Proč pěstovat v rockwoolu

Rockwoolové kostky používané při hydroponickém pěstování obsahují tzv. minerální vlnu, která je složena miniaturních minerálních vláken. Minerální vlna může být vyrobena z přírodních nebo ze syntetických materiálů. Umělá minerální vlákna jsou obecně využívána hlavně k výrobě průmyslově syntetických izolačních desek, vhodných pro zateplování budov. Přírodní minerální vlákna vyrobená specielně do tvaru pevných pěstebních kostek jsou však využívána hlavně při hydroponii a jsou k tomuto účelu velmi vhodným materiálem, jelikož zaručují dostatečnou vzdušnost kořenového systému rostlin.

 

Využití rockwoolu v hydroponii

Hlavní výhodou hydroponického pěstování v minerální vlně je fakt, že tento materiál dokáže pojmout velké množství vody a zároveň si udržuje dostatečnou vzdušnost. Zdá se být ideálním pěstebním médiem, jelikož jeho charakteristické vlastnosti napomáhají bohatému růstu kořenů a zaručí také rostlině dostatečný příjem živin. Pevné vláknité složení těchto kostek má také dobré fyzikální vlastnosti udržet rostlinu ve stabilní poloze.

Nevýhodou při použití tohoto materiálu může být složité vyrovnávání kyselosti pěstebního prostředí, jelikož minerální vlna je citlivější na jakékoliv výkyvy pH hodnot. Při styku s citlivější pokožkou může suchý Rockwool způsobit dočasné podráždění. Pokud je Rockwool vlhký, nedochází k problémům podráždění pokožky vůbec.

 

 Výsledek obrázku pro rockwool

Nové způsoby pěstování

Většina novodobých pěstitelů využívá při pěstování právě tyto specielní Rockwoolové kostky, které jsou k dostání ve specializovaných obchodech a to hned v několika velikostních variantách. Menší kostičky z minerální vlny jsou obvykle využívány při pěstování malých semenáčků nebo pro správné zakořenění rostlinných klonů.

 Větší rozměry kostek jsou používány především v hydroponiii jako pěstební médium a pro zaručení správné rostlinné stability. Velké kostky mají většinou na jedné straně předpřipravený otvor, do kterého lze jednoduše vložit menší kostka a vyřeší se tak problém při přesazování rostlin. Malé klony předpěstované v malých kostičkách lze jednoduše vložit do otvoru ve velké kostce a kořenový systém tak začne prorůstat dále. 
Pokud jako pěstitel zaručíte volný odtok vody ze zásobníku s Rockwoolem, udržíte tak správné množství vlhkosti uvnitř pěstebního média. Kostky mohou být přímo položeny na vodní lázni obsahující živiny a minerální vlna zaručí správné vstřebávání ke kořenům. V kombinaci s keramzitem nebo hydroponem je minerální vlna ideálním hydroponickým médiem.

Rockwoolové kostky jsou zároveň zcela recyklovatelné, což je jejich velká výhoda oproti konkurenčním produktům. V podstatě to znamená, že je můžete po ukončení jednoho pěstebního cyklu dostatečné vyprat ve vodě, odstranit zbytky starých kořenů a opakovaně je využít pro další pěstování. Přesto Vám doporučujeme používat tyto kostky maximálně po čtyři pěstební cykly a poté zakoupit kostky nové (sterilizované), jelikož odumřelý kořenový systém rostliny má tendenci zůstávat uvnitř média a po určité době je již minerální vlna příliš znečištěna a nejde 100% sterilizovat. Chcete-li začít používat Rockwool, není to pro začínající pěstitele příliš finančně nákladné.

Rockwoolové kostky mohou být také vynikajícím pomocníkem při rostlinném klonování. Někteří pěstitelé dávají přednost Rockwoolu také při klíčení semen. Jak jsme již zmiňovali dříve, Rockwool dokáže udržet vlhkost delší dobu a nemusí být přitom zcela ponořen ve vodě, což je pro proces klíčení ideální vlastnost.

Výsledek obrázku pro rockwool hydroponics

Snížení pH

Nově zakoupené kostky z Rockwoolu mají sami o sobě více zásadité prostředí, takže byste měli využít prostředků pro jeho snížení na ideální hodnotu kolem 6 – 6,5. Nejlepším způsobem jak toho docílit je vytvořit si vodní lázeň se sníženou hodnotou pH kolem 5,5 a v takovéto vodní lázni pak ponechat Rockwool ponořený po dobu 24 hodin. V ideálním případě byste měli dosáhnout snížení kyselosti prostředí v minerální vlně na hodnotu kolem 6,5. Současné můžete do lázně přidat některé prvky vhodné ke správnému zakořenění malých rostlin, jako je například kořenový stimulátor nebo rybí emulze. Tento proces snížení pH Vám spolehlivě vyrovná hladinu kyselosti prostředí ve Vašem Rockwoolu, takže se stane perfektním médiem, bohatým na kyslík, což samozřejmě povede k vysoké produkci kvalitního květenství. Doporučujeme Vám zkontrolovat pH média pokaždé, když doléváte živiny, protože některá hnojiva pro hydroponii dokážou zvyšovat výslednou kyselost vody.

 

tipSemena konopí / marihuany jsou určena výhradně ke sběratelským účelům! Pěstování rostlin s vyšším osbahem THC je přestupkem, nebo trestným činem! Více zde

  • Články z kategorie Pěstování mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 01/04/13