Pasivní kouření konopí – projdu testem na drogy?

  • Konopná scéna je stále plná mýtů a nejasných informací
  • Dnes jsme zde od toho, abychom se na jedno z častých zamotaných témat podívali pěkně zblízka – pasivní kouření marihuany

 

 

 

Pasivní kouření marihuany – rizika a studie

Neinformovanost konzumentů konopí po celém světě byla zčásti způsobena dlouhodobou kriminalizací této lidstvem od pradávna užívané byliny.

Z důvodu neustálého šíření dezinformací se tak během konverzací o užívání konopí omílá spousta již dávno vyvrácených mýtů a pověr.

Dnes se podíváme na dosavadní poznatky studií, které se zabývali následující otázkami, na které i ti znalejší konzumenti stále odpovídají špatně:

  • Je možné, aby mě konopí „omámilo“ i během pasivního kouření a vdechování?
  • Pokud dojde k nechtěnému vdechování kouře z marihuany, může můj test na drogy vyjít pozitivní?
  • V jakém případě dojde během pasivního kouření konopí k psychoaktivnímu účinku?

Pasivní inhalace konopí

Naprosto běžným mýtem bývají řeči o tom, že pokud jste blízko někoho, kdo inhaluje konopí, potom je jasné, že se sekundární kouř dostane i do vašeho těla a ovlivní váš psychický stav.

I přesto, že spousta rekreačních uživatelů konopí by byla dost možná ráda, pokud by tomu tak bylo, pravda je v tomto případě vcelku jinde.

Aby se během pasivního kouření marihuany do vašeho těla dostalo takové množství kanabinoidů, že pocítíte určitý psychoaktivní účinek, je (až na extrémní situace) téměř nemožné.

Tento fakt si nedávno ověřili také badatelé během studií, kde byli nekuřáci konopí vystaveni sekundárnímu kouři z marihuany v jedné z amsterdamských kaváren.

Ze studie vyšlo najevo, že i v případě, že se někdy během každodenní situace setkáte s kouřem z konopí, jeho účinek zcela jistě nepocítíte.

Účastníkům studie byly následně odebrány vzorky krve.

Detailní rozbor našel stopové množství THC v krvi. Nejednalo se však o dostatečné množství THC na to, aby účastníci neprošli standartním testem na drogy.

testy na drogy, thc v krvi, testy na konopí, thc v moči, pasivní kouření, pasivní inhalace konopí

Pasivní inhalace kouře z konopí a testy na drogy

Dejme tomu, že vás v práci nebo škole čeká test na drogy a vy se bojíte, protože jste celý minulý víkend pasivně „čmuchali“ kouř z konopí na festivalu.

Nevěšte však hlavu – nedávná studie potvrdila, že se ve většině případů není moc čeho obávat.

Během též studie však zároveň vyšlo najevo, že test na drogy a THC v krvi může vyjít pozitivní v případě, kdy k pasivnímu vdechnutí kouře z konopí dojde do 30 minut před samotným testem.

Nicméně, k takové situaci dojde jen tehdy, kdy vdechnete opravdu velké množství sekundárního dýmu z marihuany.

Kdy dochází k psychoaktivnímu účinku THC během pasivního kouření?

Jak vám z toho, co jsme si zde doposud vysvětlili asi již došlo, z pasivní inhalace marihuany se lze jen stěží „omámit“ natolik, aby to pasivní kuřák vůbec poznal.

Nicméně, omámit se pomocí pasivní inhalace kouře z konopí rozhodně jde.

Nejdůležitějšími faktory ovlivňující výslednou koncentraci THC v krvi u pasivních kuřáků konopí je dle studií ventilace dané místnosti a potence konopí, které uživatelé zapalují.

Během studie z roku 2014 vyšlo jasně najevo, že sekundární kouř z konopí může ovlivnit psychický stav daných osob i výsledky nadcházejících testů na drogy.

Nicméně, tato studie zároveň zmiňuje, že k dostatečnému zvýšení koncentrace THC v tělech daných osobna to, aby pocítili psychoaktivní efekt konopí nebo selhali testy na drogy, dochází pouze v extrémních případech.

Navíc, aby daná osoba měla pozitivní test na THC po pasivní inhalaci kouře z konopí, musela by test podstoupit ve valné většině případů do 30 minut po vystavení kouři.

Šance na pozitivní výsledek na drogy i ovlivnění dané osoby kanabinoidy z konopného kouře se samozřejmě zvyšuje s faktory jako je špatná ventilace prostředí nebo silnější potence okolního konopí.

Zdroj: 

Röhrich, J, et al. “Concentrations of delta9-Tetrahydrocannabinol and 11-nor-9-Carboxytetrahydrocannabinol in Blood and Urine after Passive Exposure to Cannabis Smoke in a Coffee Shop.” Journal of Analytical Toxicology, U.S. National Library of Medicine, May 2010, www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20465865.

Niedbala, Sam, et al. “Passive Cannabis Smoke Exposure and Oral Fluid Testing.” Journal of Analytical Toxicology, U.S. National Library of Medicine, Oct. 2004, www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15516313.

Cone, et al. “Non-Smoker Exposure to Secondhand Cannabis Smoke. I. Urine Screening and Confirmation Results.” OUP Academic, Oxford University Press, 17 Oct. 2014, academic.oup.com/jat/article/39/1/1/2798055.

O čem píšeme

  • Články z kategorie Studie CBD, THC a CBD mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 04/08/19