Nejčastější chyby od klíčení po semenáče

V prvních dnech a týdnech se mohou u semen vyskytnout charakteristické problémy. Ty nejčastější si rozebereme.

Problémy se semínky jsme rozdělili do 3 fází. V první části by mělo semínko prasknout a ukázat se klíček. V druhé fázi by měl klíček úspěšně vyrazit a vyrašit do substrátu. Ve třetí fázi by se na stonku měla ukázat první a druhá řada listů - semenáček. Po těchto třech fázích se považuje fáze klíčení za úspěšnou. Může dojít k několika základním chybám, které se většinou neustále opakují. Proto se je pokusíme shrnout do těchto tří fází a přiblížit jejich příčiny a řešení. 

 

První pomoc u klíčení - zaklíčení - semenáčku

 Semínko vůbec nevyrašilo

    • a vypadá pořád stejně

Pokud semeno nevyrašilo, není vidět žádný klíček a dokonce ani nepuklo, je nejčastější příčinou nedostatek vody. Vyschnutí místa klíčení nebo substrátu zastaví klíčení. Vysušené semínko se zpravidla malinko smrští.

Semeno potřebuje absorbovat určité množství vlhkosti, pokud se tak nestane, klíčení se zastaví. Tato chyba lze ještě napravit, pokud semínko velmi opatrně naříznete a zkontrolujete barvu samotného semene. To by mělo být stále sněhově bílé, kolem něj je šedý, tvrdý obal. Při kontrole samotného embrya uvnitř obalu musíme rozříznout pouze šedý obal, aniž bychom poškodili část semene!

Je to téměř chirurgická práce ale jedině tak lze ověřit, zda se semeno chybou vysušení neznehodnotilo. Pokud otevřeme zdravé semínko sami a dostane se vlhkost k semínku, může se semínko podařit zachránit. Pokud je už tvar semínka zdeformovaný můžeme se s ním nedobrovolně rozloučit. 

Pozor také na nadbytek vody. Pokud vám klíčící miska nebo substrát čvachtá, k semínku se nedostává vzduch. 

Další příčinou pro tento stav může být příliš vysoká teplota. Doporučuje se nepřekračovat 28°C. Vyšší teplota může klíčení inhibovat. V takovém případě jsou semínka nadobro ztraceny. Pozor tedy na klíčení na radiátoru, pc nebo pod lampičkou. Teplotu udržujte v rozmezí 20-28°C.

Podobné poškození může být v případě zmrznutí semen. Obsahují totiž vodu, která se při zmrazení roztahuje a buňky uvnitř prasknou. 

Mezi ostatní příčiny patří nekvalitní semínka, které nevyrobily žádné z předních seedbank. 

 

    •  semínka jsou tmavší a některá praskla

Pokud se semínko neotevřelo, nebo jen prasklo a má na místě kontaktu s půdou viditelný bílý povlak. jde o zasažení plísní. Toto fatální porušení semen nastává především při klíčení v substrátu. V půdě se vyskytuje řada plísní a hub, které mohou klíčení v kombinací s vlhkem ohrozit.

Tato chyba se stává pěstitelům, kteří vysazují přímo do půdy a používají při tom starý substrát. Plísním můžeme zabránit hned několika způsoby: použitím nové čerstvé zeminy a nejlépe také desinfekcí horkou vodou před výsevem. 

Pokud je svrchní obal semínka zbarven tmavě, jedná se také o napadení plísněmi a přičinou je nehygienický výsev. Jak to mu lze předejít? Semínka vysévejte podle správného postupu klíčení a při kontaktu s nimi si umývejte ruce. Hygiena je při startu semen vysoce důležitá, zejména pokud jde o dražší semínka. 

Takto napadená semínka jsou většinou trvale zničena. Můžete si to ověřit pohledem pod obal semínka. Uvnitř bude semínko jindy krémově bílé barvy spíš nažloutlé, změklé a namokvalé.

