Nejlepší druh marihuany na světě? (Nápověda: Blueberry)

  • Nejlepší druh marihuany na světě? (Nápověda: Blueberry)
  • Snad každý, kdo měl zkušenost alespoň pár modely léčebného konopí již dozajista o Blueberry minimálně slyšel 
  • Těm z vás, kteří o Blueberry ještě neslyšeli tiše závidíme.
  • Tato genetika je bezesporu jednou z absolutně nezaměnitelných celebrit konopné šlechtitelské scény... 

 

Blueberry: konopí oblíbenější než horské borůvky 

Genetika konopí Blueberry je bezesporu jednou z nejvíce vynikajících a také nejbarevnějších hybridů konopí dneška. Historie tohoto modelu nás bere až do “dávných” časů sedmdesátých let minulého století, kdy veleznámý šlechtitel DJ Short začal v oblasti západního pobřeží USA experimentovat s exotickými sativami pocházejícími z oblasti Kolumbie, Panamy, Mexika a Thajska.  

DJ Short v tu dobu vždy pěstoval více jak 100 rostlin naráz, přičemž pečlivě vybíral ty, které projevovaly dle jeho názoru nejkvalitnější vlastnosti. Šlechtitelské úsilí DJ Shorta nebylo jednoduché, zejména díky jeho vybíravosti, kdy jeho nároky často splnila pouze jediná rostlina ze sta. Značnou překážkou byla také nestabilita tehdejších genetik, která způsobovala frekventovaný přechod rostlin na hermafroditní typ. Nicméně, jeho snažení přece jen s postupem času přineslo kýžené ovoce, z kterého se rekreační uživatelé konopí i pacienti mohou těšit dodnes.  

Evoluce dvou speciálních sativ 

Extensivní výzkum rostlin konopí typu sativa nakonec šlechtitele dovedl ke dvěma exemplářům, které byly jeho vlastních slov “jasnými šampiony”. První z těchto dvou krásek byla velmi potentní sativa pocházející z Thajska zvaná “Juicy Fruit”. Oblibu si získala díky unikátnímu terpenovému spektru (jak napovídá samotný název) a dlouhotrvajícímu účinku, který přetrvával často i několik hodin. Druhou byla fialová Purple Thai, kterou stabilizovali kolegové DJ Shorta v oblasti Oregonu.  

Purple Thai byla v té době jednou z opravdových exotik. Jednalo se o kříženinu mezi Chocolate Thai a Highland Oaxa Gold. Hybrid si získal pozornost také díky velmi zvláštnímu, tmavému odstínu dospělých květů.” 

konope marihuana semínka

Naprostým favoritem se nakonec stala Purple Thai, která je dle názoru DJ Shorta sice stejně potentní jako Juicy Fruit, avšak i při vyšších dávkách v daném uživateli nevyvolává úzkostné pocity, se kterými se u Juicy Fruit mnozí setkávali. Nicméně, obě variety se nakonec staly základními kameny samičí strany veškerých následujících hybridů, jež tento slavný zahradník vyslal do světa. 

Jako samčí rostlina byla hrdě vybrána původní Afghani indika, kterou DJ Short objevil během roku 1979 díky svým přátelům zahradníkům. Této indiky se DJ chytl i přesto, že se tehdy za naprostý standart pěstitelských stanů považovaly sativy 

“Hlavním uvědoměním bylo, že za pomocí kombinace indik a sativ lze dosáhnout hybridů, které dokvétají mnohem rychleji než čisté sativy.” 

Tímto uvědoměním skončila celá jedna éra konopného pěstitelství lemovaná výhradně exotickými sativami a započala éra nová, éra hybridů. Indiky šlechtitelům nabídli možnost pěstování malých, hutných, výnosných a potentních hybridů, což se pro mnohé samozřejmě stalo neodolatelným pokušením. Nicméně, prvotních indické nadšení brzy přešlo a zahradníkům začala chybět exotická komplexnost sativ. Celý trend však vedl k evoluci hybridizačních metod, díky kterým je dnešní trh plný různorodých odrůd a modelů.  

