Filtr semen

více/méně filtrů

Cena

99 Kč - 4766 Kč

Úvod do pěstování

Existuje jen velmi málo rostlin, kterým se vede stejně dobře venku na zahradě nebo doma v květináčích …

Většina lidí si myslí, že zahradničení je jen sezónní záležitost, ale o zahradu je třeba pečovat po celý rok, aby vše bylo mnohem přínosnější a také méně náročné. Pokud bychom chtěli zkusit pečovat o zahradu po celý rok, je nutné znát celou řadu základních zahradnických technik k efektivní zimní zahradní údržbě. Nemusíte se bát žádných problémů. Pěstování těchto rostlin má minimální požadavky na pozornost i místo.

Nejdojemnější je propojení zahradníka a země. To spojení s přírodou je vskutku duchovně obohacující. Proč nezkusit k rostlinám příjemně promlouvat, dávat jim svou energii a mateřskou lásku? Myslíme si, že tohle všechno pomáhá zahradníkovi i rostlinám, ty totiž reagují příznivě.

 

GENETIKA A PĚSTOVÁNÍ

Je velmi důležité začít s dobrým genetickým základem - kvalitní semena. Protože tato semena jsou již přizpůsobena místnímu klimatu a mají jen ty nejlepší vlastnosti – např. vůni, rychlost růstu a rozmnožování či odolnost proti plísním nebo škůdcům. Zkušený pěstitel by měl být schopen využít všech těchto faktorů ve svůj prospěch, avšak ani tím jeho práce zdaleka nekončí…
Nejsnadnější odrůdy konopí k pěstování jsou kříženci odrůd Indica a Sativa. Mají velmi dobrý genetický základ a velmi dobré růstové vlastnosti od obou základů.

Cannabis Sativa vs. Cannabis indica

Odrůda Indica je robustní, velmi odolná a dorůstá do velké výšky. Odrůda Sativa je velmi náročná na světlo a kvete o něco později. Z těchto důvodů je nejlepší volbou kříženec, a to právě pro své vlastnosti tou nejlepší volbou. Kříženec výše uvedených odrůd je ceněn pro  své vlastnosti  jako je odolnost, rychlost růstu, výška rostliny, doba zrání atd. 

Odrůda Indica se snadno pozná podle extrémně širokých listů, které jsou po stranách silně zaoblené. Odrůda Sativa má velmi úzké listy podobné lidským prstům. Kříženec zmíněných odrůd má vlastnosti obou. Listy jsou buďto tenčí než u odrůdy Indica nebo mnohem širší než u odrůdy Sativa. Samozřejmě existují i oba typy listů na jedné rostlině (hybridní rostlina). Důkladně si prohlédněte semena, která by měla být tmavě hnědá nebo světle šedá. Některá mohou být tmavě pruhovaná, podobná pruhům tygra. Pozor na bílá a malá semena ! Ta jsou nezralá a jsou zcela nevhodná. Viz kvalita semen a jejich výběr.

>obsah

STÁLÁ SKLIZEŃ A JAK NA NI

Jedním z nejlepších řešení, jak urychlit klíčení a růst, je použití nepřerušovaného světla.  Všichni pěstitelé vědí, že je daleko efektivnější než venkovní světlo. Přirozený cyklus střídání dne a noci totiž snižuje růst asi o polovinu ve srovnání s pěstováním s nepřerušovaným světlem. Výhodu zde mají samonakvétací odrůdy konopí.  Můžete si zkusit k těmto účelům postavit nějaký malý skleník nebo homebox. Stavbu lze postavit ze skleněného vlákna nebo z PVC desek, které jsou při pěstování neškodné. Není příliš pravděpodobné, že byste vzbudili velkou pozornost, protože stavba vypadá skoro jako skladovací hala či kůlna. Ve skutečnosti to může být třeba i velká bouda z kovu nebo z překližky se střechou z PVC, skla, laminátu nebo plastové fólie. Některé odrůdy navíc nevyžadují mnoho světla a rostou dobře všude. Takové haly odradí možné zvědavce! Dovedou také držet krysy a jiné hlodavce dál od Vašeho skleníku. Pokud si přejete zvýšit počet sklizní, a nepoužíváte hydroponie, je nejlepší volbou, zřídit si malý pěstitelský závod (pěstírnu). Pěstírna je vhodná na všechny druhy indoorových odrůd, zeleninu i bylinky.  V zimním období se vnitřní prostor používá hlavě k vysazení nových sazenic nebo mladých řízků (výhody semen oproti řízkům, aneb není řízek jako řízek). Na jaře se rostliny přemisťují do venkovního prostředí, protože ke kvetení a zrání stačí sluneční světlo. Tento běžný postup poskytuje minimálně 3 venkovní nebo skleníkové sklizně za rok. Je-li k dispozici více místa, je možné neustále v interiéru vysazovat nové a nové sazenice. Kvetoucí rostliny jsou poté umístěny do venkovního prostředí. (outdoor stručně). Sklízet je pak možné každých 60 dní. Dokonce lze počítat i s malou zimní sklizní. 

Základní strategií celoročního pěstování je pochopit, že rostliny konopí mají dva cykly růstu. Při klíčení vstupují rostliny do vegetativního stavu a potřebují co možná nejvíce světla. Rostou pak mnohem rychleji, než kdyby využívaly pouze sluneční svit (cyklus střídání dne a noci). Fotosyntéza se zpomaluje v noci, kdy rostliny tvoří cukr vzniklý tímto procesem, což není příliš žádoucí v období, kdy chceme, aby rostliny rychle rostly. Pro průběžnou fotosyntézu a tím i rychlý růst, je třeba použít stálé světlo.

Jakmile jsou rostliny konopí vysoké 30,5 – 45cm, začínají rostliny kvést a přechází do fáze kvetení. Kvést by ale měly rostliny na jaře nebo na podzim. Pokud kvetou jindy, je možné za pomoci umělého osvětlení prodloužit vegetativní růst (viz kapitola KVETENÍ). Cyklus střídání dne a noci (pobyt ve venkovním prostředí) je žádoucí v době květu, kdy rostliny potřebují asi 10 - 13 hodin světla denně. Zrání trvá 2 – 3 měsíce, pak jsou rostliny připraveny ke sklizni.  Pokud již rostliny nepřijímají 10 – 13 hodin světla denně, začnou se připravovat na zimu.  Vegetativní období začíná asi 1. března se zráním okolo 1. května. Toto období lze přesunout taktéž na 1. května se zralostí asi 1. července. Do interiéru (skleníku nebo haly) se rostliny stěhují mezi 1. zářím a 1. listopadem. V zimě probíhají semenářské práce a vysazování semen na příští období. Sklizeň se doporučuje raději na květen.  

 

Čtěte také: 7 tipů pro bohatý výnos

>obsah

 

VÝSADBA V INTERIÉRU - indoor pěstění

Pro klíčení semen stačí jen velmi málo prostoru. Vegetativní část života rostlin začíná kromě zrání na jaře, když ještě nemrzne. Klíčení může probíhat např. ve skříni, ve sklepě nebo nevyužitém podkroví či koupelně. Někteří lidé věnují růstu rostlin celé ložnice (tady dle hloubky vaší záliby :) ).

V prostoru by měl být dostatek vzduchu. Vzduch je při pěstování často opomíjeným faktorem a častým kámenem úrazu mnoha pěstitelů. Pokud není skříň osvětlena velkými světly, která generují velké množství tepla, můžeme ponechat otevřené dveře. Nejlepší jsou samozřejmě vstupní větrací otvory - jeden v horní části prostoru a jeden z venkovní zdi nebo pod podlahou. Můžete vyzkoušet skříně od starého počítače, které lze získat od elektronických likvidátorů za 125 Kč za kus. Pro lepší kvalitu doporučujeme populární Homebox a nějaký ten ventilátor. K ventilátoru se pak hodí napříklat termostat, nebo regulátor otáček a hluku ventilátoru. Jako dobré potrubí na vzduchotechniku jsou snadno sestavitelné hlinikové potrubí a spoje. Při použití PVC trubky (10 – 15 cm) v podlaze a stropech můžeme využít chemických vlastností křemíku. Jeho použití pohlcuje vibrace, takže stěny nijak neoscilují.


Stěny pokryjte hliníkovou antidetekční fólii, rubová strana šíří více světla a brání únikům tepla. Další možností je natřít stěny na jasně bílou barvu, která přirozeně odráží světlo. Nedoporučujeme používat zrcadla, protože sklo světlo naopak pohlcuje!

Změňte nastavení napětí zásuvky a ujistěte se, že elektrické vedení bude dodávat energii do vašich lamp. Vždy instalujte zásuvky a přepínače nad úroveň podlahy, aby nedošlo ke zkratu nebo jiné nehodě, kdyby se rozlila na podlahu voda. Právě kvůli těmto případům slouží tzv. podkladové fólie, například proti vytopení. 


Poznámka : Police nad hlavou lze použít ke klíčení semen nebo řízkování. To vám umožní zdvojnásobit plochu svého pěstitelského prostoru a je cenným skladovacím prostorem pro rostlinou výživu (hnojivo), rozprašovače a dalších zahradnické potřeby. Tato místa zůstávají velmi teplá, proto se sem umisťují semena ke klíčení. Toto uspořádání vám ušetří nemalé peníze.


Oddělte folií nebo záclonkou tyto police od hlavní plochy, kterou používáte pro kvetení rostlin. Tahle maličkost umožní nepřetržitý přísun světla na police. Je možné použít suchý zip k udržení záclony na svém místě. Nejlepší alternativou je samozřejmě černý vinyl s bílým pozadím.


Nyní je třeba zajistit světlo. Budete potřebovat jednu mléčně bílou žárovku se studeným světlem a jednu čirou s teplým světlem a to pro každou rostlinu. Je potřeba zajistit co možná nejlepší světelné spektrum pro růst rostlin. Nepoužívejte příliš drahé typy žárovek, protože ty stejně neposkytnou více světla, takže se nejedná o efektivní svícení. Máte-li k dispozici jen studená bílá světla, použijte je. Jsou nejlevnější a pracují vcelku dobře.