Semínko vyrašilo, ale klíček neroste

Nabízí se několik příčin. V prvé řadě je vhodné se zamyslet nad kvalitou vody. Méně kvalitní voda může být příčinou zpomalení, nebo úplnému zastavení růstu. Voda by něměla obsahovat velké množství chloru, solí nebo být jinak komtaminovaná. Přiliš vysoký obsah solí v půdě lze změřit pomocí EC testeru. Ten ukazuje vodivost substrátu. Nevhodný je v půdě také v půdě při klíčení obsah pesticidů a fingicidů. Substrát přio klíčení neošetřujeme prostředky proti škůdcům a chorobám, raději dbejme na čistotu a snažme se jim předejít. 

Další častou chybou je špatné pH substrátu, mělo by se pohybovatv hodnotách kolem 6,5. Příliš kyselý nebo příliš zásaditý substrát způsobí rostlině žízeň a hlad. Nebude totiž schopná přijímat témeř nic z půdy. 

Problémy se semenáčky

  • stonek stále nese část semínka

Pokud jsou na vrcholu zatím malého a tenkého stonku vidět náznaky prvních lístků, které jsou ale stále ukryty v obalu semena, jde o častou ale nevážnou chybu. Je to způsobeno zasazením semen do nedostatečné hloubky. 

Semínko by mělo být v případě výsadby přímo do půdy v hloubce 4cm (způsob výsadby přímo je upřednostňovaný u samonakvétacích odrůd). Řešení tohoto problémy je snadné, ale musí proběhnout opatrně.

Obal jednoduše odstraňme sami, ale velmi opatrně a hygienicky! Lístky by se poté měly rozevřít a začít přijímat světlo. Před odstraněním slupky je vhodné ji namočit, orosit, aby nejprve dobře změkla. Pokud odtrhnete s šedý obal i s prvními lístky pro semenáček je to fatální poškození.

 

  • stonek je slabý a vysoký

Pokud se právě vzrostlé rostlinky táhnou příliš nahoru a nechce se jim vytvářet listy, jde o velmi častou chybu pěstitelů. Takto postižená rostlina má nedostatek světla. Rostlinka se táhne instinktivně nahoru za světlem. Tento problém nebývá pro rostlinu fatální ale snižuje velkový výnos bylinky.

Vhodnější je nižší rostlina s vetšími listy, než vysoká rostlina malými lístky. Pokud tedy máte tento problém, například máte klíčící misku jen u okna, doplňte světlo lampičkou nebo výbojkou. Více v tomto případě znamená lépe. 

 

  • stonek se ohýbá nebo praská

Pokud je stonek na některých místech viditelně zúžený, ohábá se nebo dokonce praskne, může o napadení houbovými chorobami. Ty přežívají v méně kvalitní a staré půdě. V tomto případě už nelze u tak malých rostlin nic dělat. 

Druhou a častější příčinou ohýbání semenáčků je nadbytek vody. Pokud je rostlina již vzrostlá upozorní na velké množství vody v půdě ohábáním listů. U semenáčku se ale ohne celý stonek a listy padají k zemi. Z půdy by neměla po stlačení prsty přýštit voda. 

Podobný efekt má na sazenice nedostatek vody. Pokud je substrát přiliš suchý nebo je také příliš slaný, stonek začne většinou v polovině usychat a vlivem zúžení se ohne a rostlinka umírá. 

Závěrem

Klíčení semen není jaderný výzkum. Většina problém nastává podceněním hygieny při klíčení. Pěstitelé se na své miláčky chodí často dívat a sahají na ně, ale prsty nepřenáší jen lásku ale taky bakterie.

 

Pokud chcete pěstovat úspěšně doporučujeme vysazovat do půdy až naklíčená semena podle oficiálního postupu klíčení semen. Klíčením mimo substrát zažehnáte většinu komplikací pěstitelů :)

 


Čtěte také o častých problémech a nedostatku živin.

 

 

 

tipSemena konopí / marihuany jsou určena výhradně ke sběratelským účelům! Pěstování rostlin s vyšším osbahem THC je přestupkem, nebo trestným činem! Více zde

 

  • Články z kategorie Pěstování mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 10/04/12