Rekreační marihuana zvyšuje ceny domů, tvrdí nová studie

  • Legalizace marihuany v Denveru nečekaně způsobila růst cen nemovistostí v blízkém okolí obchodů s konopím. 
  • Makléři však tvrdí, že tento jev se nemusí projevit v každém městě.

Vzhledem k tomu, že rekreační prodej marihuany se zvyšuje v celé oblasti Bay Area, mohla by nově legální droga způsobit neočekávanývzrůst na trhu s nemovitostmi?

Vědci, kteří se zaměřili na dopad legalizované rekreační marihuany na ceny v Denveru, našli překvapivý trend: Obchod, které začala prodávat rekreační marihuanu, měly „velmi pozitivní dopad na sousední hodnoty nemovitostí.“

Marihuana = rostoucí ceny nemovistosí

Poté, co se rekreační prodej stal legálním, domy poblíž prodejen rekreační marihuany zaznamenaly jejich navýšení o více než 8% ve srovnání s domky nacházejícími se o něco dále. Je to malá studie založená na datech, ale výzkum – první svého druhu – by mohl poskytnout důležitý pohled na potencionální dopad legalizace.

„Šli jsme do projektu a nebyli jsme si jisti, co očekávat,“ řekl James Conklin, profesor nemovitostí na univerzitě v Gruzii, který zároveň napsal příspěvek nazvaný „Contact High: Externí efekty maloobchodních provozoven marihuany na ceny domů v létě“. „Mysleli jsme, že by to mohlo mít negativní dopad. Náš rozbor projektu ukázal to, že nelze vidět žádný negativní efekt – výsledky ukazají na pozitivní efekt.

Conklin a jeho spoluautoři zjistili, že po odpoledních prodejích marihuany v Denveru na počátku roku 2014 se v rodinách, které se nacházejí v blízkosti těchto prodejen, objevily tyto hodnoty: domy v okruhu 0,1 mil od obchodu měly hodnotu o 8,4% vyšší než domy ležíci 0,1 až 0,25 mil.

Nebyly to nové prodejny – byly to lékárny s lékařskou marihuanou, které se v době, kdy se stal legální, rozšířily na rekreační prodej.

Výsledek obrázku pro marijuana in colorado

Studie 

Tato studie není první, která naznačuje vztah mezi rostoucími cenami domů a legalizací rekreační marihuany, ale její autoři tvrdí, že je to poprvé, co se tak stalo na vysoce lokalizované úrovni. Podobná zpráva byla napsaná dvěma profesory University of Mississippi a společností FNC pro informace o nemovitostech ukázala, že legalizace vede k průměrnému nárůstu cen bydlení v Coloradu o 6%. Tento dokument, nazvaný „Vliv legalizace maloobchodní marihuany na hodnoty domů: důkazy z Colorada“, porovnal majetkové zisky v obcích, které přijaly rekreační využití a v těch, které nepřijaly.

Společnost realtor.com zjistila, že od prvních obchodů s rekreačním konopím se v první polovině roku 2014 v Coloradu zvýšila cena domu ve státě z 248 000 dolarů na 298 000 dolarů v první polovině roku 2016. To je částečně přičítané populaci státu, která se v tomto období zvýšila téměř o 2%, tvrdí výzkumní pracovníci, ale také tvrdí, že více vlastníků domů se sem přestěhovalo kvůli změně zákona.

Conklin a jeho spoluautoři netvrdili, že by věděli, proč rekreační marihuana zvyšuje hodnoty domů, ale teoretizovali, že to může být proto, protože legalizace vedla k prudkému nárůstu poptávky po bydlení, vyvolané pracovním místem souvisejícím s marihuanou, nižším stupněm kriminality nebo shlukováním dalších zařízení poblíž obchodů s marihuanou. Upozornili také, že v jiných městech marihuana nemusí mít stejný dopad na ceny nemovitostí.

Rick Smith, prezident sdružení realitních kanceláří v okrese Santa Clara uvedl, že byl ohromen Coloradskou studií. Obchody s marihuanou nesmí být příliš blízko škol, řekl a dodal: „Obvykle věci, které mají tyto typy omezení, neovlivňují hodnoty nemovitostí.“

Realitní makléřka z Oaklandu – Kerri Naslund – v pondělí uvedla, že v Oaklandu spozorovala růst hodnot komerčních nemovistostí, v jejichž blízkosti mají prostory pěstitelé marihuany. Neočekává ale, že by hodnoty obytných domů následovaly tento trend.

Zdroj: legalshowtime.com;tokeofthetown.com

Perron, Patrick, and Patrick Perron. “Could Recreational Pot Boost Your Home Price?” The Cannifornian, The Cannifornian, 16 Jan. 2018, www.thecannifornian.com/cannabis-news/recreational-pot-boost-home-price/.

O čem píšeme

  • Články z kategorie Studie CBD mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 09/13/18