>obsah

 

Policové pěstování

Policové pěstování s fluorescenčním světlem  - to by mohl být nový trend budoucnosti, protože police získáte snadno a téměř všude. Zářivky jsou pro pěstování na policích ideálním řešením. V tomto systému je možné rozmístit velké množství polic a ke každé polici přidělit zářivku. Některé police mají nastavené světlo na 24 hodin (klíčení), některé na 12 hodin (kvetení). Pro tyto dvě etapy je pěstování na policích rozhodně nejlepší.

Police by měly být asi jeden metr od sebe, protože se předpokládá, že zde budou rostliny konopí do 7,5 cm výšky. Není nutné poskytovat rostlinám více světla než je potřeba, rostliny by totiž začaly zrát příliš brzy. Možnou nevýhodou policového pěstování je, že je nutné každý den měnit nastavení výšky lamp, což je těžší než se může zdát. To platí především pro vegetativní fázi, kdy rostliny konopí rostou až o jeden centimetr denně. Lampy na kvetoucí polici není nutné upravovat zdaleka tak často.


Za normálních okolností by měly být lampy asi 5 cm nad vrcholkem rostliny. Lampy proto nastavte tak, aby se rozsah neměnil. Posun všech lamp zabere asi jeden celý den. Je nutné lampy správně nastavit, aby měli rostliny dostatek světla a zároveň, aby ho nebylo příliš málo, protože by pak byly příliš tenké, což je pro rostliny nežádoucí.

 

Za alternativu pro klíčení, řízkování nebo růst semenáčků lze považovat horní police skříně. Je třeba pak však zřídit přepínače pro vegetativní a kvetoucí fázi. Výhodou je, že instalace světel nevyžaduje nastavení výšky lampy. Stačí pouze připevnit lampu na spodní polici tak vysoko, jak je to možné, a pokud chcete, aby byly rostliny konopí blíže ke světlu, dejte je na dobu určitou na polici, kde může být k lampě blíže.


Police je vše, co je zapotřebí u tohoto typu pěstování. Měly by být nejlépe 45 cm široké. Tento prostor musí být vymalován velmi jasnou bílou barvou nebo potažený hliníkovou fólií tak, aby rubová strana odrážela světlo zpět směrem k rostlině. Nepoužívejte zrcadla, protože sklo pohlcuje světlo. I police by měla být natřena bílou barvou nebo pokryta ochrannou folií.

 

Rozvěste lampy na řetězy a ujistěte se, že jsou umístěné na nastavitelných háčcích nebo nějakém jiném typu mechanismu. Je třeba zajistit, aby mohly být lampy za všech okolností co nejblíže rostlinám konopí (5 cm od vrcholku rostliny ! ).

Pokud jsou však lampy příliš daleko od rostlin, mohou být rostliny příliš tenké, jak se snaží dosáhnout co nejblíže lampě což je samozřejmě nežádoucí ! Důvodem je délka lodyh, které jsou pak příliš dlouhé a tenké. Lodyha je stonek se sadami listů. Je-li kratší, může vzniknout více větví a tedy i více pupenů v době sklizně.


Policové pěstování někdy vypadá jako zelené moře, protože se rostliny pěstují blízko sebe a vytváří tak svými vrcholy krásný zelený baldachýn. Toto pěstování urychluje zrání a celý proces pěstování, protože umožňuje, aby v samostatném prostoru rostlo více rostlin.

>obsah

 

SVĚTLO

Minimální osvětlení by mělo dosahovat alespoň 2000 luminů na 900 cm2. Pokud budete rostlinám poskytovat méně světla, rozhodně neurychlíte růst a navíc se vám prodlouží stonky konopí, což je nežádoucí ! Také vzdálenost rostlin od světla je mnohem problematičtější. V takovém případě jsou nutné úpravy lamp každý den, což prakticky znamená neustálou péči bez chvíle oddechu. Optimální hodnota osvětlení je asi 3000 luminů, případně možnost obohatit prostředí o CO2 ( obohacování CO2 níže a obohacovače v growshopu ).


Většina pěstitelů považuje za nejlepší řešení použití vysokotlakých výbojek. Tyto lampy jsou k dostání ve 3 základních variantách:

 • sodíkové (HPS)
 • halogenidové (MH)
 • kombinované (MIX)
 • rtuťové

 

Sodíkové lampy

Sodíkové lampy mají nažloutlé světlo, někdy se možná jeví jako trochu dorůžova nebo dooranžova stejně jako pouliční lampy.

Se sodíkovými lampami lze pěstovat rostliny konopí po celou dobu růstu i květu - jejich velká výhoda. Testy prokazují, že plodiny zrají s použitím sodíkových lamp až o 1 týden dříve než s použitím halogenidových lamp, avšak při použití halogenidových lamp dosáhneme většího výnosu. Asi nejjednodušší je koupit zpočátku zářivky a rtuťové výbojky (jsou nejlevnější). Kombinované lampy jsou téměř dvakrát účinnější, protože poskytují asi 8000 luminů na 175 wattů. Bohužel nedodávají příliš široké spektrum barev.

Sodíkové lampy jsou vhodné pro pěstitele začátečníky. Sodíkové lampy v growshopu.

 

Sodíkové lampy jsou ideální pro fázi kvetení, zatímco halogenidové lampy jsou nejlepší pro vegetativní růst. Kombinované lampy poskytují nejhorší rozložení světelného spektra pro růst rostlin, ale jsou velmi levné. Jejich nákup však příliš nedoporučujeme a to ani tehdy, když poměr spotřeby a účinnosti převáží veškeré počáteční problémy.

400 wattová sodíková lampa dodá asi 45 luminů. Na každých 500 wattů (v nepřetržitém provozu) je nutné počítat s náklady na spotřebu elektřiny vyššími o 500 Kč měsíčně, a tak je jasné, že lampa s polovičním výkonem dodá stejné množství luminů (nebo dokonce dvakrát tolik luminů jako při stejném výkonu).


Udělejte si hned v počátku jednoduchou počáteční kalkulaci provozních nákladů. Je nutné vzít v úvahu rychlost růstu a výnosnost, protože pokud mají rostliny k dispozici více světla, rostou rychleji a produkují více biologické hmoty. Pokud je i toto zapracováno do výpočtu výnosnosti sodíkových lamp, budou se vložené náklady vracet již od první sklizně. Jedná se pak jednoduše o účinnější a rychlejší alternativu (oproti halogenidovým lampám).

 

Typ lampyWatůLuminů na žárovkuCelková účinnost
rtuťové výbojky1758000400 watů = 20k luminů
zářivka403000400 watů = 30k luminů
halogenidová40036000400 watů = 36k luminů
sodíková40045000400 watů = 45k luminů

 >obsah

Rtuťové výbojky

Všimněte si, že rtuťové výbojky jsou méně účinné než zářivky, a neposkytnou tak rostlinám dostatek světla, ani když je umístíte těsně nad rostlinu. Bohužel ani rozložení světelného spektra není příliš dobré. Rtuťové výbojky jednoduše nejsou vhodné pro pěstování v interiéru.  Používejte jen zářivky, halogenidové nebo sodíková svítidla.


K dostání je v současné době nový typ sodíkové lampy Osram. K dispozici je v rozsahu od  250 - 1000 wattů. Poskytuje velmi jasné světlo (53k luminů) a je určeno pro skleníkové použití. Těmito žárovkami lze nahradit běžné sodíkové žárovky, pokud již vlastníte sodíkové lampy. Hlavní předností této žárovky je, že se nemusíte vzdát výhod rtuťových výbojek. Získáte tak veškeré kladné vlastnosti sodíkových a rtuťových lamp = dvě žárovky v jednom.

 

Délky stonků rostlin konopí pěstovaných pod lampou Osram jsou kratší než pod jakýmkoli jiným typem lampy. Rostliny konopí pěstované pod touto lampou rostou velmi rychle a jsou neuvěřitelně husté, kompaktní. Životnost Osram žárovky však není tak velká jako životnost běžné sodíkové žárovky.


Halogenidové osvětlení je další možností, poskytuje 36k – 40k luminů na 400 wattovou žárovku. K dostání je i super žárovka (40kl), která je použitelná déle než klasická halogenidová žárovka (36kl). Halogenidová světla jsou modrá a jsou velmi vhodná pro vegetativní růst a to dokonce mnohem více než běžné sodíkové osvětlení.

Pozor halogenidové lampy produkují příliš mnoho tepla, avšak nepříliš světla proto jsou náročné na správné odstínění. Musí se také dbát zvýšené pozornosti na vzdálenosti od rostliny !

>obsah

Taktéž je možné zakoupit konverzní žárovky pro rtuťové výbojky, které lze převést na osvětlení sodíkového typu. Náklady na převod žárovek jsou ale podstatně vyšší než na halogenidové osvětlení. Doporučili bychom spíše sodíkové žárovky (Agro). I když stojí z počátku více peněz, poskytují v konečném důsledku více energie a jejich zavěšení je mnohem snazší.


Máte-li se rozhodnout mezi rtuťovým osvětlením o výkonu 36k luminů a sodíkovém osvětlení o výkonu 53k luminů, a rozhodnout, která varianta je nejlepší? Která poskytne lepší výnos? Je zřejmé, že počáteční náklady na pořízení sodíkových žárovek typu Agro, jsou vyšší, nicméně ve skutečnosti je jejich spotřeba zhruba o 10% nižší.


Sodíková Osram žárovka se tak ukazuje jako mnohem levnější než rtuťová žárovka a to pro jakékoliv účely. Třebaže je rtuťová žárovka levnější, bohužel nevydrží tak dlouho jako ta sodíková. Životnost sodíkové žárovky je dvakrát tak delší než životnost žárovky rtuťové.  Porovnejte životnosti sodíkové žárovky (21 hodin) a rtuťové žárovky (10 hodin). Delší životnost žárovky poskytuje více světla, což vede k ušetření velkého množství nákladů na využitou elektrickou energii a to v dlouhodobém časovém horizontu.

