Regulérní vs. feminizovaná semena

Myšlenka feminizování semen vznikla již v dřívější době, vzhledem k velké světové  poptávce po samičích rostlinách konopí bez nutnosti selekce pohlaví. Je považována za moderní vlnu pěstování, protože zaručuje absenci samčích rostlin. Ve skutečnosti ale již nezaručuje výskyt hybridů samčí i samičí genetiky.

Proces feminizování je v podstatě hormonální proces, kdy za pomoci chromozomu dokážeme ovlivnit genetickou informaci rostliny a zaručit tak eliminaci mužského chromozomu, tudíž také eliminaci samčích rostlin.

 

Během 70. a 80. let minulého století ještě neexistovalo tolik informací o genetice zakoupené odrůdy, jako je tomu v současné moderní době. Zákazník tehdy nevěděl nic o rodokmenu rostlin. Nevěděl, zdali mu ze semen vyrostou samičí nebo samčí rostliny. Nevěděl také nic o výsledné velikosti rostlin, jejich tvaru či možnosti velkého výnosu. Nejdůležitější bylo v té době pouze to, aby byla taková genetika chuťově dobrá ke kouření.

V minulosti ještě neexistoval žádný zaručený způsob regulace opilování. Samčí rostliny z blízkého okolí opylovali samičí rostliny a vznikaly tak opravdu pestré genetické kombinace. Časté případy takového míchání genetiky dříve přinesly jak selhání, tak také slavily úspěch. Mnoho významných odrůd konopí bylo vypěstováno křížením náhodných semen. Některá taková spojení vedla k rostlinám, které byly více nemocné, zatímco jiné výhonky vynikaly svou silou a energií.

 

Feminizovaná semena = Hybridní rostliny

Samičí rostliny pocházející z feminizovaných semen mají tu nevýhodu, že je zde daleko pravděpodobnější výskyt hermafroditních rostlin (hybridy samčího a samičího pohlaví), pokud je rostlina jakkoliv stresovaná. Stres rostlin může být v takovém případě vyvolán mnoha faktory. Například nepravidelnou změnou světelného cyklu, změnou teplot nebo jiná nepředvídatelná okolnost může vést k narušení přirozené symbiózy a vytvoření pohlavních mutací. Ve venkovních podmínkách mohou bohužel také vzniknout problémy. Například při dlouhodobě nepříznivém venkovním počasí můžeme skončit s feminizovanou rostlinou rozvíjející jak samčí tak samičí květy a rozfoukaný pyl potom ohrozí také zbylé samičí rostliny, které začnou tvořit semínka. Výhodou feminizovaných semen je naopak jednoduší postup při pěstování, jelikož se zcela vyhneme procesu selekce.
Proces selekce

Proces selekce je u nefeminizovaných semen velmi důležitý. Selekce samičích rostlin v podstatě znamená postup, kdy ještě mladé klony mateční rostliny přesadíme do velkých květináčů a po dobu prvních deseti až čtrnácti dnů nastavíme květový cyklus na 12 hodin světla a 12 hodin tmy. To má za následek, že rostliny ukážou své pohlaví mnohem dříve a my jsme schopni přesně určit, které z matečních rostlin budou samičí a které samčí. Samčí klony co nejrychleji odstraníme a ty samičí necháme dokvést. Samičí mateční rostliny jsme schopni trvale udržovat v růstovém stádiu a nadále z nich získávat kvalitní klony, které budou vždy pouze samičího pohlaví.

Související obrázek

Klonování

Feminizovaná semena jsou paradoxně méně spolehlivá pro klonování. Proces klonování rostlin je známý celosvětově a je používán snad pro všechny druhy rostlinné vegetace. V základu se jedná o postup, kdy uřízneme vrchní patra mateční rostliny a necháme je znovu zakořenit. Moderní pěstitelé používají ke správnému zakořenění růstový hormon, ale postup je stejný jako tomu bylo za dob našich babiček. Pro tento proces jsou vhodnější semena nefeminizovaná, kdy je zapotřebí vždy projít metodou důkladné selekce a až posléze takovouto silnou rostlinu začít klonovat.

Například pokud zasadíme 10 klasických nefeminizovaných semen a z každé takové rostliny uděláme další dva klony, které dobře označíme a necháme je ukázat své pohlaví. Jakmile jsme schopni identifikovat samičí rostliny (ty samčí zlikvidujeme), víme které rostliny z naší zahrádky si ponechat a kterých se co nejrychleji zbavit. Dále tyto samičí klony můžeme nechat dokvést a pečlivě pozorujeme hlavně jejich vývoj. Zjistíme, které z klonů jsou nejenergičtější a nejzdravější. Klony, které se nám zdají nejlepší, vypovídají o kvalitě mateční rostliny. Vybereme si samozřejmě to nejlepší.

Tento článek nemá za úkol degradovat pěstování z feminizovaných semen. Pravdou ale zůstává, že při takovém pěstování vždy hrozí riziko změny pohlaví, pokud je rostlina vystavena stresu. Může se to zdát složité, ale je to opravdu jednoduché vypěstovat mnoho samičích rostlin pouze z několika semen známé genetiky.

 

Feminizované semínka

Regulérní semínka

 

tipSemena konopí / marihuany jsou určena výhradně ke sběratelským účelům! Pěstování rostlin s vyšším osbahem THC je přestupkem, nebo trestným činem! Více zde

Tip: Vyzkoušej průvodce pěstováním

Postupný návod na pěstování venku v květináči.
Řekneme ti vše podstatné, tehdy, když to budeš potřebovat. Zadej svůj email, pošleme ti pouze obsah průvodce. Pokud budeš chtít průvodce vyzkoušet, najdeš v něm i odkaz jak pokračovat dál a co budeš k pěstování potřebovat.

  • Články z kategorie Pěstování mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 10/04/12