DJ Short měl tedy momentálně v repertoáru 3 oblíbené modely konopí, pomocí kterých začal na svět přivádět zcela nové rostlinné druhy: 

  • Juicy Fruit - Thajská sativa  

  • Purple Thai - Thajská sativa stabilizovaná v Oregonu 

Jednou z nich byla samozřejmě legendární blueberry... 

Když Blueberry poprvé spatřila fotony světa... 

Blueberry je konkrétně spojením Juicy Fruity a původní Afghani Indicy. Ve výsledku se tedy jedná o blend mezi exotickou genetikou Thajska a hutnou potencí landrace indikyJak však tvrdí sám DJ Short, pravá Blueberry se růstem i vzhledem přiklání více na stranu indiky, po které podědila větší genetický otisk. 

“Nicméně, v dnešní době existují i modely Blueberry kombinující sativní projev, jako například populární Haze Berry v podání seed banky Royal Queen Seeds.” 

Během osmdesátých a krátce i devadesátých let se DJ na své výtvory nepřestával soustředit a neoblomně je vylepšoval generaci za generací. Během roku 1993 začal pracovat s tehdejší seed bankou Sagarmatha Seed Company 

“Během následujících dvou let se společností podepsal smlouvu a semenná banka tak do světa začala posílat dva jeho nejznámější hybridy: Blueberry a Blue Velvet.” 

Blue Velvet se stala těsně po Blueberry největším úspěchem, který z pěstitelského snažení DJ Shorta vzešel. Jedná se geneticky o velmi podobnou odrůdu, která je však oproti Blueberry vyrovnanější v poměru sativa:indika a nachází oblibu u uživatelů pátrajících po přesně vybalancovaném hybridu typu fifty:fifty. Po skončení spolupráce se společností Sagarmatha se DJ Short velmi dobře rozhodl pro přechod k nynějším legendám konopné scény: k holandské semenné bance Dutch Passion 

DJ Short a spolupráce s Dutch Passion 

Co se následné spolupráce s Dutch Passion týče, DJ Short zejména dodával zásobu semínek a o finální selekci rostlin se již starali pěstitelé samotné seed banky. Nicméně, i tak se do světa ve výsledku dostalo mnoho nových a rovněž oblíbených strainů jakou je například Purple Passion 

Dutch Passion dodnes nabízí i další modely stvořené zahradnickým umem DJ Shorta, avšak naprostou klasikou stále a dlouhodobě zůstává Blueberry, která je i mezi našimi zákazníky jednou z nejoblíbenějších odrůd vůbec. Zájem je také často o její samonakvétací verzi: Auto Blueberry.” 

nejlepší genetika nejsilnější thc konopí modré

Pravá genetika Blueberry a desetiletí šlechtitelského snažení 

Jak si nyní po přečtení bohaté historie zrodu legendárního modelu Blueberry dokážete představit, snažení DJ Shorta se vskutku táhlo naskrze dlouhá léta a díky selektivnímu výběru těch nejlepších genetik je dnes možné pěstovat doopravdy originální rostliny nesoucí ducha jejich původních předků z Afghánistánu a Thajska.  

Vystopovat u každé jednotlivé variety Blueberry, kam až a naskrze jakou genetiku její stopy sahají, je dnes samozřejmě velmi složité a možná i nemožné. Kvalita jejích předků je však jistá, o čemž ostatně svědčí i neklesající a možná i neustále stoupající popularita této celosvětově proslulé odrůdy marihuany. Více než 40 let pěstitelského snažení se v tomto modelu rozhodně odráží dodnes.  

Nicméně, v dnešní změti všemožných variet a semennými bankami přizpůsobených druhů Blueberry se může jedna borůvka projevit více na stranu thajských sativ, jiná zase na stranu afghánské indiky. Samozřejmě můžete očekávat i možnost vyrovnaného hybridu. Experimentace s rostlinami Blueberry skýtá mnohé překvapení a vypadá to, že ve valné většině pozitivní výsledky.  