 

Dobrou volbou je horizontální montáž všech světel, která zvýší množství poskytnutého světla, které konopí skutečně přijme až o 30%. Horizontální montáž světel se nejčastěji využívá pro zimní zahrady. Sodíkové žárovky jsou oproti jiným typům žárovek mnohem levnější z hlediska nákladů na provoz.


Dvě sodíkové lampy o výkonu 140 wattů (po 12k luminech) jsou ve všech ohledech lepší než halogenidové. Životnost žárovek je delší, žárovky jsou levnější a lampy mají efektivnější provoz. Největším problémem je, že střední velikosti světelných zdrojů (150 a 250 wattů), jsou téměř stejně drahé jako větší 400 wattové. Z tohoto důvodu, máte-li prostor pro větší světlo, zakupte raději 400 wattové. Vyrábí se také 1080 wattový model, ale možná zjistíte, že je to spíše jedna velká lampa. Samozřejmě, dvě menší žárovky jsou dražší než jedna velká lampa, ale nač zbytečně velká monstra, která na Vaše zahradničení spíše upozorní zvědavé sousedy, policii nebo zloděje?

 

Další z vlastností halogenidových svítidel je množství vyprodukovaného tepla v místnosti. Je vhodné jej efektivně využít k například ke klíčení semen rostlin. Příliš velké lampy jsou náročné na prostor a větrání. Není tak možné prostředí obohatit o velké množství CO2, protože se hned z místnosti vytrácí.


Náklady na žárovky:

Sodíková 70ti wattová – 600 Kč

Sodíková 100 wattová – 750 Kč

Sodíková 150ti wattová – 1000 Kč


Upřesňujeme, že žárovky s nižším výkonem než je 70 wattů jsou pouze pro podporu při pěstování, ale nemohou nahradit plnohodnotně samotné světlo. Pro růst rostlin nejsou příliš vhodné. Je jasné, že za rozhodnutím, zda zakoupit sodíkovou lampu o výkonu 250 wattů (4700,-) nebo lampu o výkonu 400 wattů (5500,-), stojí především cena lamp. Mějte však na paměti, že pokud vynaložíte o 800 Kč více, získáte větší lampu (400w) a o 20k luminů více světla. To přece není zase tak špatný obchod ! Světlo = úroda. 

>obsah

SEA OF GREEN – MOŘE ZELENĚ

Moře zeleně (SoG) je jedna ze speciálních zahradnických technik, která se zaměřuje na pěstování velkého počtu malých rostlin konopí soustředěném na malém prostoru. Místo delšího pěstování několika větších rostlin konopí, lze na stejném místě vypěstovat větší počet menších rostlin konopí, které uzrají za mnohem kratší dobu. Mezi fázemi růstu rostlin je tedy za potřebí méně času, což je velmi důležité z hlediska spotřeby elektrické energie. Zatímco je jedna rostlina vysazena, další se již vyvíjí, a další je již připravena ke sklizni.

Pro začátek stačí vysadit 4 rostliny konopí na metr čtvereční, což umožní dostatek místa pro každou rostlinu, jen nezůstane dostatek prostoru pro spodní větvení.

 

To je v pořádku, protože v interiéru jsou tyto spodní větve vždy ve stínu tak jako tak. Každý správný pěstitel velmi dobře ví, že rostliny konopí, které jsou příliš vysoké, neprodukují ve spodním patře mnoho zelené hmoty. Kdyby však rostly na nějakém jiném místě (ve venkovním prostoru), tento faktor by nehrál žádnou roli.

 
Pokud je růst rostlin zahájen současně, mělo by dojít k vytvoření tzv. "zeleného baldachýnu", který zachycuje většinu světla na nejvyšší úrovni rostlin konopí. Pod tuto úroveň pronikne jen málo světla, protože rostliny konopí jsou velmi blízko u sebe. Správný pěstitel se snaží soustředit na hlavně na vrcholy rostlin a efektivně využít světlo a prostor k tomu, aby dosáhl co možná největšího výnosu za co nejkratší dobu.

 

Důležité je chtít získat velké rostliny, které produkují velký výnos. Avšak při nedostatku prostoru je obvykle lepší pěstovat spíše rostliny menšího vzrůstu, protože jejich zrání je rychlejší ! 

Zahradnická technika „Moře zeleně“ (SoG) pochází z Holandska. Místo pěstování pouhých 4 velkých rostlin konopí v celé místnosti, pěstují 12 malých na policích a nad nimi dalších 12. Tyto rostliny jsou zralé už za 3 - 4 měsíce od klíčení a sklizeň probíhá neustále, protože se uskutečňuje jak vegetativní, tak kvetoucí fáze života rostlin se sklizní každých 45-60 dní.

 

Pokud pěstujeme 1 rostlinu konopí na 900 cm2, můžeme říci, že využíváme techniku SoG. Protože pěstujete v takto velkém prostoru méně rostlin, trvá obvykle růst delší časové období, a je spotřebováno více elektrické energie. V případě, že budeme pěstovat jednu rostlinu na menší ploše než je 900 cm2, může se celková sklizeň snížit.


Pokud chcete, aby rostliny rychle rostly, raději se vyhněte nadměrné zálivce. Zálivka je totiž vhodná jen v období růstu, nikoliv v období květu.

 

Moře zeleně je zahradnická technika, která má přímý vliv na výši hlavní sklizně konopí. Spodní větve jsou vyvýšené pro zlepšení proudění vzduchu pod rostoucími vrcholy. Pomocí řízků, můžeme velmi rychle regenerovat rostlinu, pokud došlo k jejímu odkvětu.

Více o technice SOG také v článku ZDE

 >obsah

 

KLÍČENÍ

Semena klíčí ve sterilní půdě nebo hydroponicky z minerální vlny nebo vermikulitu.

 
Semena mohou klíčit i v papírovém ručníku. Nesmí však vyschnout. Vysušují se totiž opravdu rychle! Papírové ručníky nasycené vodou umístěte do misky a přikryjte fólií, abyste zabránili vysychání.

Sterilita je opravdu důležitá pro maximální úspěch !

Při klíčení není nutné dodávat žádné světlo, mohlo by zpomalit klíčení. Přikryjte proto klíčící semena černým papírem.

Do sklizně se přesazuje většinou jen jednou, maximálně dvakrát. Používejte větší nádoby pro poskytnutí dostatku prostoru a můžete začít. Pokud budete však přesazovat rostliny v nevhodnou dobu, může dojít ke zpoždění sklizně! Pokud pěstujete rostliny hydroponicky, není přesazování nutné. Přesazují se pak až jen regenerované rostliny. O klíčení a přesazování stručně krok po kroku ZDE.

Naplňte nádobu s otvory ve dně vermikulitem a opatrně přesazujte naklíčená semena. Vzhledem k tomu, že vermikulit dobře drží vodu, mají kořeny vždy dost kyslíku, a to i když jsou v zásobníku s vodou.


K získání dalšího kyslíku pro rostliny slouží peroxid vodíku. Rostliny nesmí stát ve vodě! Zalévejte proto velmi opatrně, kořeny totiž musí zůstat poněkud suché, aby měly rostliny dostatek kyslíku.


Používejte kvalitní půdní substráty, protože jsou sterilní. Pokud chcete použít půdu ze zahrady, nezapomeňte ji sterilizovat v mikrovlnné troubě nebo ji nechte zapařit. Nedoporučujeme sterilizovat nádoby bělicím roztokem, zvláště pokud byly použity v minulé sezoně. Můžete také revitalizovat již použitou půdu - desinfekcí a očištěním od škodných přebytků v půdě. 

Čtěte také: Nejčastější chyby od klíčení po semenáčky

 

>obsah

VEGETATIVNÍ RŮST

Jakmile jsou semena naklíčená, začíná vegetativní růst. To znamená, že rostliny konopí budou provádět fotosyntézu. Vytváří se též kolínka s listy, které umožňují vegetativní rozmnožování. Jsou umístěny v horní části rostliny na všech hlavních stoncích. (Rostliny však po jakémkoliv prořezávání potřebují čas na regeneraci a zotavení, takže většina pěstitelů konopí vegetativně nerozmnožuje kvůli zpomalení růstu.)

 
Všechny rostliny konopí prochází vegetativním stadiem, kdy rostou tak rychle, jak jim to stávající podmínky umožní. Je tedy dobré jim dát co nejvíce prostoru pro růst ! Rostliny lze pěstovat vegetativně po neurčitou dobu. Je na rozhodnutí pěstitele, jak silný stonek bude rostlina konopí mít a kdy začne s kvetením.


Při hydroponickém pěstování musí rostliny neustále přijímat světlo a musí jim být dodávány stopové prvky (síra, hořčík, fosfor – pro kvetoucí a zrající rostliny).

 

Mladé rostliny mají silný a tvrdý stonek. Pokud je vytáhlý a tenký, není jeho růst dostatečně podporován, protože má příliš málo světla. Snižte vlhkost a dostatečně větrejte. Vnitřní cirkulace vzduchu je velmi důležitá. Pomáhá rostlinám sílit a snížit množství rizik, která by mohla zničit úrodu.


Doplňkové hnojiva pro růstovou fázi. 
Po dohnojení budou mít rostliny dostatek všech hlavních a vedlejších živin a budou efektivně hospodařit s kyslíkem, který má vliv na správný růst kořenů.

 

 >obsah

KVETENÍ

Střídáním cyklu dne a noci v délce 11-13 hodin dochází ke stimulaci kvetení a přesun rostliny do fáze kvetení. Rostliny postupně ukončují počáteční vegetativní stádium a přechází ve stádium kvetoucí a plodící. Pokud chceme zastavit kvetení, stačí zastavit přísun světla a ponechat rostliny ve tmě. To je důležité protože produkce marihuany je u nás stále trestným činem !


