Co vyrobit z konopí? Mastičky, kapky, extrakty... nebo konopný beton a čistič radiace?

  • Co vyrobit z konopí? Mastičky, kapky, extrakty... nebo konopný beton a čistič radiace?
  • V dnešní době je marihuana známá hlavně kvůli svým omamným účinkům, na vzestupu je však léčebné využití
  • Rostliny konopí jsou samy o sobě vysoce různorodé a jako takové i rozmanitě využitelné
  • Marihuana je dost možná rostlinou, která se dá využít i zpracovat na bezkonkurenčně největší množství způsobů

O psychoaktivních účincích konopíTHC a kouření marihuany jste již dozajista slyšeli. V případě, že sledujete naše pravidelné updaty na blogu, si také jistě uvědomujete stále rostoucí léčebný potenciál této byliny. Medicínské efekty květů konopí, které obsahují dostatečné množství léčebných kanabinoidů, jsou schopny pomoci v případě malých neduhů jako jsou úzkosti, špatná nálada, únava, špatná koncentrace či občasné problémy se spánkem.  

Nadále jsou však účinky konopí využitelné i pro závažnější kondice jako jsou přetrvávající deprese, nespavost (insomnie), chronická únava (fibromyalgie)chronická bolest různého druhu, autoimunitní onemocnění, neurodegenerativní chorobydětská epilepsie a mnohé další nemoci, které vědci v souladu s možnou léčbou konopím stále prozkoumávají. 

Celá věc jde však s konopím mnohem hlouběji. Nové, stále se vyvíjející léčebné postupy a metody nyní pacientům umožňují aplikovat a zpracovávat květy marihuany na nespočet způsobů. Je libo tinkturu plnou cannabidiolu (CBD)? Fénixovy kapky, olejíčky, mýdlašampóny a všemožná kosmetika, koláčky a žvýkačky? Dokonce zde již máme i rozpustnou marihuanu v prášku... 

Využití konopí však nekončí u “pouhé” konzumace a léčby. Konopí může posloužit také pro výrobu oblečení, lan, papíru, okrasných šperků nebo dokonce plastů, paliva či mouky. Zde už však mluvíme spíše o konopí průmyslovém neboli technickém. O tom, proč se konopí pro tyto účely jako ekologicky šetrný zdroj nevyužívá primárně, by se dalo dlouho debatovat. Dnes se však podívejme na některé z nejoblíbenějších způsobů využití konopí a také na to, co vše se z něj dá vyrobit. 

technické konopí využití ekologie

Látky a oblečení z konopí 

Začněme tam, kam až nejdál naše dosavadní znalosti historického využití konopí dosáhnou. Nejstarší nález oblečení vyrobeného z konopí se datuje do neuvěřitelně dávné doby 8000 let před Kristem. Badatelé tento kus oblečení objevili při prozkoumávání archeologických vykopávek v Afghánistánu. Co se Evropanů týče, vypadá to, že jsme byli celkem dlouho pozadu - oblečení vyrobené z konopí se do Evropy dostalo až o necelých 7000 let později.  

Nejvíce si však na konopném oblečení “ulítli” staří Číňané. Trend konopného “swagu” zde započal legendární vládce Shen Nung, který lidu veřejně kázal, ať kultivují konopí seté a vyrábí z něj oděvy. Stará Čína je dodnes považována za civilizaci, kde se konopí využívalo historiky nejvíce a také nejdéle.  

Oblečení z konopí je v dnešním světě tedrelativně novým trendem, avšak zároveň také ohlédnutím se za znalostmi starých civilizací, od kterých se až překvapivě často máme co poučit. 

Konopí jako čistička vody a půdy 

Jedním z dalších, obzvláště zajímavých využití rostlin konopí je jejich použití při dekontaminaci půdy a vodních toků. Například, kontaminace radioaktivitou způsobuje dlouhodobé poškození životního prostředí. Jako příklad si můžeme vzít dva nejznámější případy - havárie v Černobylu a Fukušimě. Schopnost konopí účinkovat proti negativním, radioaktivním vlivům v přírodě, je v popředí zájmu celé řady badatelů a právě při havárijích o rozsahu Černobylu je vysázení konopí nasnadě.  

