Možnosti užití konopí jako podporující léčby rakoviny (STUDIE 2019)


Může být konopí prospěšné v rámci podporující léčby rakoviny? Nová studie odhaluje pravdu.


Výtah ze studie

Konopí má schopnost modulovat některé z nejčastějších a nejvysilujících symptomů rakoviny a jiných příznaků, které se pojí s její léčbou, jako jsou nevolnosti a zvracení, ztráta chuti k jídlu a bolest. Bohužel nemáme k dispozici dostatek vědecké evidence, která by podporovala efektivitu konopí u pacientů trpících rakovinou. Díky tomu se ale nabízí lékařům možnost vše prodiskutovat se svými pacienty.

Celá studie byla provedena pomocí klíčových slov, které se pojí s konopím a důležitými příznaky rakoviny a jejím léčením. Literatura byla dostatečně prozkoumána od preklinických modelů až po klinické pokusy, které zahrnovaly rakovinu, virus lidské imunitní nedostatečnosti (HIV), roztroušenou sklerózu, zánětlivé onemocnění střev, posttraumatickou stresovou poruchu (PTSD) a jiné, aby rozumně informovaly o užití konopí v pomocné a podporující léčbě nemocí.

Je dostupné opodstatněné množství evidence, které pokládá konopí jako doplněk léčby první linie, co se týče nevolnosti a zvracení, ztráty apetitu a bolesti. Navíc se objevila i velmi nadějná evidence, že pomáhá při periferní neuropatii způsobené chemoterapií, gastrointestinálních potížích a spánkových poruchách. Literatura je ale bohužel příliš omezená na to, aby mohla doporučovat konopí za účelem léčení těchto symptomů.

Existuje sice velmi malá, ale o to více kontroverzní, evidence, která doporučuje užití konopí u kognitivních poruch spojených s rakovinou a její léčbou, úzkostí, depresí a vyčerpání. Byly zaznamenány nepříznivé účinky konopí, ale dle všech informací jsou velmi slabé. Konopí obsahuje mnoho prospěšných bioaktivních látek, které převažují v pozitivním smyslu slova nad veškerými riziky.

Je potřeba vše podrobit intenzivnějšímu výzkumu, aby se vyjasnily mechanismy působení a účinnosti a aby se doladily konopné přípravky a léky určené pro obyvatelstvo postižené rakovinou.Klíčová slova studie: kontrola rakoviny, konopí, lékařská marihuana, paliativní péče, podporující léčbaAutoři studie: Amber S. KlecknerIan R. KlecknerCharles S. KamenMohamedtaki A. TejaniMichelle C. JanelsinsGary R. MorrowLuke J. Peppone.

Více z této studie si můžete přečíst na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6676264/. Celá studie je v anglickém jazyce.

Zdroj fotografie: https://pixabay.com (autor PDPics)

O čem píšeme

  • Články z kategorie Studie CBD, Konopí a rakovina mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 08/20/19
(Aktualizováno: 11/12/20)