Jakmile jsou rostliny konopí dostatečně velké (minimálně 30,5 cm) je čas nechat je kvést, což vyžaduje použití časovače pro vytvoření pravidelného přísunu světla a tmy. V létě lze ve skleníku dosáhnout stejného účinku, když použijeme pro prodloužení noci deku. Přísný harmonogram týkající se přísunu světla a tmy spočívá v cyklu po 8 hodinách po dobu alespoň 2 týdnů. Jen tehdy začnou rostliny kvést. Po uplynutí prvních dvou týdnů, lze plán trochu uvolnit, ale je nutné pokračovat v zaběhnutém cyklu, aby se rostlina nevrátila zpět do fáze vegetativního růstu.


Na jaře a na podzim jsou noci dostatečně dlouhé, takže jsou venku pro rostliny ideální podmínky. Nejsou nutná žádná omezení. Rostliny konopí tak mohou kvést naprosto přirozeně.

 

Pokud konopí kvete potřebuje zejména dostatek fosforu a přísný režim se střídáním světla a tmy po 12 hodinách ! V polovině května můžete změnit poměr světla a tmy na 13 hodin světla pro zvýšení velikosti květu. Je důležité ponechat tento poměr minimálně 8 – 10 dní, aby se nesnížil celkový výnos.


K těmto účelům můžete použít dvě police (policové pěstování). Jedna police, kde budou světla nastavena na 12 – 13 hodin světla a druhá, kde je nastaveno trvalé světlo. Nejdříve mají rostliny nepřetržité světlo, pak jsou přesunuty na další polici, kde je nastaveno střídání světla a tmy.


K zaclonění použijte stínidla nebo lehké úzké clony vyrobené z černého vinylu nebo jiného neprůhledného materiálu, který odráží světlo zpět směrem k rostlinám konopí. Nesmí dojít k žádnému úniku světla, můžeme si pomoci i kabelem. Ideální jsou stínící folie, které zajistí správný odklon světla směrem k rostlinám. 

 

Jak již bylo řečeno, kvetoucí rostliny mají vysoké požadavky na příjem fosforu. Každá zálivka by měla obsahovat přiměřené množství fosforu a dalších stopových prvků. Stopové prvky jsou nezbytné, proto se pokuste najít hnojivo, které je obsahuje. K tomuto účelu jsou samozřejmě určená hnojiva pro květ.  Hnojiva bohatá na železo jsou také vhodné k pěstování bylinekCeny těchto sériově vyráběných hnojiv jsou výrazně nižší než specializovaná hydroponická hnojiva.

 

>obsah

Během fáze květu je také velmi důležitý poměr světla a tmy. Vývoj květu je závislý na množství světla. Pokud musíte rostlinu vegetativně rozmnožit, dělejte to vždy v noci. Během květu omezte však jakékoliv prořezávání.


Neroste kvetoucí rostliny příliš často, protože tak můžete zavdat příčinu plísni nebo hnilobě. Udržet vlhkost v interiéru v době květu je velmi choulostivé. V tomto období života jsou rostliny všech druhů rostlin velmi citlivé na vlhkost.

 

Prohlédněte si 2 bílé chloupky, které vychází z malé baňaté oblasti na každém stonku. Jedná se o nejjednodušší způsob, jak si ověřit, že je rostlina samičího nebo samčího pohlaví. Samčí pohlaví lze od samičího poznat podle výšky nebo chundelatosti. Viz obrázek:

Samec a samice konopí - pohlaví rostliny

viz kapitola VČASNÉ ROZPOZNÁNÍ POHLAVÍ

3 - 6 týdnů od změny světelného režimu jsou rostliny pokryty bílými pestíky, které rostou u kolínka rostliny. Pokud si myslíte, že vaše květy dozrávají, snižte množství světla na 8 – 10 hodin - tak urychlíte zrání, sklizeň bude následovat za 2 – 3 týdny.

 

Rostliny konopí mohou kvést venku (stručný postup na outdoor), a to i v případě, že jsou dny maximálně dlouhé. Samci pak mají bílé části připomínající květy. Jakmile rostliny téměř dosáhly vrcholu kvetoucí fáze, nastává ideální období pro tvorbu řízků (pčečtěte si: Není řízek jako řízek).


Prohlédněte si bílé chloupky na stonku. Barva květů je od odstínů červené až po hnědou. Nedotýkejte se pupenů! Pokud byste si chtěli prohlédnout pupeny, to by způsobilo celkové snížení výnosu.

 

>obsah

HYDROPONIE

Většina pěstitelů tvrdí, že hydroponický systém podporuje růst rostlin konopí více než klasické půdní pěstování, ačkoliv jsou rostlinám poskytovány stejné genetické a environmentální podmínky. Toto tvrzení může být způsobeno zvýšenou pozorností a kontrolou živin současně s lepším přístupem ke kyslíku. - hydroponické systémy v growshopu.

 

Rychlý růst umožňuje časnější zrání a celkové zkrácení růstu plodiny. S půdní směsí se růst zpomaluje, hlavně když je vázán na kořenový systém. Naproti tomu hydroponie nabízí rychlý růst bez pauzy bez šoku po přesazení. Hydroponie také zančně omezuje rozsah škůdců.

 

Nejjednodušší hydroponické systémy využívají knot a systémy nádrží. Jedná se hlavně o pasivní hydroponické metody, protože nevyžadují aktivní rozvody vody (s pomocí čerpadla, kanalizace, průtokoměru atd.). Základem těchto systémů je, že voda je vedena knotem.

 

Použití knotu je spíše jen o nádrži systému, protože knoty se musí vyjmout a umístit do hrnce. Je nutné vyspravit díry v květináčích a musí být vytvořen prostor pro nádrže na rostliny konopí i na vodní nádrže níže. Příprava je velmi jednoduchá, stačí si nachystat dva kbelíky tak, aby se jeden vešel do druhého.

 

Knot by měl být nastaven tak, aby byl schopen pracovat v nádrži. Počáteční nastavení knotu je velmi pracné. Základem celého systému je hrnec, který musí být v porovnání s nádrží systému dostatečně stabilní.


Je žádoucí dobře rozprostřít kořeny v horizontální poloze, aby měly dostatek příležitosti pro svůj růst. Rostliny pěstované takovýmto způsobem jsou velmi robustní, protože ke kořenům se dostane velké množství kyslíku. Rostliny, pěstované hydroponicky rostou zhruba stejným tempem jako rostliny pěstované v půdním substrátu, jen s mnohem menším úsilím. Ačkoli se to možná nezdá, hydroponie je zdaleka nejjednodušší metoda pěstování rostlin. Rostliny mohou být napojeny na hnojivo a dolévat roztok do nádrže stačí každých pár dní.

 

Tradiční hydroponické roztoky jsou složené ze směsi vody a vermikulitu v poměru 4:1. Toto médium výborně odvádí vodu a vzduch. Nelze však použít opakovaně, protože se po sklizni obtížně sterilizuje.


Nádrž se plní do výšky 1,5 – 3cm a ponechává se po dobu několika dní. Je důležité dodávat kořenům dostatek kyslíku ! Pokud se chystáte odjet na dovolenou, stačí nádrž naplnit po okraj. Voda vydrží v nádrži minimálně dva týdny.

 

Jedním z opravdu dobrých hydroponických médií je květinová pěna. Přednost květinové pěny je, že je inertní a dodává cenné živiny beze změny ph. Tato metoda je však drahá, a pěna má tendenci se snadno rozpadat. Jsme si jistí, že i tako pěna je vhodná jen na jedno použití.

>obsah

Hydroponické pěstování by mělo být používáno spíše v interiéru nebo ve sklenících k urychlení růstu rostlin. Hydroponie umožňují urychlení růstu rostlin konopí, dovedou skvěle držet optimální vlhkost. Hydroponicky pěstované rost(všechny rostliny) nečerpají živiny z půdy, ale z živného vodného roztoku. Komplet sady hnojiv pro hydroponické pěstování z growshopu. 

 
Hydroponie zkracuje dobu růstu i sklizně - tedy především vegetativní fáze. Hydroponické pěstování však nemusí být příliš vhodné pro venkovní pěstování ve skleníku.

 

UPOZORNĚNÍ: Pokud pěstujete rostliny hydroponicky, musíte hlídat obsahy nádrží rostlin, aby nevyschly, protože může dojít k poškození kořenů. Pokud nebudete moci kontrolovat zahradu každý den, ujistěte se, že jsou nádrže dostatečně plné, abyste zbytečně nepřišli o úrodu :)


Klasické hydroponické metody (aktivní) zde nebudeme rozebírat. Nevidíme totiž žádný důvod, proč si hydroponické pěstování ztěžovat. Každý měsíc opláchněte nádrže, abyste zabránili hromadění soli. Dobré je použít také nějaký ten čistící prostředek k očištění pěstebních médií. 


Nádrže s vyšší vlhkostí mohou inklinovat k rozmnožování a následnému růstu řas. Řasy poznáme podle toho, že se barva nádrže zbarví do brčálově zelených odstínů. K prevenci slouží čístí prostředky šetrné zároveň k rostlinám, zapomeňte na savo a podobně :) 

 

Více informací o hydroponii vám budeme přinášet článcích kategorie Pěstování

 

>obsah


 

V ČEM PĚSTOVAT

Nejvhodnější jsou nádoby hranatého tvaru. Pokud slouží nádoba pro více rostlin, lze použít i kontejnery.


Dvoulitrové láhve od coly jsou sice skvělé a levné, ale nejsou čtvercového tvaru. 

 

Nepoužívejte papírové kartony od mléka a džusu, špatně se sterilizují a do nádrží by se mohly dostat houby. Nejlepším materiálem pro květináč je sklo a plast. 

