Vědci objevili vzácný mech obsahující látky podobné THC

  • Léčebné konopí je i z botanického úhlu pohledu naprosto fascinující rostlinkou, která v přírodě až doposud (zdánlivě) neměla obdoby
  • Jedinečnosti rostliny konopí začíná konkurovat zvláštní typ mechu, který obsahuje látky podobné konopným kanabinoidům

Jistý druh vzácně se vyskytujícího druhu mechu se nedávno stal terčem pozornosti vědců. Hlavní zájem vznítil fakt, že se v tomto mechu vyskytují látky, které jsou velmi podobné konopnému THC. K dosažení titulu nejoblíbenější rostliny světa má tento mech ještě daleko, i tak si však již za krátkou chvíli získal pozornost spousty lékařů a vědců.  

Takzvaný Liverwort (Marchantiophyta), je mechovým kmenem schopným vyskytovat se v mnoha dalších podobách a podkmenech. Právě u jednoho z těchto podkmenů byla zpozorována pozoruhodná vlastnost.  

“U podkmene ‘Radula’ byla objevena schopnost produkce látky perrottetinene (PET), která má velmi podobnou strukturu jako THC.”

Objev “mechového THC”?

K objevu mechové chemikálie PET došlo již roku 1994. Za nález vděčíme japonskému fytochemikovi Yoshinori Asakawovi. Nicméně, až dnes se badatelé začali soustředit na podivuhodnou podobnost PET a THC, načež se rozhodli fenomén prozkoumat.  

Během dosavadních pozorování chemikálie PET si vědci všimli, že se v lidském mozku chová velmi podobně jako THC. Podobností se zde myslí zejména mechanismus působení na mozkové receptory, kde se PET během akutního účinku váže na dva hlavní endokanabinoidní receptory CB1 a CB2. Zklamáním zde pro některé z rekreačních uživatelů konopí zřejmě bude, že se zároveň projevila i mnohem menší psychoaktivita a potence efektu. I tak si však vědci během pokusů na myších subjektech všimli, že jsou myši vystavovány pár podobným symptomům podobajícím se působení THC - například snížení tělesné teploty a zpomalení pohybu.  

Zároveň bylo zjištěno, že je PET schopna během efektu v těle snížit zánětlivost v molekulách zvaných prostaglandiny. Tento mechanismus efektu je zajímavý zejména proto, že i přes vzájemnou podobnost látek se protizánětlivý účinek na prostaglandiny u THC neprojevuje. Někteří z badatelů si tak myslí, že by mohla mechová PET proti zánětům působit ještě lépe než léčebné konopí.  

“Badatelé momentálně horlivě zkoumají potenciál mechové chemikálie PET pro případnou léčbu zánětlivých onemocnění.”

konopí semena marihuana

V rozhovoru pro magazín Scientific American svůj pohled na věc vysvětluje jeden z vědců, Michael Shafroth:  

“Tyhle molekuly, kterým říkáme prostaglandiny, hrají velmi významnou roli v procesech jako je například ztráta paměti, záněty buněk nervové soustavy, ztráta vlasů nebo i vasokonstrikce. PET je z lékařského hlediska značně zajímavou látkou a již teď lze očekávat, že poměr negativních efektů vůči potenciálním medicínským výhodám bude hrát PETu do karet. Samozřejmě taktéž očekáváme, že bude ve výsledku o PET zájem výhradně mezi pacienty. Rekreační úspěch podobný konopí lze očekávat je stěží.”

O čem píšeme

Budoucnost léčby nejen konopím, ale rostlinami celkově

Své vědomosti a poznatky k nové problematice mechového kanabinoidu přidává i známý neurolog Ethan Russo, mimo jiné vedoucí Mezinárodní instituce pro výzkum konopí a kanabinoidů (ICCI): “Zásadní odlišnost perrottetinenu od THC spočívá v účinku na prostaglandiny. PET snižuje objem prostaglandinů D2 e E2 v mozku, aniž by vznikala inhibice cyklooxygenázy.”  

Co tím Ethan Russo myslí ve srozumitelném jazyce? V podstatě jde o možný nález budoucího léku proti bolestem a zánětům, které bude možno aplikovat beze strachu z negativních vedlejších účinků, včetně možnosti předávkování či vývinu závislosti, jak tomu u mnohých dnešních farmaceutik stále je.

Kde seženu “konopný mech”?

Takže teď k věci, kde takový mech roste a kde ho můžeme sehnat? Hned ze startu je asi dobré zmínit, že se ‘Radula’ naturálně vyskytuje pouze v určitých oblastech Nového Zélandu, Kostariky a Japonska. Pěstitelé experimentátoři a amatérští botanikové, kteří už přemýšlí, že by si ‘Radulu’ vypěstovali v místním prostředí by měli číst ještě chvíli.  

‘Radula’ je mech a jeho reprodukce tedy neprobíhá pomocí semínek, což znamená, že vlastnoruční pěstování je náležitě složitým a problematickým procesem. Z toho samého důvodu jsou i badatelé nucení pro výzkum využívat látku PET připravenou syntetickou cestou.  

I když tedy z ‘Raduly’ zřejmě plnohodnotný konkurent konopí, který by si byl schopen získat stejné množství srdcí a fanoušků po celém světě nebude, již teď si “konopný mech” brázdí cestu lékařskou komunitou a je možné, že o něm ve scéně rostlinné medicíny a vědy ještě hodně uslyšíme.

Zdroj: leafly.com

Autor: Rae Lland

  • Články z kategorie THC a CBD mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 12/02/18
(Aktualizováno: 09/23/21)