Zlaté konopí Pamíru (Pamir Gold)

  • Pamir Gold je hýčkanou odrůdou, který vznikla kombinací domorodých sativ a indik - konkrétně rostlin z Nepálu a severní Indie

Z jedné z nejkrásnějších, nejkomplexnějších a určitě také nejproslulejších krajin Země se k nám dostává vzácná genetika konopí, kterou pečlivě stabilizovali rovněž jedni z nejpověstnějších konopných šlechtitelů Evropy - mistři seed banky Dutch PassionPamir gold je odrůdou léčebného konopí, od které znalý pěstitel, pacient či rekreační uživatel čeká, že bude hodna svého jména. Tato unikátní rostlinná kombinace nepálských sativ a severoindických indik má však dle dosavadních ohlasů vskutku hodně co nabídnout.  

Co nám nabízí příroda pohoří Pamír

Himalájská krajina není jen o Everestu a zasněžených vrcholcích tyčících se nad majestátním pohořím. Himaláje nám darovali i genetiku konopí, díky které si dnes zájemci mohou vypěstovat rostliny s ohromnou produkcí léčebných kanabinoidů. Pamír Gold je schopná obalit své květy hojným množstvím pryskyřice typicky obsahující okolo 25% THC a 1-2% CBD.  

Znalci i pacienti popisují květy “pamírského zlata” jako jedny z těch, které si stačí prohlédnout jen jednou k tomu, aby člověk už tuto odrůdu rozeznal vždycky. K zarytí do paměti přispívá dle laboratorních rozborů i velmi vysoký obsahu aromatické látky (terpenu) zvaného limonen. Tento terpenoid se vyskytuje i v citrusových plodech a květům tak pomáhá v dosažení velmi svěžího nádechu.  

Limonen pravým zlatem květů Gold?

Nedávné studie se právě na terpen limonen zaměřily. Jeho účinky jsou dle dosavadních pozorování schopné zvýšit produkci serotoninu i dopaminu, tedy látek, bez kterých se člověk jednoduše řečeno cítí pod psa. Zlepšení regulace serotoninu v těle pacientů je často záměrem psychiatrů, kteří se ho u svých pacientů snaží dosáhnout většinou pomocí různých farmaceutik. Limonen však dost možná nabízí bezpečnější přírodní alternativu.  

Zajímavostí je, že odrůdou konopí, kterou vědci identifikovali jako tu s největším limonenovým obsahem, je model Hindu Kush. Hindu Kush je typickou indikou ne nepodobnou té, která byla pěstiteli z Dutch Passion využita k vyšlechtění Pamir Goldu. Limonenová genetika je zde tedy přirozenou součástí dospělé rostliny. 

“Další z rostlin, které jsou bohaté na antidepresivně působící limonen, můžete nalézt v minulém článku - “Citronové druhy marihuany s vysokým obsahem terpenu limonenu (Pro léčbu stresu, úzkostí a depresí)

Účinky & Efekty pamírského zlata

Jeden z recenzentů serveru wikileaf.com popisuje vlastnosti působení Pamir Gold následovně:

“Pamírské zlato vaši mysl bere na energetické dobrodružství plné kreativity. I přesto, že se cítíte jako na obláčku vznášejícím se nad špičkami hor a vaše tělo se nachází v hluboce relaxačním režimu, máte potřebu něco dělat, vymýšlet a tvořit. Rozhodně se nezakořeníte do gauče jako i jiných typických indik.”

Z výše uvedeného popisu začíná být zřejmé, proč je vlastně tento model u svých fanoušků natolik oblíbený. Někteří z pacientů i rekreačních uživatelů si během účinků jistých geneticky dominantních modelů (například 100% sativa – Durban Poison) stěžují na příliš rychlý a neklidný účinek THC. U Indik, které jsou na THC rovněž bohaté, se zase může uživatelům znelíbit příliš uzemňující efekt. Je tedy problém v THC? Ne. Osobitost odrůd ovlivňují právě výše zmíněné terpeny. 

Díky terpenovému spektru vyskytujícímu se ve zralých květech Pamir Gold si spotřebitelé vychvalují kombinovaný dopad na tělo i psychiku. Tento hybrid tak mohou využívat jak ti, kteří hledají psychickou či kreativní pomoc, ale zároveň i zčásti zklidnit fyzické tělo. Typickým příkladem zde mohou být pacienti trpící na zažívací problémy, kteří potřebují konopí aplikovat celodenně. Při správném dávkování lze dosáhnout vyváženého efektu, během kterého je pacient schopen normálně pokračovat ve většině každodenních záležitostí.  

Dle pacientů hodnotících Pamir Gold na serveru Wikileaf.com je možné odrůdu využít při léčbě:

* Všetky informácie v tomto článku sú čisto orientačného charakteru. Za popísané účinky, vlastnosti odrôd a informácie podané osobami na serveri Leafly neručíme.

O čem píšeme

Vydáno: 11/09/18