 

Ujistěte se, že jste sterilizovali všechny nádoby, nejlépe peroxidem vodíku. Při sterilizaci nechce nádoby nějaký čas v roztoku. Při zacházení s 30‰ peroxidem je dobré používat rukavice - peroxid v takové koncentraci leptá kůži.

>obsah

VENKOVNÍ PĚSTOVÁNÍ - outdoor

Venkovní pěstování je nejlepší alternativa pro rostliny a zároveň pohodlí pěstitele, protože poskytuje světlo bez zbytečných účtů za elektřinu. Nedochází k žádnému úniku světla a není třeba regulovat množství světla a tmy. Sluneční svit je nejsilnější formou osvětlení a pro rostliny naprosto ideální. Na rozdíl od pěstování v domácím prostředí jsou rostliny plně vyvinuty po celé délce.

 
Mimo skleník hrozí vašim rostlinám mnoho rizik. Mohou je poškodit zvířata, vítr, déšť, bouřky nebo chtiví kolemjdoucí…


Postavte vysoký plot a ujistěte se, že je dostatečně bytelný. Kontrolujte a hlídejte svůj pozemek s rostlinami, hlavně pokud je nemáte umístěné ve skleníku. Hydroponické pěstování je ve venkovním prostředí nevhodné především kvůli odpařování vody.

 

Důležitou roli bude vždy hrát osvětlení. Venkovní pěstitel musí přesně vědět, kdy a v jaké intenzitě svítí slunce a být schopen najít pro své rostliny ideální místo pro pěstování.

 

Většina zahrádkářů nechce během zimy využívat skleník. Diskuze kolem pěstování ve skleníku či kůlně jsou vedeny ohledně stěn i střechy.  Obojí by mělo být z neprůhledného materiálu, nejlépe z plastu či PVC s bílým nebo stříbřitým povrchem. Skládací skleníky v growshopu. 


Vlnitý laminát, PVC nebo plastové fólie lze použít ke krytí mladých rostlin, které jsou pěstovány na zahradě. Koupit lze i skleníkové listy tónované do bíla nebo šeda. Ty totiž tak přijmou maximum slunečních paprsků a ještě skryjí rostliny konopí.

 

K usnadnění přemisťování rostlin je možné pěstování v květináčích. Tímto způsobem se však snižuje výška rostlin a problémem se může stát i výška plotu. Mnoho pěstitelů ukládá rostliny do květináčů, aby bylo možné je bleskově schovat z nějakého neočekávaného důvodu (opravář, odhadce, požár atd.).

Čtěte také: Tipy pro pěstování outdoor

 

>obsah

RŮST V PŮDĚ

Zkušení zahradníci využívají vlastní kompost připravený z domácí směsi drůbežího, hovězího nebo jiného hnoje, domácího potravinového odpadu, listí, chlupů, moči atd.


Hodně domácích pěstitelů využívá k organickému půdnímu hnojení drůbeží hnůj. Anorganické hnojivo je hořlavé, takže musí být kompostováno jako první, před výsadbou, ideálně několik týdnů. Mořské řasy jsou zase bohatým zdrojem stopových prvků, který se rozkládá pomalu a neustále rostliny vyživuje. Pokud se nechcete přehrabávat v hnoji ještě před začátkem pěstování doporučujeme Základní hnojiva z growshopu nebo cenově zvýhodněné sady hnojiv. 


Pokud máte k dispozici listí a jiné přírodní zdroje dusíku rostoucí venku, nebojte se je využít spolu s kupovaným hnojivem jako doplněk pro ještě lepší výživu rostliny. Dokonce i malé množství biologického materiálu, dělá zázraky.

 

>obsah

VÝŽIVA ROSTLINY

Výživa pro rostlinu obsahuje tři hlavní složky, které se stanou základem vaší zahrady, a to je dusík, fosfor a draslík. Tyto tři prvky obvykle bývají uvedeny na přední straně výživy v pořadí: dusík, fosfor a draslík. Výživa typu 20-20-20 obsahuje 20%-ní podíl dusíku. Mezi další prvky, které konopí potřebuje, patří vápník, hořčík a síra (další ale stopové prvky). V malém množství také bór, měď, molybden, zinek, železo a mangan.

To, jaké minerální látky a jaký poměr rostlina potřebuje se odvíjí od její aktuální fáze růstu (fáze růstu a květu).

Pro zakořenění a klíčení je zapotřebí vysoká úroveň fosforu, ale méně dusíku a draslíku. V období vegetativního růstu je důležitý dostatek dusíku. Dobrým a také levným zdrojem tohoto prvku je lidská moč (v poměru asi 60ml na 1l vody), nicméně neslouží jako kompletní hnojivo. Kompletní výživu zajistí výživa typu  20-20-20 se stopovými prvky. Můžete tako vyzkoušet komplet kit hnojiv s plnohodnotným základním hnojivem i doplňkovým na květ. 

Sledujte také poměr vápníku, hořčíku, síry a železa. Tyto složky jsou také důležité. Jednu polévkovou lžíci dolomitu nebo vápenného hydrátu vmíchejte do cca 4kg pěstebního substrátu, tímto rostlině poskytnete zmíněný dusík, vápník a hořčík. Hořká sůl (síran hořečnatý heptahydrát) se používá ke zvýšení množství hořčíku a síry v roztoku. Více v doplňkových hnojivech.

Při pěstování tabáku přidejte dusičnan draselný
, bude vám pak lépe hořet. Toto je vynikající hnojivo jak pro vegetativní růst, tak i pro období kvetení. Užití tohoto prvku, ale radši zvažte, mezi jeho další účinky patří snížení libida a může způsobit i impotenci. Pro tyto vlastnosti je využíván v psychiatrických léčebnách. Pokud pěstujete nějaký druh rostliny za účelem vaření, měli byste použít rybí emulzi nebo jiné zcela organické hnojivo, minimálně v posledních týdnech kvetení.

Hydroponické roztoky by měly být v rozmezí od 150 do 600 částí na milion v rozpuštěných pevných složkách. 300 až 400 částí na milion je považováno za optimální poměr. Pokud si nejste jistí tím, co dáváte vaší rostlině, můžete prověřit váš roztok nebo půdu pomocí metru s elektrickou vodivostí - EC testery v growshopu.

 

Mějte na paměti, že často bývá uváděn nízký poměr rozpuštěných složek, ale opravdové úrovně hodnot živin bývají obvykle vyšší. S pasivní hydroponií (tj. pěstování rostlin v živném roztoku bez půdy) je možné vyživit rostlinu po několika zásobeních do doby, kdy je půda nasycena živinami. Dodávejte rostlinám vodu do doby, než zjistíte, že vaše konopí má správnou jemně zelenou barvu, poté pokračujte v normálním živení.

“Pumpování” znamená, že zaléváte více, aby rostla květina rychleji. Pokud budete v tomto bezohledném chování pokračovat, hrozí nebezpečí vzniku potencionálních problémů spojených s přeléváním rostlin. Musí se postupovat pomalu a sledovat konopí každý den, zezačátku dokonce každou hodinu, aby byl člověk jistý, že není rostlina přelitá. Používá se raději spabší směs výživy pro rostliny než obvykle, zhruba 25%-ní a extrahujte jednou za měsíc. Rostliny konopí se polévají vodou nejméně mezi každým zaléváním. To se týká zejména konopí pěstovaného v půdě.

Použití jemné síly rostlinné výživy Oxygen Plus (nebo peroxidu vodíku pro potravinářské účely) umožní kořenům lépe dýchat a předcházet problémům spojeným s přeléváním. Pro účel lepšího provzdušnění půdy se používá také perlit  a pročišťující prostředky.  

 

Poté kontroluje pH půdy a ujistěte se že se zde nevyskytují žádné odchylky od normálu, které by mohly nastat kvůli peroxidu vodíku v roztoku. 

Ujistěte se, že vaše půda má dobré odvodňování. Jestliže nasadíte konopí do půdy s lepší drenáží, můžete jej zalévat každých 3 až 5 dní namísto jednou týdně. Perlit, keramzit nebo lávové kameny výrazně zvyšují odvodňování půdy a tím i častější potřebu zalévání. Tímto se rostliny „napumpují“, tzn., že mají tendenci růst rychleji, a to kvůli zvýšení množství kyslíku, který putuje ke kořenům. 

Tip: Před každým zaléváním se ujistěte, že je půda dostatečně suchá, poté poroste kytka rychleji.

Dalším způsobem je použít standardní výživovou směs pro rostliny (nějakou silnější) při každém třetím zalévání. Živiny jsou uloženy v půdě pro pozdější použití. Již po dvou zaléváních se ale živiny odplaví a v půdě nezůstanou žádné soli. (Neplatí pro hydroponii ! ).

Veškeré vyživování rostlin ukončete dva týdny před sklizní, aby plody rostliny neměly chuť jako výživa pro rostliny. (To platí i pro hydroponii !).

 

UPOZORNĚNÍ: Nepřehnojujte. Můžete tím zabít vaše konopí. Vždy si přečtěte návod, jak se hnojivo používá. Použijte poloviční dávku směsi a smíchejte s vodou při každém hnojení půdy nebo hydroponie, pokud si nejste jisti, co vaše rostliny snesou.

 

Postupem času pomalu zvyšujte koncentraci směsi. Začínající pěstitelé mají tendenci přehnojovat své konopí. Minerální soli časem vytvoří vyšší úrovně rozpuštěných látek. Pokud se vám zdá, že koncentrace je stále příliš vysoká, tak na nějaké vyživování použijte pouze vodu. U konopí pěstovaného v květináčích nechte odplavit vodu každý měsíc. Pokud je vaše rostlinka OPRAVDU HODNĚ zelená, raději ji na chvíli nevyživujte, abyste ji zase „nepřekrmili“.

