Kouření marihuany způsobuje lenost, tvrdí studie

  • Vědci z Britské Kolumbie zjistili, že kouření konopí způsobuje lenost, nikoli neschopnost zadaný úkol vykonat. 
  • Dokazuje to i pokus, kdy bylo potkanům nabízeno různé množství jídla podle složitosti úkolu.

Vědci říkají, že snížená ochota vzdělávat se může vysvětlit, proč užívají marihuanu méně vzdělaní a pracovití lidé.

Kouření konopí způsobuje lenost, tvrdí nová studie.

Výzkumníci na univerzitě v Britské Kolumbii poskytli chemický tetrahydrocannabinol (THC), hlavní látku v konopí ovlivňující mozek, laboratorním potkanům.

Zjistili, že to způsobilo, že potkani jsou méně ochotní plnit složitou úlohu za velkou odměnu, přičemž většina se rozhodla pro jednodušší úlohu i když odměna byla menší.

Mason Silveira, který vedl studii, řekl: „Nečekaně jsme zjistili, že když jsme těmto potkanům dali THC, v podstatě se stali kognitivně líní.“

„Zajímavé je však to, že jejich schopnost vykonat složitou úlohu nebyla THC ovlivněna. Potkani stále mohli úlohu vykonat – ale zkrátka se jim nechtělo.

Druh konopí prodávaný jako rekreační droga obsahuje mnohem vyšší hladiny škodlivého THC než konopí vyráběné pro lékařské účely, které má navíc chemické látky nazývané kanabidiol, které jsou pro mozek lepší.

THC souvisí s úzkostí a psychózou, stejně jako problémy s učením, pamětí a pozorností

konopí lenost marihuana účinky psychika

Výsledky studie 

Nová studie ovšem naznačuje, že konopí nezpůsobuje to, že by lidé nebyli schopní plnit úkoly, jednoduše z nich činí méně motivované.

Vědci uvedli, že jejich zjištění mohou vysvětlovat, proč lidé užívající konopí jsou často méně vzdělaní, mají nižší příjmy a mají horší vyhlídky na zaměstnání.

Vědci dali 29 potkanům dávky THC, aby zjistili, zda je méně pravděpodobné, že se rozhodnou pro úkoly, které vyžadují větší úsilí.

Potkani měli za úkol vybrat si z několika páček, z nichž některé byly jednodušší na otevření – s menší odměnou potravy a jiné naopak těžší – s velkou odměnou ve formě potravy.

Za normálních okolností většina potkanů vybírá náročnější výzvy k získání větší odměny. Ale poté co byli zdrogovaní, zvolili jednodušší možnost.

Bylo zjištěno, že THC způsobuje změny v mediální prefrontální kůře, která je součástí mozku, který se podílí na rozhodování.

Autor: Benjamin Kentish

Zdroje:
Benjamin Kentish @BenKentish. “What Smoking Weed Every Day for Years Does to Your Brain.” The Independent, Independent Digital News and Media, 26 Aug. 2016, www.independent.co.uk/news/science/cannabis-marijuana-weed-effects-lazy-latest-news-research-what-smoking-does-a7211166.html.

O čem píšeme

  • Články z kategorie Studie CBD, THC a CBD mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 09/06/18