Podívejme se tedy na několik variet Blueberry, které jsou na dnešním konopném trhu zdaleka nejoblíbenější a dle světových recenzentů také nejkvalitnější:  

Auto Blueberry (Fair Seeds) 

Mezi našimi zákazníky zůstává favoritem samonakvétací varieta Blueberry v podání české seed banky Fair Seeds. Na oblíbenosti této konkrétní verze přidává pochopitelně i cena, která je oproti jiným značkám vyloženě lidová a balíček o 10 semínkách oproti jiným verzím vychází až 3x levněji.  

Najdou se však i ti, kteří lidovou Fair Seeds verzi Blueberry neuznávají a volí raději některé z exkluzivnějších variet, jako například:  

Blue Thai

Blue Thai v sobě díky zkušené expertíze členů Dinafemu úspěšně kloubí geny pocházející z jedné z nejoblíbenějších holandských Thai Skunků a samozřejmě původní Blueberry 

Blaqhippiejesus: “Blue Thai je odrůda pro vás v případě, že vyhledáváte lehké, mírně působící hybridy. Mentální stav dosažený po aplikaci tohoto modelu je ideální střední cestou, během které člověk cítí, že se efekty odrůdy nepřiklání razantně ani na stranu indiky, ani na stranu sativy. Blue Thai je přesně tím modelem, který vás přinutí se ladně zvednout z křesla pustit se do projektů okolo domu, které jste odkládali na později již od jara a jak všichni víme “dělání všechny smutky zahání”, což z Blue Thai dělá samozřejmě i pomocnici proti smutku a depresi.” 

Blue Widow 

Blue Widow je další z terapeuticky oblíbených variet Blueberry, která uživatelům nabízí něco z obou stran spektra účinků indiky i sativy. Výhody aplikace tohoto modelu popisuje anonymně i jeden z pacientů 

“Jakožto člen společnosti zabývající se kreativní prací na denní bázi mě často omezovala chronická bolesti krku. Léčebné konopí mi moc nepomáhalo, protože jsem pod vlivem dnešních modelů nebyl schopen účastnit se pracovních sezení. Vadilo mi hlavně časté sucho v puse. U Blue Widow se mi líbí, že se nejedná o super silný model, ale dostatečně účinný na to, aby mi od bolestí ulevil. Díky mírnému efektu jsem však stále schopen pokračovat v práci a zachovat si funkčnost, čehož si nesmírně vážím.” 

Haze Berry 

Haze Berry je výtvorem opravdu plodných šlechtitelů Royal Queen Seeds, kteří pod sebou mají nejeden z předních modelů konopné scény. V této genetické kombinaci Super Silver Haze a Blueberry se šlechtitelé snažili dosáhnout výsledku, který bude zajímat zejména nadšence pro Blueberry hledající i něco z cerebrálního nádechu typického pro sativy. 

Uživatelé serveru Wikileaf.com popisují účinky Haze Berry rozdělené na dvě základní fáze: efekt se nejdříve projevuje cerebrálním osvěžením mysli, který rostlina podědila po Haze. Během druhé poloviny účinku se však stav přelévá do klidného rozpoložení, kdy uživatel začne pociťovat zejména fyzickou část účinku vhodnou pro zklidnění těla, které se hodí například pacientům trpícím na častou nevolnost.  

Sour Blueberry 

Další z typů Blueberry vhodných pro uživatele toužící po zachování funkčnosti a schopnosti vykonávat každodenní povinnosti je Sour Blueberry, výkvět proslulé semenné banky Hubmoldt S.O. z Kalifornie.  

Recenzenti od známé konopné databáze Cannabis.info se na Sour Blueberry podívali pěkně zblízka a na faktu, že se jedná o odrůdu vhodnou pro použití přes den se z většinou uživatelů shodují. Důvodem je zde zejména střední obsah THC pohybující se okolo 14%, který stačí na zapůsobení pro nováčky i zkušenější uživatele, ale zároveň nikoho neodradí přehnaně omamným efektem znemožňujícím běžné pokračování v aktivitách.  

 

Zboží k článku

  • Články z kategorie Druhy a modely mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.