  >obsah

pH - zásaditost a kyselost půdy

PH (kyselost či zásaditost prostředí) může vytvořit, ale také zničit váš živný roztok. 6,7 – 6,2 je ideální pH pro to, aby nedošlo k uzamčení živin. Hydroponie vyžaduje roztok se správným pH předtím než do ní zasadíme rostlinu. Kyselina fosforečná může pH snižovat, vápno nebo uhličitan draselný jej zase zvýší, pokud je půda příliš kyselá. Doporučujeme si pořídit pH metr. Můžete s ním změřit pH jak v půdě, tak i ve vodě a hydroponii, abyste se ujistili, že zde není příliš zásadité nebo kyselé prostředí. Do většiny půd stačí přidat trošku octa, abyste vytvořila správné prostředí s pH asi od 7 do 6,5. Není to ovšem tak přesné. 

Většina hnojiv způsobuje změny pH v půdě. Přidání hnojiva do půdy má skoro vždy za následek kyselejší pH. Množství soli vyprodukované rozložením hnojiv v půdě v průběhu času způsobí, že půda je stále kyselejší. Nakonec nahromadění těchto solí v půdě zpomalí růst rostliny a způsobí zhnědnutí jejich listů. Také, jak rostlina stárne, se snižuje schopnost jejich kořenů přenášet výživu do listů. Abyste se vyhnuli nahromadění solí ve vaší půdě a zajistili, aby vaše rostlina dostala všechnu výživu, kterou potřebuje, můžete začít vyživovat listy v době, kdy rostlina bude stará asi jeden a půl měsíce. Rozpusťte hnojivo v teplé vodě a nastříkejte směs přímo na listy. Ty absorbují hnojivo do svých žilek.

 

Pokud chcete pokračovat s hnojením půdy a také s vyživováním listů, dávejte pozor, abyste rostlinu nepředávkovali !

 

>obsah

VYŽIVOVÁNÍ LISTŮ

Vyživování listů vypadá jako jeden z nejjednodušších způsobů, jak zvýšit úrodu, rychlost růstu a kvalitu v dobře větraném prostoru bez zvýšené hladiny CO2. Připravte si čaj z červích odlitků, rybí emulze, netopýřích výkalů nebo z většiny jiných výživ pro rostliny vhodných pro vyživení ve vegetativní nebo raně kvetoucí fázi. Není to však vhodné pro pozdní fázi kvetení, ať pak nekonzumujete posprejované konopí. Vyživování listů ukončete 2 až 3 týdny před sklizní. Omývejte listy vodou každý týden, aby se zabránilo zanesení průduchu listů. Vyživujte každý den nebo obden.

Nejlepší čas pro vyživování listů je mezi 7. až 10. hodinou ranní večer po 17. hodině. To proto, že průduchy na spodní straně listů jsou otevřeny právě v této době. Rovněž je důležité sledovat teplotu. Ideální je kolem 22°C a když překročí 28°C, nemusí se průduchy otevřít vůbec. Proto v horkých dnech využijte jejich chladnějších částí a v chladných dnech zase teplejších. Možná budete muset stříkat listy ve 2 hodiny ráno, pokud to bude nejlepší čas v horkách kvůli chladným teplotám. Postřikovače by měly rozprašovat roztok ve velmi jemné mlze. Použijte nejlepší a nejjemnější rozprašovat, který najdete. Ujistěte se, že pH je mezi 7 a 6,2. Pokud je pH nižší, můžete ho zvýšit přidáním jedlé sody. A pokud je vyšší než 7, pak jej snížíte, když to roztoku přidáte ocet. Je lepší postřikovat častěji a méně než konopí příliš promočit při méně častém ale intenzivnějším postřikování. Používejte smáčedlo, aby voda nešla z okrajů nahoru, čímž jsou spalovány listy, které pak vypadají jako hranolky. Nestříkejte na vyhřáté hlízy. Nejlépe stříkejte, až hlízy vychladnou.

Asi nejlepší výživa listů je ta, obsahuje minerální vodu a zároveň výživu pro rostliny. Takto se CO2 i živiny dostanou přímo do listů v jednom postřiku. Listová výživa je v mnoha knihách uznávána jako dobrý způsob, jak dostat živiny do rostliny v době, kdy by problémy s uzamčenými živinami mohly začít snižovat zásobování z kořenů.

 

UPORONĚNÍ!: Pokud listy sklidíte a chystáte se je konzumovat, je důležité je před sušením umýt. Mohou na nich být dusičnany soli.

 

POZNÁMKA: Dusičnany soli (to „N“ v NPK – dusík, fosfor, draslík) jsou nezdravé ke kouření. Hnojení listů je sice afektivní ale bylinky jsou poté nezdravé ke kouření a k vaření. 

 

>obsah

CO2 (OXID UHLIČITÝ)

Pokud zvýšíte hladinu oxidu uhličitého, můžete tím růst velmi zrychlit, je možné, že jej dokonce i zdvojnásobíte. Zdá se, že konopí se zrodilo v pravěku, kdy přirozená hladina CO2 byla mnohonásobně vyšší než dnes. Rostlina používá CO2 pro fotosyntézu k tvorbě cukrů, které jsou nezbytné pro stavbu tkání. Zvýšením obsahu CO2 vzroste schopnost konopí produkovat tyto cukry a výrazně zrychluje tempo růstu.

CO2 můžete vyrábět bezpečně pomocí dávkovacích systémů CO2. CO2 se nejvíce používá v době kvetení, když je rostlina nejhutnější a nejsilněji proudí vzduch kolem jejich listů. Jestliže pěstujete bylinky v místnosti (a přemístíte ji ven ve fázi kvetení), pak pro vás dostatek CO2 nebude velkým problémem, pokud tedy nemáte zatemněný skleník, komoru nebo pokoj a přejete si zvýšit úrodu a zkrátit dobu kvetení.

 

Nejpohodlnější doplnění CO2 je pomocí systému na to určeného, který se živí CO2 tabletami. Více v growshopu v sekci úprava vzduchu.

V malých místnostech může zásobení trvat 2 měsíce, ale záleží na tom, jak moc CO2 je puštěno, jak často je místnost luftována, světelném cyklu, otvorech v místnosti a způsobu rozptýlení. Tato metoda může být nadměrná pro malé homeboxy. Obecně je doporučováno, mít slabé konstantní proudění CO2 na rostliny po celou dobu, co na něj svítí světlo a větráky jsou vypnuty.

Existují možnosti, jak udržet CO2 v místnosti, ale může to taky něco stát. Když je zhasnuto, nepotřebujete CO2, tedy ve fázi kvetení. Pokud si pořídíte solenoid CO2 a nastavíte světelný časovač, spotřebujete poloviční množství CO2. Stejně tak se vypne přísun CO2, když je větrák zapnutý na ovzdušnění. Doba svícení a množství plynu je vlastně pro rostlinu dávkována.

 

Kvašení, generátory CO2, jedlá soda a ocet vytvářejí také CO2. 

>obsah

Alternativní způsoby pro CO2

Alternativní způsoby nejsou vždy optimální, protože je není snadné regulovat automaticky a vyžaduje to každodenní pozornost. Je však možné vytvořit CO2 kvašením, kdy se víno přemění v ocet a nalijeme jej na jedlou sodu. 

Alternativní možností je také smíchání hydrogenuhličitanu sodného s octem (1 čajovou lžičku, tj. asi 30ml). Směs vypění, jelikož uniká CO2.

Dále jde smíchat 60g cukru ve 2 litrech vody v lahvi (kterou jsme nejprve sterilizovali peroxidem H2O2 a vodou, poté propláchli) a několika ml moči nebo můžete použít i pivovarské kvasnice. Přidejte je, protřepejte a ponechejte ve 25°C. Během příštích dvou týdnů to vytvoří asi 0,5g CO2 na každý gram požitého cukru. Pro pravidelnou zásobu co2 je dobré si vyzvořit tento roztok co 3 dny.

 

S přidaným CO2 je růst přímo fenomenální!!! Zaznamenali jsme přírustek 38cm za 8 dní pod 250 wattovou žárovkou (jasná, trubková, vodorovné upevnění).

Další variantou je postřikovat rostlinu minerální vodou dvakrát denně. Někteří autoři toto ale nedoporučují. Ovšem jsou i tací, kteří si tuto metodu nemohou vynachválit, protože se jím zdá, že má za následek větší úrodu. Může to fungovat v malé, nevětrané místnosti, ale jen v některých situacích. Vhodná je minerálka, nikoliv sodovka, protože obsahuje méně sodíku, který by mohl zapříčinit ucpání průduch u rostliny !

Po dvou nebo třech postřicích minerálky rostlinu omyjte. Je to dost práce a nelze to zautomatizovat, ale možná se vám to vyplatí a na úrodě vrátí i s úroky. Sodovku použijte pouze, pokud neseženete minerální vodu, obsahuje asi dvakrát více sodíku. Dalším faktorem, proč použít minerálku je, že zvyšuje vlhkost. Ujistěte se, že máte dostatečné odvětrávání, neboť vlhkost zvyšujeriziko plísní.

 

K podpoře růst samozřejmě existují speciální přípravky s ideálním poměrem přidávaných látek. Tyto postřiky mají tu výhodu, že nezpůsobují plísně a lze je snadno regulovat - viz sekce imunita rostlin v growshopu. 

 

UPOZORNĚNÍ: Nepostřikujte příliš blízko horké žárovky. Stříkejte pouze směrem dolů nebo nejprve zhasněte lampu.

I když obohacení o CO2že znamenat větší úrodu o 30-100%, potíže, náklady, prostor, nebezpečí a časová náročnost s tím spojená mohou z nepřetržitého nebo téměř nepřetržitého odvětrávání učinit žádoucí alternativu k tomuto obohacení. Pokud má rostlina možnost stále přijímat CO2 ze vzduchu, kde je jej víc než 0,02%, zajistí jí to potřebné živiny pro fotosyntézu. Většina uzavřených místností potřebuje, aby do nich nejméně každé dvě až tři hodiny vstupovalo nové CO2. Ve většině měst jsou vysoké koncentrace CO2 v ovzduší, proto někteří pěstitelé považují za těchto okolností další přidávání CO2 za zbytečné.