Proces čištění neboli purifikace radioaktivní půdy pomocí hromadného pěstování konopí se nazývá fytoremedace. Technické konopí je za účelem fytoremedace pěstováno v okolí opuštěného města Pripjať již po více než dvě dekády. Vzhledem k masivním škodám způsobeným havárií a následnému vystavení okolní vegetace silné radiaci se o vysazení rostlin schopných fytoremedace rozhodlo téměř ihned.  

K vyčištění radioaktivní oblasti v okolí Černobylské elektrárny bylo využito hned několik druhů rostlin. Nejdříve byly vysazeny dva druhy rostlin brassica. Následně, roku 1996 se začaly přisazovat slunečnice a dva roky po nich konečně konopí. Slavik Dushenkov, výzkumník z organizace Phytotech, zabývající se schopnostmi rostlin a jejich působením na okolní prostředí, tvrdí, že “rostliny konopí se osvědčily jako nejúčinnější rostlina vhodná pro fytoremedaci”. 

"Taky vám připadá zajímavé, že je konopí schopno navrátit rovnováhu jak do endokanabinoidních systémů lidského těla, tak do samotné půdy? Léčba konopím sahá dále, než jsme si mysleli."

konopí výroba masti a recepty

Jedním z dalších, dnes již dá se říct mainstreamových, využití konopí je výroba konopných kosmetických produktů, které jsou díky obsahu přírodních kanabinoidů schopny příznivě působit na vnější tělo a pokožku. Pokud máte problémy s pokožkou nebo máte zájem o přírodní omlazení či údržbu kůže, můžete pro více informací nahlédnout do článku “Bio konopné oleje – jak použít konopí v péči o pokožku.” 

Pití a jídlo z léčebného konopí 

Jak jsme již zmínili výše, z květů i listů medicínského kanabisu je možné připravit všemožné pokrmy. Navíc je možné jídla z konopí připravovat nejen na nespočet různých způsobů, ale i za různými účely. Pro představu - mléko z konopí obsahující značné množství plnohodnotných květů bude pacientem využito jinak, než čaj obsahující pouhé CBD. Stejně tak bude rekreační uživatel pít konopnou vodku s jinou motivací, než bude pacient kapat pod jazyk odměřenou dávku konopné tinktury.  

V případě, že se o pokrmy či drinky obohacené o léčebné kanabinoidy zajímáte, můžete se podívat na hned několik inspirativních a hlavně informativních článků:  

Konopná lana a provazy  

Znalost výroby kvalitního lana či provazu z konopí byla například pro osidlující lid během kolonizace Amerického kontinentu naprosto zásadní. Proč volit pro výrobu provazu právě konopnou rostlinu? Tak za prvé, konopí roste jako plevel (hodně rychle). Navíc, na každých dejme tomu 100 gramů vyrobíte z konopí více použitelného vlákna, než z bavlny či lnu.  

Stavební materiál a beton z konopí 

Ekologické domy postavené z přírodního konopí? Není problém. Vzrůstající nutnost využívat pro přírodu neškodlivé zdroje se odráží i v čím dál populárnějším využití konopí jako stavebního materiálu. Ekologický výzkum z posledních patnácti let poukazuje na kanabis jako na jedno z nejslibnějších řešení.  

Dle průzkumů UN (UN Enviroment program 2016) konzumuje stavební průmysl zhruba 40% celosvětové energie, 25% vody a 40% celkových zdrojů. Tuto nezdravou a ekonomicky nevýhodnou míru konzumace lze řešit právě “přepnutím” z minerálních stavebních materiálů na materiály rostlinné. Hlavní výhodou je ve výsledku snížení tvorby oxidu uhličitého. Navíc, budovy postavené z konopného betonu značně snižují potřebu klimatizace, čímž je pochopitelně možné i radikálně snížit konzumaci energie a tím pádem i zpomalit vliv civilizace na globální oteplování.  

