Muži jsou více náchylní na „konopnou psychózu“ než ženy

  • Pětatřicetiletá studie ukazuje, že muži jsou více náchylnější na psychické poruchy v důsledky kouření konopí.
  • Pravý důvod proč tomu tak je, však zatím známý není.

Nedávná studie ukazuje genderové rozdíly.

Ačkoli bylo učiněno a potvrzeno mnoho pozitivních a lékařsky prospěšných objevů o konopí, stále přetrvávají obavy z trvalých účinků konopí na mozek.

V 80. letech vědci provedli experiment, který studoval užívání konopí u přibližně 45 000 mužů ve věku 18 let. Pětatřicetiletá studie pravidelně kontrolovala u mužů příjem marihuany, zvláště u kuřáků, u kterých testy potvrdily nějaký typ psychické poruchy.

Výsledky byly zajímavé, Muži, kteří kouřili marihuanu, byli 2,4x častěji diagnostikováni jako schizofrenici, než ti, kteří marihuanu nekouřili. U mužů, kteří pravidelně kouřili konopí, což bylo vymezeno více než 50x za 15 let, bylo šeskrát větší riziko vzniku schizofrenie než u příležitostného kuřáka.

Toto byl první revoluční objev, který ukázal souvislost mezi duševní chorobou a konzumací konopí.

Celkově bylo 9 studií, které testovaly teorii, že marihuana souvisí s psychózou. Nyní, díky časopisu Advances in Dual Diagnosis, který se uskutečnil během 11 let, se výzkumy domnívají, že muži mají větší riziko konopné psychózy než ženy.

Dr. Paul Galdas a Dr. Holly Essex, vedoucí výzkumníci v této studii uvedli, že poměr je 2:1 mužů k ženám, ale pravděpodobně se zvýší na 4:1.

Ian Hamilton okomentoval nedávnou studii, v níž uvedl: „Výrazné genderové rozdíly v míře konopné psychózy jsou záhadné.

Je možné, že služby duševního zdraví a specializované protidrogové léčby, které mají nepřiměřený počet mužů, identifikují a léčí více mužů s kombinovanými problémy duševního zdraví a konopí.“

konopí marihuana psychóza

Co je vlastně konopná psychóza?

Konopná psychóza mění psychickou stabilitu člověka po použití marihuany. Psychóza podle definice znamená vážnou duševní chorobu, která vás přiměje věřit věcem, které nejsou pravdivé.

Podle Centra pro závislost a duševní zdraví může být konopná psychoza po kouření marihuany prožívána několika typy negativních emocí, jako je úzkost, deprese a další duševní rozpory.

Proč tedy konopná psychóza postihuje muže více než ženy?

Naneštěstí, vědci si stále nejsou jistí, proč jsou muži více postihováni. Malé množství studií říká, že tyto rozdíly dělá pohlaví, nicméně jsme stále v procesu porozumnění, jak pohlaví ovlivňuje výsledky konopné psychózy.

Zdá se, že muži jsou víc živí kuřáci než ženy. Někteří tvrdí, že kouření marihuany bylo a stále je pro ženy sociální stigma, což vedlo k menšímu počtu kuřaček. To je také základní myšlenka, že mladší muži se pravděpodobněji více zapojí do vysoce rizikového chování, včetně touhy zkoušet nelegální látky. Jiní spekulují, že muži užívají marihuanu jako metody vorovnávání, zatímco ženy mají tendenci se opřít o sociální interakce, aby našly potřebnou pomoc.

Tyto předpoklady mohou být užitečné pro spekulace, proč se u mužů vyskytuje konopná psychóza více než u žen, čistě na základě statistických údajů.

V současné době stále nemáme dostatek důkazů, které by určily, proč jsou muži náchylnější k psychózám konopí více než ženy, ale podle pana Hamiltona se zdá být jasné, že „na pohlaví záleží“.

Zdroje: “Men Are More Susceptible to 'Cannabis Psychosis' Than Women - HEALTH.” MERRY JANE, merryjane.com/health/men-are-more-susceptible-to-cannabis-psychosis-than-women.

Autor:
Audrey Livingston

O čem píšeme

  • Články z kategorie Studie CBD mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 08/26/18