Vysoká koncentrace CO2 v místnosti v době blízko sklizně údajně snižuje účinnost. Je proto lepší 2 týdny před sklizní přestat dodávat CO2.


 

>obsah

VĚTRÁNÍ

Zvlášť pokud požíváte klasické žárovky, musíte často větrat. U zářivek to taková nutnost není ale větrání se nesmí podce'novat - viz kapitola věnovaná CO2. Také hromadící se vlhkost vyžaduje luftování nejméně několikrát denně. V pokoji, kde se svítí lampou, která vytváří teplo je nejlepší, když zde bude pouze jedna, která místnost ozáří během 5 minut, pak by se měla vypnout na 25 minut před dalším větráním. (nebo také 3 minuty větrání, 12 minut vypnutá, atd..)

Problémem bývá najít časový spínač, který takové věci umí. Viz spínače nebo sekce pomocné elektro. Není to jednoduché ani levné. Pokud je třeba regulovat zapnutí a vypnutí CO2nepřímo s ventilátorem pak je užitečný také regulátor otáček. 

Levnější alternativou může být termostat, který zapne ventilátor, když je dosaženo určité teploty a vypne jej, když teplota ustupuje přibližně o 4°C. Ale není snadné s ním koordinovat únik CO2, protože nevíte, kdy ventilátor fouká. Vše, co opravu chcete je ventilátor, který vyčistí vzduch za pár minut, teplotní spínač, který zapíná a vypíná ventilátor, inverzní spínač, který vypíná a zapíná zásobení CO2. Pokud můžete vyvětrat místnost opravdu rychle a pokud se zde teplo nehromadí příliš rychle, může být CO2 spuštěno pomalu a nepřetržitě s občasným střídáním cyklů, kdy se odsává vzduch.

Můžete použít dva typy synchronizovaných časovačů. Synchronizace větrání, přísunu plynu a světla je poměrně obtížná a každý pěstitel má na toto téma svůj vyhraněný styl. Je potřeba zkoušet co je pro pěstitele a pro rostlinu nejlepší. ( záleží zde hodně na podmínkách jako velikost Homeboxu nebo vybavení a to zde rozebrat ani nejde)

 

Dobrý ventil větráku bude udržovat nízkou vlhkost a teplotu a šířit CO2 na rostliny z nově přicházející vzduchu. Viz doplňky k ventilátoru.

Stejně důležitý je i vnitřní pohyb vzduchu. Oscilační (kolísavý) ventilátor by měl sloužit k proudění vzduchu v místnosti, kde pěstujete, za pomoci cirkulace CO2. To také pomáhá udržovat nízkou vlhkost, takže vzduch absorbuje více vláhy, čímž se sníží riziko plísní. Větrák umístněný na stěně nezabírá zbytečně cennou podlahovou plochu. Nejlepší místnosti pro pěstování jsou ty, které mají největší vnitřní cirkulaci vzduchu.

>obsah 

 

TEPLOTA

Správná teplota je velmi proměnlivý faktor. Ve většině knih je zastáván názor, že optimální teplota pro pěstování je mezi 21°C a 27°C, ale existují situace, kdy může být teplota vyšší. Za předpokladu, že zde genetika nehraje roli, jsou rostliny schopny absorbovat více světla při vyšších teplotách, možná až do 32°C. Díky velkému množství světla a vysoké úrovně by mohla teplota vystoupat až ke 35°C pro zrychlení růstu. Nová data uvádějí právě 35°C jako optimální teplotu, která počítá s velmi vysokým světlem, obohacením o CO2 o 0,15% a dobrým pravidelným odvětráváním, aby se udržela nízká vlhkost. Není zatím jisté, zda tyto teploty nesnižují sílu rostliny ve fázi kvetení. Proto je lepší snížit teplotu, když se objeví první květy, aby se síla zachovala, i když to může zpomalit růst. Díky vyšším teplotám se vegetativní růst mnohokrát zvýší, příčinou je nabuzení metabolismu, ale pouze za předpokladu, že jsou dostupné požadované úrovně CO2 a světla a vlhkost není příliš vysoká.

S normální úrovní CO2 v dobře větraném prostoru se zdá 32°C jako absolutní maximum, zatímco blíže k optimu může být 29°C, a to dokonce s velkým množstvím dostupného světla. Nedovolte, aby teplota v místnosti překročila 35°C, protože to může mít negativní dopad na růst. Optimální teplota je mezi 27°C až 30°C, pokud máte silné světlo a nedodáváte do místnosti CO2. Teploty pod 21°C jsou zase příliš nízké pro dobrý růst.

Nízké teploty v noci jsou v pořádku, pokud neklesnou pod 15°C. Poté zažínají ve velkém působit na růst. Teplota vzduchu kolem 10°C způsobí rostlinám mírný šok a pokud teplota často klesá k 5°C, může to rostlinu zabít. Udržujte vaše rostliny v teple, především kořeny. (při pěstování venku v květináči pozor na podchlazení květináče). Dejte květináč na vyšší místo, pokud si myslíte, že země vysává teplo z kořenů. Tento problém může nastat, když máte dlaždice nebo jiný druh studené podlahy. Použít můžete podkladovou folii, která navíc chrání před vytopením. 

Jak teplota stoupá, zvyšuje se schopnost vzduchu držet vodu, čímž se zvyšuje také vlhkost. Proto vyšší průměrná teplota zvyšuje riziko vzniku plísní.

Přestože některé články to vyvracejí, není vysoká úroveň vlhkosti pro rostliny vhodná s výjimkou období klíčení a kořenění.  Nižší úroveň vlhkosti pomáhá rostlině vypařovat CO2 a snižuje riziko vzniku plísní během kvetení.

Studie ukazují, že se stoupající teplotou, pupeny ztrácejí na síle. Takže je důležité vědět, že by rostlina během kvetení neměla být vystavováno příliš vysokým teplotám.

 

>obsah

ŠKŮDCI

Je opravdu důležité dávat velký pozor na škůdce nebo se může stát, že veškeré vaše úsilí se vám vrátí jen velmi málo nebo vůbec. Nejhorší jsou roztoči a mšice. Na molice, housenky a plísně si dávejte pozor dlouhou dobu. S pomocí insekticidu můžete začít v místnosti pěstovat s čistým štítem, stačí mít kvalitní postřik.  Pro zvýšení imunity rostlin také existují přípravky zvyšující obranyschopnost. 

Když rostliny přinesete z venku do místnosti, použijte postřik na všechny listy, jak shora, tak zezdola a také na půdu. Pak je týden nebo dva pozorně sledujte. To by mělo vyřešit situaci na jeden nebo dva měsíce, což je dost dlouho, aby nevznikly problémy před sklizní.

 

Plísně jsou další překážkou v cestě za úspěšným vegetačním obdobím. Když jsou květy zhruba v polovině rozkvětu, stávají se náchylnými k plísním a ke hnití pupenů. Nejlepšími podmínkami pro vznik plísní jsou teploty mezi 15°C a 27°C a vysoká vlhkost vzduchu ! 

Plísně jsou velmi ničivé a rychle se šíří. Výtrusový typ plísně putuje vzduchem do jiného pupenu. Proto je nemožné jemu předcházet nebo jej zastavit, pokud klimatické podmínky umožňují jeho růst. Pokud máte smůlu a plísně začnou napadat vaše rostliny, musíte je ihned odstranit, aby se nerozšířily do dalších míst, kde pěstujete. Můžete zkusit třeba Plagron Bio Protector nebo sekci škůdci v growshopu. 

Někteří pěstitelé odstraňují jen napadené části, zatímco jiní celé rostliny. Odstranění celých rostlin vám zaručí, že je plíseň pryč a navíc umožní pěstitelům okusit vzorek své úrody o několik týdnů dříve :)

Plísně mohou zničit vaši úrodu velmi rychle. Takže pokud si myslíte, že by plísně mohly činit problémy právě vám, investujte do nějakého kvalitního fungicidu (postřik k hubení plísní a hub) a použijte jej před zaléváním. Nepostřikujte, pokud jste nikdy dříve neměli s plísněmi problémy ! Udržujte nízkou hladinu vlhkosti, větrejte místnost ostošest a rostliny z venku držte v izolaci od pokojových rostlin. Nečekejte až kytka pokvete. Není vhodné postřikovat fungicid přímo na květy. Pokud jsou květy nakaženy plísní, je nutné je ořezat.

Většina fungicidů jsou velmi odpudivé a nebudete chtít je přijmout, tak si vyberte takový, který je bezpečný pro vaše rostliny. Vhodný produkt je ten nejbezpečnější a seženete je v každém zahradnictví. Ale obsahuje pouze síru v roztoku. Vynikající a šetrnou volbou jsou bio fungicidy nebo koncentrované přípravky, třeba Bud Rot Stop. 

Dalším nepřítelem kytek jsou mšice. Na roztoče můžete použít i tabákový postřik a do něj přisýpejte mleté chilli papričky. Pokud chcete ušetřit, vytvořte si postřik z nějakého prostředku na mytí nádobí. Není ovšem 100 procentní jako ochranné přípravky. 

Pavoučí roztoči jsou zdaleka nejhoršími zločinci v naší zahradě. Rostliny přenášené z venku do indooru bývají často nakaženy škůdci a hrozí, že nakazí i celý indoor. Je mnohem účinnější fungovat s ročními obdobími a oživovat rostliny v létě venku než jej přinášet domů a regenerovat pod neustálým světlem. Ideální je začít pěstovat doma a na jaře jej dát ven, aby vykvetly (tedy naopak) . Posbírejte úrodu, pak celé léto vyživujte dusíkem a rostlina se bude regenerovat přirozeně, aby na podzim znovu vykvetla. Jakmile jednou rostlina uchytí venku, už ji tam nechejte. (platí pro teplejší polohy než ČR)

 

Trápí vás škůdci? Článek věnovaný škůdcům také ZDE (mšice, pavoučci, mouchy, třásenky, vši, slimáci, tabákový virus) a ZDE (plíseň hnědá, kořenová plíseň, housenky, červi, jeleni)

 

>obsah

PŘESAZOVÁNÍ

Pokud budete při přesazování postupovat rychle a citlivě, pak by rostlina měla utrpět jen lehký šok nebo nemusí utrpět žádný. Ujistěte se, že v průběhu cyklu růstu stačí přesazovat pouze dvakrát nebo v nejlepším případě jen jednou. Přesazování vás brzdí a rostlinu taky ! Trvá to, je to komplikované, je to dřina a ohrožuje to rostliny. Přesazujte do co možná největší nádoby, nejlepší je čtvercový květináč.

