Přírodní Konopí: Terpeny a účinky – Bisabolol

  • V minulém díle o neznámých vonných látkách, které můžeme najít v květech medicínského konopí jsme se zblízka podívali na myrcen a feladren
  • V dnešním článku si přiblížíme neméně zajímavý, heřmánkový bisabolol

Terpenové profily

Bisabolol je terpenem, který můžeme v pozorovatelném a znatelném množství (rozeznatelném čuchem) nalézt většinou pouze v květech heřmánku, vzácném stromu „Candeia tree“, nebo právě v určitých odrůdách léčebného konopí.

Váš nos by tento terpen dozajista bez problémů rozeznal. Vyznačuje příjemným až útulným aromatem přirovnatelným k heřmánkovému čaji, medu a dobře zralým jablkům.

Terpeny – účinky Bisabololu

Mezi hlavní léčebné efekty nisabololu patří tyto účinky:

  • Antimikrobiální
  • Antioxidační
  • Proti plísňové
  • Analgetické
  • Protizánětlivé
  • Anti iritační

Navíc, terpen bisabolol se vyznačuje zvýšením propustnosti pokožky. Ve výsledku tedy obohacuje potenciální efektivnost různých mastí a krémů.

Antibakteriální a proti plísňové efekty bisabololu

Antibakteriální účinky i příznivé efekty bisabololu proti různým plísním se nedávno staly i terčem zájmu vědců.

Během zkoumání proti plísňových účinků byl bisabolol otestován proti často se vyskytujícímu kmenu plísně zvané Staphylococcus aureus.

Mimo tento kmen badatelé prozkoumali i účinky dalším častým plísňovým infekcím.

Výsledky studií prokázaly dostatečnou efektivnost i bezpečnost bisabololu jako vhodného přídavku do kosmetikyjídla a různých mastiček proti plísním a pro zdravou kůži.

Další z podobných studií zjistili, že je bisabolol obzvláště efektivní pro léčbu kandidy, jedné z naprosto nejčastějších plísňových infekcí.

Navíc, antioxidační efekty bisabololu byly potvrzeny jako schopné zvrátit oxidativní stres způsobený kmenem kandidy „Candida albicans fungus“.

Dále, některé z výzkumů zpozorovali příznivé účinky (svou efektivností přirovnatelné k farmaceutickým léčivům) bisabololu i v případě léčby určitých parazitních onemocnění jater a sleziny.

A konečně, antimikrobiální efekty bisabololu byly otestovány samotné i v kombinaci s tea tree olejem proti bakteriím způsobujícím nepříjemný zápach s úst.

Ze studií vychází najevo, že je bisabolol ideálním doplňkem produktů ústní hygieny.

terpeny, semena mrihuany, bisabolol, studie, novinky, konopí, látky v konopí, cbd, thc

Účinky proti zánětům a pro hojení kůže

Další nadějné výsledky pochází z oblasti výzkumu efektivnosti bisabololu proti zánětům kůže.

Pozitivních výsledků se badatelé dočkali jak v testech na samotných infikovaných buňkách, tak i přímou aplikací bisabololu na kůži pacientů.

Podobně jako se kanabinoidy z konopí pojí na receptory endokanabinoidního systému lidského těla, molekuly bisabololu interagují s se specifickými chemickými „anténami“ jako jsou proteiny protizánětlivých systémů těla.

Následující testy navíc odhalily efektivnost bisabololu na záněty kůže způsobené iritačními chemikáliemi.

Jediný případ, kde proti zánětlivé reakci bisabolol selhal, byly testy proti alergickým vlivům na kůži.

Léčba žaludečních vředů

Prospěšné kvality bisabololu byly dále potvrzeny i během testů léčby žaludečních vředů.

Badatelé konkrétně zjistili, že je bisabolol schopen ochránit žaludeční stěnu u myší, které byly vystaveny vlivu indomethacinu.

Myši, kterým nebyl bisabolol podán, měli znatelně méně odolný žaludek a vyšší šanci na výskyt vředů.

Během testů na lidských pacientech bylo zjištěno, že bisabolol byl v případě léčby vředů na kůži efektivnější než standartně používané krémy.

Slibné proti rakovinotvorné účinky bisabololu

Během dřívějších průzkumů antioxidačních efektů bisabololu vyšlo dále najevo, že je tento konopný terpen vcelku slibný i v případě onkologických kondicí.

Badatelé otestovali proti rakovinotvorné efektu bisabololu pomocí testů na buňkách postižených leukémií.

Bisabolol je během svého působení schopen vstoupit do buněk pomocí navázání se na jistý druh proapoptotických proteinů a nastartovat tak chemický proces, který vede k „naprogramování“ smrti rakovinotvorných buněk.

Odrůdy konopí bohaté na bisabolol

Nalézt odrůdy konopí, ve kterých se bude vyskytovat dostatečné množství bisabololu je prozatím bohužel celkem problematické.

Nicméně, ještě, než budou na trhu dostupné speciálně vypěstované modely marihuany, které budou otestovány na obsah všech možných terpenů, se vždy můžete spolehnout na svůj čuch.

Všeobecně lze říct, že váš nos je při výběru odrůdy vhodné právě pro vás tím absolutně nejlepším vodítkem.

Náš čuch je velmi vyspělý chemický detektor, na který se při výběru z množství dostupných konopných odrůd lze obrátit vždy.

Zajímají vás konopné terpeny? Neváhejte a pročtěte si i další z našich voňavých článků:

 

 

Zdroje: 

Yurtoğlu, Nadir. “Http://Www.historystudies.net/Dergi//Birinci-Dunya-Savasinda-Bir-Asayis-Sorunu-Sebinkarahisar-Ermeni-isyani20181092a4a8f.Pdf.” History Studies International Journal of History, vol. 10, no. 7, 2018, pp. 241–264., doi:10.9737/hist.2018.658.

Lucca, Anthony J. De, et al. “Fungicidal and Bactericidal Properties of Bisabolol and Dragosantol.” Journal of Essential Oil Research, vol. 23, no. 3, 2011, pp. 47–54., doi:10.1080/10412905.2011.9700457.

“Figure 2f from: Irimia R, Gottschling M (2016) Taxonomic Revision of Rochefortia Sw. (Ehretiaceae, Boraginales). Biodiversity Data Journal 4: e7720. Https://Doi.org/10.3897/BDJ.4.e7720.” doi:10.3897/bdj.4.e7720.figure2f.

O čem píšeme

  • Články z kategorie Konopné terpeny mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 06/23/19