Záhadný syndrom, který marihuana vyvolává, dokáže zklidnit horká sprcha

Syndrom cannabinoid hyperemesis trápí mnoho lidí, kteří jsou na marihuaně závislí.

Projevuje se těžkou nevolností, zvracením a bolestí břicha. Není sice životu nebezpečný, ale rozhodně by mu měla být věnována pozornost. 

Syndrom cannabinoid hyperemesis

Na zvláštní stav, který je spojován s užíváním marihuany a který vyvolává zvracení zřejmě existuje protijed – horká sprcha.

Stav, nazývaný syndrom cannabinoid hyperemesis, je charakterizován opakujícími se záchvaty těžké nevolnosti, zvracením a bolestí břicha. Vyskytuje se u těžkých uživatelů marihuany, kteří si často dopřávají horkou sprchu, aby zmírnili příznaky.

Jev byl poprvé zpozorován v roce 2004, ale lékaři z USA hlásili, že se v posledních letech stále častěji objevuje, uvadí New York Times.

Ve skutečnosti nedávná studie těžkých uživatelů marihuany (kteří kouřili alespoň 20 dní v měsíci) v New Yorku zjistila, že asi třetina uživatelů hlásí příznaky konzistentní se syndromem cannabinoid hyperemesis – což znamená, že se setkali s nevolností a zvracením. Pokud by výsledky byly extrapolovány na celou zemi, asi 2,7 milionu Američanů by mohlo trpět syndromem cannabinoid hyperemesis nebo podobným stavem, uvedli vědci. (I tak není jasné, zda by tyto výsledky mohly být extrapolovány do jiných oblastí.)

Co způsobuje tento stav a proč může horká sprcha od těchto příznaků ulevit?

Lékaři nemohou zodpovědět žádnou z těchto otázek a ani pokusy nvysvětlují přesně to, co se děje, řekl doktor Kennon Heard, toxikolog z Univerzity v Coloradu, UCHealth v Aurorě, který studoval syndrom cannabinoid hyperemesis.

Ale lékaři vědí, že dlouhodobé užívání drog může mít za následek změny v mozku a nervovém systému. Lékaři navíc vědí, že endogenní kanabinoidy – sloučeniny v těle podobné těm, které se nacházejí v marihuaně – jsou nedílnou součástí systému bolesti v lidském těle, řekl Heard.

Jedna myšlenka spočívá v tom, že dlouhodobá stimulace díky látkám v marihuaně, které způsobují euforický stav - tetrahydrokannabinol (THC), mění systém bolesti těla způsobem, který vede k symptomům syndromu cannabinoidní hyperemesis.

„Něco v systému bolesti je narušeno tím, že má THC po celou dobu,“ řekl Heard pro Live Science.

Pokud tomu tak je, může horká sprcha pomoct zmírnit příznaky, protože stimulace z horké vody vytváří jiný senzorický signál, který odvádí tělo od signálu o bolesti. Vaše tělo může zpracovat jen tolik signálů najednou,“ řekl Heard.

Lékařská marihuana je někdy předepisována pro zmírnění nevolnosti a zvracení u pacientů s rakovinou, kteří podstupují chemoterapii.

Stav není život ohrožující ale je to jistý zdravotní problém, řekl Heard. V roce 2010 výzkumníci zjistili, že průměrný pacient s syndromem cannabinoidní hyperemesie šel sedmkrát na pohotovost a třikrát dostal (zaměněnou) diagnózu, než byl diagnostikován se svým stavem.

Na tento stav však existuje lék – zkrátka marihuanu nepoužívat. V recenzní studii z roku 2017 kolegové Hearda zjistili že 97% lidí se syndromem cannabinoid hyperemesis marihuanu přestane užívat úplně.

Zdroj: článek, obrázek: pinterest.com

  • Články z kategorie Aktuální témata mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 08/22/18