Sovy poblíž farem s marihuanou umírají – Víme proč

  • Nelegální pěstírny ohrožují život zvířat, především sov. 
  • Jejich hlavní potravou jsou hlodavci, kteří jsou často přiotráveni chemikáliemi z těchto pěstíren.

Pokud byste se zeptaly sov, pravděpodobně by hlasovaly proti legalizaci marihuany.

Nový výzkum odhaluje, že několik druhů, včetně severní skvrnité sovy, podléhá jedu na krysy z tisíců „nepovolených soukromých míst, kde se pěstuje marihuana“ v severozápadní kalifornské oblasti Humboldt, Mendocino a Del Norte.

Jedovaté lesy

Jedná se o znečištění primárního zdroje potravy sov – myší a krys, které jsou stejně jako lidé přitahovány aromatickými plodinami – to se stalo záhubou zvířat. Vědci z Kalifornské univerzity, Davis a Kalifornské akademie věd našli stopy antikoagulačního rodenticidu u 7 z 10 skořápek vajíček sovy skvrnité, které shromáždily podle studie zveřejněné dne 11. ledna 2018 v časopise Avian Conservation and Ecology.

Druh, který je uveden jako ohrožený na Federálním a státním seznamu ohrožených druhů, není jedinou obětí toxických látek.

Puštík proužkovaný, který se živí potravou ze stejného prostředí jako jeho příbuzné druhy, je vystaven stejnému riziku z kořisti.

Ze 84 mrtvých sov vědci odebrali vzorky a asi 34 až 40 procent bylo pozitivních na látku, která brání v těle srážlivosti krve a může mít za následek nekontrolované vnitřní krvácení.

Situaci také zhoršuje skutečnost, že soukromé, nelegální nebo jinak neoprávněné pěstírny marihuany se nachází na místech jako jsou soukromé lesy a často se přerývají s místy, kde se ohrožené sovy skvrnité a jejich potrava nachází.

Sovy mají sklony k tomu, krmit se podél hranic lesa. Protože pěstírny rozdělují tyto lesní krajiny, jsou pravděpodobně zdrojem otravy.

Po zavedení Proposition 64, kvůli iniciativě voličů z roku 2016 legalizovat konopí v Golden State, odborníci tvrdí, že očekávají nárůst počtu i velikosti těchto neoficiálních pěstíren konopí.

Výzkumníci tvrdí že by tento trend mohl situaci ještě zhoršit. Dokonce i se zavedením legálního prodeje lékařské marihuany zůstává většina pěstitelů ukrytých na černém trhu.

Nelegální pěstírny marihuany

Pouze zlomek (zhruba 4500 až 15 000) soukromých pěstitelských oblastí v Humboldt Country například funguje s pomocí regulačního dozoru.

„Pokud máte tisíce necertifikovaných pěstitelů konopí a jen hrstku biologů, kteří se je snaží regulovat v několika krajích, jsme hluboce znepokojeni tím, že neexistují dostatečná ochranná opatření. Nikdo nekontroluje úroveň, v jaké míře používají soukromí pěstitelé chemikálie. Tyto lesní krajiny mohou být velmi nebezpečné pro sovy a další volně žijící zvířata.

Výsledky studie podporují další zkoumání křehkých vzájemných vztahů, které udržují v přírodě rovnováhu.

„Přístup k těmto vzorkům ze sov nám umožňuje prozkoumat zdraví celého regionálního lesního systému“, řekl Jack Dumbacher, kurátor ornitologie a mammalogie na Kalifornské akademii věd, kde byly prováděno pitvy těchto sov. „Využívám našich fondů, abychom vytvořili konkrétní vědecký případ pro zvýšení ochrany lesů a ochranu druhů před tím, než bude příliš pozdě zasáhnout.“

Zdroje: 
Chua, Jasmin Malik. “Owls Dying Near Marijuana Farms (Here's Why).” LiveScience, Purch, 11 Jan. 2018, www.livescience.com/61403-marijuana-farms-dying-owls.html.

Autor: 
Jasmin Malik Chua

O čem píšeme

  • Články z kategorie Studie CBD, Legalizace konopí mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 08/30/18