Konopný papír 

Konopný papír je rovněž ekologicky velmi příznivou volbou. Přetrvávajícím problémem je zde však navýšení nákladů na výrobu, což se průmyslovým organizacím samozřejmě nezamlouvá. Co však dlouhodobá cena za dopad na životní prostředí? Zde už by hodnoty měly být dost možná stavěny jinak a zejména z dlouhodobějšího úhlu pohledu.  

Šperky a klenoty z konopí 

Všemožné doplňky a okrasy z konopí se vyráběli již za dob dávné Asýrie. Základní technikou, jak vyrobit okrasná vázání z konopí je takzvané makramé. Česky se jedná o proces drhání, kde se pomocí háčků, jehel a obručí proplétá konopné vlákno a vytváří požadovaný tvar výsledného šperku. Makramé se stalo populární volbou zejména díky tomu, že konopné vlákno drží velmi dobře pohromadě a navíc ustojí zkoušky času.  

Konopné plasty 

Problém s plasty je problém obrovského, celosvětového měřítka, který navíc neustále roste. Minulý rok dosáhla konzumace plastů opět nových výšin. Navíc, ze všech využitých plastů jich každým rokem skončí přes 8 milionů tun v oceánech. Pro představu - jen z USA každý rok skončí v oceánech více než 102 miliard plastických sáčků.   

Fungující, účinná ekologická řešení jsou dnes potřeba více než kdy předtím. Konopnými plasty se opět ohlížíme na znalosti předků a vidíme, že v některých věcech byli zkrátka a dobře popředu. Pro výrobu plastů je nezbytná takzvaná celulóza, která materiálům zapůjčuje schopnost ohebnosti a tvárnosti. A právě celulóza získaná z přírodního konopí je zde možným řešením naprosto esenciální součásti dnešní ekologické krize.  

Potřebu změny ve výrobním procesu si naštěstí začíná uvědomovat čím dál více průmyslových korporací. Například, evropské automobilky začínají nahrazovat klasické plasty těmi konopnými při výrobě palubních desek, obkladů a dalších součástí aut. Mimo to se přírodní plasty dají aplikovat také pro výrobu zvukových systémů, vláken do 3D tiskáren, trsátek na kytary a mnohých dalších. Využitelnost plastů z konopí je obrovská a je nasnadě, aby ho začaly využívat co nejhojnější počty výrobců.  

oceány znečištění ekologie

Konopí jako ekologické palivo 

Od plastů můžeme rovnou navázat na další dlouhodobou problematiku – palivo a životní prostředí. Dnešní, ne zrovna eco-friendly” paliva mohou být postupně nahrazena palivem získaným z konopí - konopným biodieselem 

Věděli jste, že doktor Rudolf Diesel poprvé vynalezl dieselový motor poháněný rostlinnými oleji již v roce 1895? Pět let na to, roku 1900, svůj vynález předvedl veřejnosti na Světové výstavě v Paríži. Model demonstrovaný během výstavy byl poháněn olejem z arašídů. Biodiesel je dnes již dobře otestovanou možností. V Evropě byl biodiesel jako palivo využíván již více než 20 let.  

Jak sami vidíte, léčebná marihuana má nesmírný potenciál. Díky pokrokům vědy a novodobým zpracováním konopných látek je možné medicínské konopí zařadit do léčby obrovského počtu pacientů. Bez přehánění můžeme také říci, že je léčebné konopí dost možná schopné vyléčit jak jednotlivé osoby, tak i celé civilizace, a nakonec možná i naši drahou planetu. Nezbývá než sledovat, zdali se bude možným aplikacím konopí věnovat taková pozornost, jakou si opravdu zaslouží.  

 

Zboží k článku

  • Články z kategorie Léčebné využití mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.