Spektrum osvětlení pro růst a květ

Základní barvy potřebné pro kompletní cyklus rostlinného růstu a květu jsou červená a modrá. Tyto dvě základní barvy mají největší dopad na správnou fotosyntézu rostlin. Pokud hledáte ten nejvhodnější typ osvětlení pro Váš pěstební prostor, doporučujeme Vám pokračovat ve čtení a dozvědět se tak více o tomto poměrně obsáhlém tématu zahrnujícím jak výhody, tak také nevýhody konkrétního druhu lamp.

Každé záření vycházející z jakéhokoliv zdroje světla, obsahuje určité barevné spektrum počínaje právě modrou-bílou barvou a končíce červenou. Barevné složení celého spektra je velmi podobné barvám duhy, které můžeme spatřit na obloze při deštivém období. Právě barvy jako je červená a modrá hrají velmi důležitou roli v rostlinném životě. Samozřejmě jsou v této škále zahrnuty také další odstíny, které rostlina během života absorbuje a přeměňuje je díky fotosyntéze na kyslík. Tak jako je tomu v přírodě se však tyto barevná spektra mění v závislosti na období rostlinného růstu.

 

Výběr osvětlení pro vegetativní fázi rostlin

Během růstové fáze rostliny potřebují minimálně 18 hodin světla denně. Pokud se rozhodnete rostlinám poskytnout 24 hodinový světelný cyklus, rozhodně tím nic nezkazíte. Rostliny Vám porostou mnohem rychleji, ale Váš účet za elektriku to zřejmě o trochu navýší. Hned na začátku zmíníme klasické Metal halogenidové pěstební výbojky, které jsou již dlouhou dobu využívány při průmyslovém pěstování ve vegetativní fázi. Vyzařují dostatečné množství modro-bílého světla, které napomáhá růstu rostliny a tvorbě nových listů.


Tento typ osvětlení je velmi spolehlivý, ale jeho pořizovací náklady jsou poměrně vysoké, pokud připočteme náklady za předřadník. Na trhu samozřejmě existují také jiné alternativy metal-halogenidových lamp, jako například v současné době velmi populární úsporné lampy. Pořizovací náklady jsou rozumné, jelikož předřadník nepotřebujete a slovo úsporné znamená bezesporu menší energetické ztráty, kompaktnost a poměrně nízký tepelný výstup. Existují úsporné lampy s různým výkonem (W), proto vždy vycházejte v závislosti na velikosti pěstební místnosti nebo se poraďte s patřičnými odborníky v prodejních místech. Například 200W úsporná lampa Vám pokryje pěstební plochu  1m2, někdy se proto vyplatí investovat do více výbojek najednou.

Na trhu s osvětlením také poměrně snadno zakoupíte zářivkové trubice, které jsou vhodné převážně na malé klony a dokážou svítit až 20.000 hodin modro-bílého světla. Tyto zářivky nevyprodukují mnoho tepla, proto je můžete umístit mnohem blíže k rostlinám.

 

Metal halogenové výbojky

+ Zaručí konstantní růst a tvorbu listů
+ Jednoduchá instalace

+ Pro růstové období nepotřebujete silnou lampu

- Pro jejich provoz potřebujete předřadník

- Dlouhodobá svítivost těchto výbojek je časově omezena, takže po čase jejich světelný tok již nebývá tolik účinný a musíte je vyměnit

 Výsledek obrázku pro metalhalogenidové pěstební výbojky

 

Zářivkové trubice

+ Můžete je umístit blíže k rostlinám
+ Ideální pro klonování a udržování rostlin ve vegetativní fázi

- Mají poměrně malý výkon, proto je jich potřeba mnoho

Úsporné výbojky

+ Nedochází zde k velkým energetickým ztrátám, jsou úsporné
+ Pro jejich provoz nepotřebujete předřadník a jejich
+ Životnost jedné lampy se odhaduje na cca. 35 000 hodin.

- Potřebujete silnější zářivku na osvětlení menšího pěstebního prostoru

Výsledek obrázku pro úsporné výbojky

Světlo pro bohatý květ

Stejně jako v případě metal-halogenidových lam vhodných pro růstové období, existují na trhu také vysokotlaké sodíkové lampy (zn. HPS), používané pro květové období rostlin. Při květovém cyklu potřebují rostliny přesně 12 hodin tmy a 12 hodin světla. Vysokotlaké sodíkové lampy vyzařují celé spektrum barev, ale nejvíce obsahuje záření barvu oranžovou, žlutou a červenou. Toto spektrum Vám zaručí správné kvetoucí období rostlin. HPS lampy jsou velmi efektivní, co se bohatého a kompaktního květenství týká a osobně je můžeme velmi doporučit. Sodíkové lampy vyzařují krom infračerveného světla (tepla) také kompletní spektrum tzv. teplých barev a výsledný produkt v květu je v porovnání s konkurenčními typy osvětlení prozatím nenahraditelný.

 

Vysokotlaké sodíkové lampy

+ Zaručí bohatý květ
+ Jednoduchá instalace

-  Pro jejich provoz potřebujete předřadník

- Výbojka produkuje teplo v závislosti na výkonu, které je potřeba efektivně odvádět za pomoci ventilátoru.

- Dlouhodobá svítivost těchto výbojek je časově omezena, takže po čase jejich světelný tok již nebývá tolik účinný.

 

Zářivkové trubice

 
+ Ideální pro podporu spodního květu rostlin, kam se hlavní zdroj světla nedostane

- Nízký výkon max. 36W

 

Úsporné výbojky

+ Nedochází zde k velkým energetickým ztrátám
+ Pro jejich provoz nepotřebujete předřadník a jejich 
+ Životnost jedné lampy se odhaduje na cca. 35 000 hodin.

- Maximální výkon úsporné výbojky je omezen na 220W

- Potřebujete více lamp, větší pořizovací náklady

 

NOVINKA: LED osvětlení

Jako nejnovější typ pěstebního osvětlení se začíná počítat s technologií LED diod. Jednou z hlavních výhod všech LED světel je malá velikost. Výrobci moderních pěstebních LED boxů nabízejí univerzální modré a červené světlo vyvážené pro růst i květ rostlin. Bohužel zatím neobsahují příliš zeleno-žlutého světla. Proto se dosud masově nerozšířily. Jejich pořizovací náklady jsou zatím také velmi vysoké a výsledky při kvetení nebyly nikdy tolik příznivé jako pod klasickou sodíkovou výbojkou.

 

 

tipSemena konopí / marihuany jsou určena výhradně ke sběratelským účelům! Pěstování rostlin s vyšším osbahem THC je přestupkem, nebo trestným činem! Více zde

  • Články z kategorie Pěstování mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 02/04/13