Marihuana a „Spice“ mohou vyvolávat záchvaty, tvrdí studie

  • Výzkum probíhající v Japonsku zkoumal, jaký vliv na myši mají vysoké dávky THC a JWH-018. 
  • Bylo potvrzeno, že obojí sloučeniny vyvolávají záchvaty.

Zatímco řada studií naznačuje, že marihuana může být účinná při snižování záchvatů, nový výzkum varuje, že silné a syntetické formy drofy mají opačný účinek.

Výzkumníci z univerzity v Tsukubě v Japonsku zjistili, že přírodní tetrahydrokannabinol (THC) – psychoaktivní chemická látka v marihuaně – a syntetický kanabinoid JWH-018 způsobily záchvaty u myší.

Vedoucí studie Olga Malyshevskaya a kolegové říkají, že jejich nálezy – které jsou zveřejněny v časopis Scoentific Reports – by měly sloužit jako „veřejná varování“ potencionálním škodám způsobených vysokou potencí a syntetickou marihuanou.

Zatímco marihuana zůstává ve Spojených státech „nejčastěji užívanou drogou“. Stává se v jednotlivých státech stále více legalizována pro léčebné účely, rekreační účely nebo obojí.

Nová studie týmu Olgy Malyshevsk

Výzkum také zjistil, že záchvaty mohou být vyvolány JWH-018, což je umělý kanabinoid, který je primárním prvkem syntetické marihuany známé pod názvem „Spice“.ayové naznačuje, že všeobecné užívání marihuany s vysokou účinonstí – tedy marihuany, která obsahuje velké množství THC – může ve skutečnosti vyvolávat záchvaty.

Výsledek obrázku pro mice and cannabis

Frekvence záchvatů vyšší u JWH-018

Vědci dospěli k závěrům díky analýze aktivity mozku myších samců poté, co dostali THC nebo JWH-018.

THC bylo podáváno hlodavcům v dávkách 10 miligramů na kilogram (ekvivalent přibližně 0,8 miligramu na kilogram u člověka) a JWH-018 byla podávána v dávkách 2,5 miligramů na kilogram (ekvivalent přibližně 0,2 miligramů na kilogram u člověka).

Tým implantoval elektroencefalografii (EEG) a elektromyografické elektrody do mozku myší, což jim umožnilo monitorovat jakoukoli elektrickou aktivitu související se záchvaty v reakci na sloučeniny.

Pohyb a chování hlodavců byl sledován také videozáznamem.

Studie ukázala, že myši zaznamenaly záchvaty krátce po podání jak THC, tak JWH018, přestože frekvence záchvatů byla významně vyšší u JWH-018.

Mozková aktivita související se záchvaty přetrvávala 4 hodiny po podání každé sloučeniny, řekl tým, ale vrátila se do normálu do následujícího dne.

Zajímavé je, že výzkumníci zjistili, že předběžné ošetření myší pomocí AM-251 - což je sloučenina, která se váže na kanabinoidní receptory 1 - zabránila záchvům v reakci na THC a JWH-018.

Tým navrhuje, aby antagonisté kanabinoidních receptorů by mohli být užiteční pro prevenci záchvatů v případě předávkování marihuanou

Studie varuje před možnými hrozbami

Podle výzkumníků jejich výsledky poskytují „silné důkazy“, že rostlinné a syntetické kanabinoidy mají potenciál vyvolávat záchvaty.

„Na druhou stranu, značná část literatury popisující kanabinoidy na zvířecích modelech, vykazuje převážně anticonvulsivní účinky,“ kostatují autoři.

„Nicméně, jen málo z nich použilo EEG záznamy k vyhodnocení epileptických příhod a mnoho z nich vyvolalo záchvaty buď elektricky nebo farmakologicky,“ dodávají.

Tým upozorňuje, že dávky THC a JWH-018 používané ve studii byly vysoké a nemusejí představovat dávky, které se u člověka běžně vyskytují při rekreačním nebo lékařským užíváním.

„V budoucnu by bylo zajímavé také testovat nižší dávky, obvykle používané léčebně nebo rekreačně, abychom zjistili, zda je tento efekt snížen nebo ztracen,“ tvrdí vědci.

Přesto se domnívají, že jejich nálezy by měly být považovány za varování před potencionálním nebezpečím kanabinoidů, zejména syntetické marihuany.

„Naše studie je velmi důležitá, protože si neuvědomujeme obzvláště účinek kanabinoidů. Lidé vidí marihuanu jako měkkou drogu bez nebezpečných účinků na zdraví.“

Zdroj: článek, obrázek: themindunleashed.com;zentype.com

O čem píšeme

  • Články z kategorie Studie CBD, THC a CBD mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 09/07/18