Výsledky nové studie ukázaly, proč jsou pochoutky obsahující marihuanu pro děti tak lákavé

  • Colarado je jeden ze států, ve kterém je marihuana legální. Pochutiny z ní jsou však baleny a vyráběny tak, aby přilíkaly co nejvíce zákazníků - a bohužel i dětí. 
  • Nová studie zjistila, co děti na těchto sladkostech láká nejvíce a co je třeba změnit. 

Nové zákony v Coloradu jsou důležitými kroky k tomu, aby výrobky obsahující marihuany nebyly tak atraktivní pro děti, tvrdí nedávno vydaná studie.

Zákony– které byly dokončeny a nabyly účinnosti v roce 2017 – zakazují výrobu jedlých konopných výrobků ve tvaru zvířat nebo ovoce. To je velmi důležité, protože hravé tvary jsou jedním z klíčových věcí, které dělají potravu pro děti lákavou, řekl Sam Méndez, výkonný ředitel Univerzity Washington, obor Zákonů o konopí a Projektové politiky.

Ale Méndezův výzkum identifikoval další prvky – jako je barva, vůně a chuť – které také dělají potravu atraktivní. A to jsou věci, které nové předpisy státu Colorado neupravují.

Méndezovo studium bylo pověřeno ústředním orgánem Washingtonských likérů a konopí, organizace, která dohlíží na marihuanu v tomto státě. Cílem bylo dozvědět se více o problému, který se potýkal s podnikateli v oblasti prodeje konopných pochoutek: Jak udržují děti z dosahu konzumace marihuany?

Děti lákají pestré obaly a tvary

Po legalizaci v Coloradu se případy dětí na ambulanci, které náhodně konzumovaly marihuanu, zhruba zdvojnásobily, přestože počet je stále malý ve srovnání s požitím farmaceutických výrobků nebo čistících prostředků.

Vzhledem k tomu, že Méndez nemohl provádět studii založenou na lákání dětí na skutečné výrobky z marihuany, studoval místo toho, co dělá obecně potravu lákavou pro malé děti. Zjistil, že barva, tvar, vůně a chuť hrají významné role – což se dalo očekávat.

Děti nejvíc lákají potraviny vyrobeny  zajímavých tvarech, jako jsou hvězdy nebo zvířata, více než potraviny v obyčejných geometrických tvarech. Dále preferují potraviny, které jsou červené, oranžové, žluté nebo zelené. Mají rády potraviny které voní a chutnají sladce a nejvíce je láká obal s jasnými barvami a kreslenými postavičkami.

Výsledek obrázku pro sweets with cannabis

Nová zjištění

A co je nejdůležitější – Méndez zjistil, že odstranění pouze jednoho atraktivního prvku by pravděpodobně nijak nemělo vliv na to, že produkt je pro dítě přitažlivý. „Žádný faktor nebyl dostatečně přesvědčivý,“ řekl.

Z tohoto důvodu uvedl, že nejlepším přístupem ve státech, kde děti mají k takovýmto produktům přístup, je regulace různých prvků na potravinách a aby bylo kontrolováno, zda pochutina není pro děti příliš atraktivní.

Colorado již takové zákony ohledně marihuany v potravinách má – do značné míry. Vedle nových zákonů o jedlých tvarech zákon také zakazuje balení a přísady konopných produktů, které by se vzhledově podobaly těm, které jsou určeny pro děti.

Zákon také výslovně zakazuje používat slovo „bonbón“ a tomu podobné na etiketách pochutin z marihuany. Vůni a barvu však zákon nekontroluje.

Republikánský prezident Jonathan Signer, demokrat z Longmontu, který přijal regulaci jedlých potravin v minulých legislativních zasedáních, řekl, že výzkum ukazuje, že Colorado je na správné cestě. Avšak dodal, že stát potřebuje víc – například projednat, zda by bylo možné ještě více zpřísnit předpisy, které by snížily případy dětí, které kvůli požití konopných sladkostí skončily v nemocnici.

Zdroj: článek, obrázek: hightimes.com;marijuanatimes.org

O čem píšeme

  • Články z kategorie Studie CBD mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 09/18/18