost, že budou užívat i konopí. Z účastníků, kteří užívali opiáty, měli ti, kteří také uváděli nedávné užívání alkoholu, téměř 10x vyšší pravděpodobnost, že by užívali konopí, ve srovnání s těmi, kteří neužívali alkohol.

A ti, kteří v současné době kouřili tabák, měli 24x větší pravděpodobnost, že by užívali konopí než ti, kteří nebyli uživateli tabáku, uvedla studie.

Úsilí zabraňovat mladým lidem, kteří užívají opiátové léky proti bolesti a také konopí, by se mělo zaměřit na ty, kteří užívají alkohol a tabák, řekla Osbornová.

Úsilí by se mělo zaměřit také na muže, kteří pravděpodobně hlásili užívání konopí častěji než ženy, řekla.

Intervence by se měly zaměřit také na mladé lidi, kteří užívají opiáty bez předpisu, řekla Osbornová. I když takové užívání opiátů mezi mládeží není tak vysoké jako u dospělých, podíl mládeže užívající opiáty bez předpisu je stále aktuální, uvedla.

Co bude dál? 

Vědci plánují dále zkoumat údaje a zjistit, kdy začínají mladí lidé užívat konopí a kdy začínají užívat opiáty.

Předchozí studie zjistily, že legalizace lékařské marihuany skutečně vede ke snížení užívání opiátů u dospělých. Osbornová však řekla, že nové poznatky mezi mládeží se mohou lišit od dospělých, protože i ve státech, které legalizovaly užívání marihuany, je její používání dětmi ilegální.

Zdroje:
Rettner, Rachael. “Teen Use of Opioids Linked to Marijuana.” LiveScience, Purch, 7 Nov. 2016, www.livescience.com/56784-teen-opioid-cannabis-use.html.

Autor: 
Rachael Rettner

O čem píšeme

  • Články z kategorie Studie CBD mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 08/21/18