Je lepší mít méně sazenic než příliš mnoho, které potřebují neustále přesazovat. Stačí pak přesazovat pouze jednou před sklizením. Do 2l lahve od vody přesazujte předtím, než se začnou objevovat květy. Pro regeneraci této rostliny po sklizni ji přesaďte do většího květináče poté, co znovu přejde do vegetativního růstu.  Pokud máte dostatek prostoru, můžete použít 20l květináč. Jinak by měla stačit 10-15l nádoba.

Jeden tip na závěr:

Ruská studie ukázala, že sazeničky s nejméně 10cm půdy s proraženými kořeny bývají častěji samičí. To může být příčinou, proč někteří pěstitelé mají samičí/samčí rostliny v poměru 80%:20%.

 

>obsah

VČASNÉ ROZPOZNÁNÍ POHLAVÍ

Je možné říci, že pohlaví se u rostlin určuje brzy, a tak můžete vykázat samičí rostliny z hlavní plochy pěstování dříve tím, že pokryjete spodní větve na 12 hodin denně v době, kdy je rostlina pod stálým světlem. Použijte černý sáček nebo něco podobného, abyste umožnili proudění vzduchu a zároveň chránili rostlinu před světlem- stínidla a stínící folie. Stanovte pokrytým větvím řádný cyklus. Svítí-li na ně světlo v období tmy, nemusí brzy indikovat vůbec.

Použijte lupu ke zjištění pohlaví na počátku kvetení. Samčí rostlina bude mít něco jako malé kříže (barva v kartách) před květem a pod nimi malý stonek. Květ samičí rostliny mívá obvykle bílý, tenký jednoduchý nebo dvojitý pestík, vycházející z nezralého kalichu. Viz obrázek.

Někteří lidé se rádi zbavují rostlin, které dorostou na 8cm, aby se zbavili samčích jedinců. Mnozí pěstitelé, kteří mají své rostliny venku, nechtějí věnovat čas, prostor a energii samčím rostlinám. Stačí uložit rostlinám 12 hodinový světelný cyklus po dobu dvou týdnů, oddělit samice od samců, pak se navrátit do světelného cyklu po 18 – 24 hodinách, abychom pokračovali ve vegetativním růstu samičích rostlin. Mějte na paměti, že jde o časově náročný proces, který může pozdržet růst rostlin o 2 týdny.

 

Nezbavujte se samčích rostlin tímto způsobem, pokud nemáte dostatek času. Jen zakryjte na každé rostlině jednu větev černým papírem (tenkým a prodyšným) 12 hodin denně, kdy je stálé světlo, aby se dříve objevili květy a vy jste brzy zjistili pohlaví rostliny.

 

Jak rozpoznat samce od samice konopí se dočtete také v článku Samec nebo samice konopí?

>obsah

REGENERACE

Konopí je možné sklidit a poté je vegetativně obnovit pro druhou nebo dokonce třetí sklizeň ! Druhou sklizeň lze uskutečnit již za 6-8 týdnů. Vzhledem k tomu, že stonek a kořeny jsou již vyvinuty, může rostlina produkovat druhou nebo třetí úrodu pupenů v jen o něco delším čase než je polovina původní doby sklizně. Při sklizni se obírá horní třetina rostliny.

Nechávají se nejzdravější vějířovité listy vprostřed rostliny, pupeny se odstřihávají  z větví opatrně. Na spodní třetině bylinky odstraněte odkvétající květy, ale na každé větvi nechte pár drobných kvítků. Ty se stanou součástí rostliny, která se bude regenerovat. Čím více pupenů necháte na rostlině, tím rychleji se obnoví. Ihned po sklizni rostlině dodávejte nějakou výživu s vysokým obsahem dusíku - třeba kalifornské žížaly.

Předtím, než začnete s obnovováním rostliny, se ujistěte, že nikdy v průběhu vývoje netrpěla nedostatkem dusíku. To by pak všechny listy, které jsou vystaveny slunci, mohly opadat a rostlina by pak kvůli jejich nedostatku nemusela po sklizni znovu ožít.

Sklizené rostliny můžete dát pro oživení domů pod stálé světlo nebo je nechat venku pod přirozeným světlem, pokud jsou dlouhé dny. Bude trvat asi týden nebo dva, než uvidíte první známky nového růstu. Jak již bylo řečeno, na rozdíl od normálního růstu, se objevují pupeny nejprve na spodních větvích. Nechejte rostliny růst trochu vegetativně, pak je vraťte ven, aby znova vykvetly. Nebo je nechte doma a prořezejte je.

- Nyní máte dvě nebo tři generace rostlin v různých růstových fázích, aproto budete potřebovat venku více prostoru. Ale zase teď budete sklízet dvakrát častěji. Je možné, že každých 30 dní, protože máte nové klony nebo rostoucí sazeničky, vegetativní rostliny připravené ke kvetení a regenerované rostliny, které jsou také ve fázi kvetení.

Regenerace v místnosti může způsobit problémy, pokud je vaše rostlina nakažena škůdci. V takovém případě je nejlepší, když si doma oddělíte samostatný prostor, který nedovolí rostlinám infikovat hlavní vnitřní prostory. Alternativou k regenerování doma je regenerování v létě venku. Jen prostě sklidíte v červnu, pak se nechá rostlina regenerovat ponecháním několika spodních pupenů a listů ze střední části rostliny. Vyživujte ji dusíkatým hnojivem (canna Tera Vega) a zajistěte dostatečný přísun světla. Bude se regenerovat celé léto a velkou část podzimu, kdy začne znova přirozeně kvést.

 

>obsah

PROŘEZÁVÁNÍ

Rostliny, které jsou regenerovány, klonovány nebo dokonce pěstovány ze semen, bude třeba na nějakém místě prořezat pro podporu rostliny, aby produkovala co možná nejvíc a zůstala zdravá. Prořezávání spodních větví umožňujě větší proudění vzduchu v podmínkách pěstování v interiéru a vytváří zářezy pro klonování. To také přinutí rostlinu převést svou sílu do horních větví, které jsou nejvíc vystaveny slunci, což má také vliv na zvýšení úrody.

 

Prořezání regenerovaných rostlin

Regenerované rostliny potřebují, aby se jejich vedlejší výhonky zastřihly, aby veškerá energie putovala do hlavní regenerované části rostliny. To znamená, že jakmile rostlina začne obnovovat hodně svých výhonků, pak spodní větve budou ve stínu nebo nebudou dost silné na to, aby se udržely. Růst musí být proředěn na horních větvích tak, aby pouze nejsilnější výhonky byly schopné se udržet.

Jedním dobrým aspektem regenerace je, že některé malé pupeny, které jsme ponechali na rostlině za účelem regenerace, nezačnou klíčit a mohou být bylinky sesbírány pro kouření. Rostlina může poskytnot mnoho kouřitelného materiálu, pokud je sesbírán dříve než všechny staré květy vyschnou a zahynou s novým vegetativním růstem.

Zkuste ořezat regenerovavné rostliny dvakrát. Poprvé, když se začíná regenerovat, sesbírejte všechny pupeny, které neklíčí a pak je můžete vykouřit. A podruhé prořezejte a vemte spodní řízky, abyste je naklonovali a prořeďte vrchní výhonky, aby větší pupeny prudokovaly.

Pokud není regenerovaná rostlina prořezávána vůbec, bude to jen samý stonek, nevytváří velké pupeny a celková úroda se výrazně sníží.

článek o zaštipování a prořezávání

>obsah

 

SBĚR A SUŠENÍ

Sklizeň je jako odměna a je to nejpříjemnější čas strávený na bylinkové zahradě :)

Bylinky se sklízí, když dozrajou květy. Obecně je zralost definována jako doba, kdy bílý pestík začíná hnědnout, oranžovět apod. a začíná se stahovat zpět do semenného lusku. Semenný lusk se naplní pryskyřicí, bylinnou drogou, obvykle určenou pro produkci semen a my máme zralé pupeny s červenými a bílými vlákny.

Pupeny sesbírané později, když jsou úplně zralé, budou mít vyšší hladiny některých účinných látek a nemusí být takové, jaké si člověk přeje. U bylinek je dobré zkusit různé doby sběru. Nedejte na odobrníky, ale rozhodněte se podle toho, co máte rádi vy !

Pupen některých bylinek po dozrání váží více! Proto je pěstitelé rádi prodávají. Vy ale sesbírejte několik pupenů před dozráním pro sebe, každý týden až do sklizně. Poté se rozhodněte, jaké vám nejvíc vyhovovaly. Zbytek nechte úplně dozrát.

Většina nových pěstitelů chce sklízet předčasně, protože jsou netrpěliví. To je v pořádku. Jen ať sbírají pupeny ze střední nebo z horní části rostliny. Zbývající je dobré nechat dozrát. Horní část je často zralá jako první. Skliďte ji a nechte zbytek rostliny pokračovat ve zrání. Můžete si všimnout, že spodní pupeny se během dozrávání zvětšují a chlupatí. Nyní se ke spodní části bylinky dostane více světla a rostlina po celou zbylou dobu více plodí.

 

U řady rostlin existují drobné, tzv Trichomy.  Pokud jsou převážně čisté a ne hnědé, blíží se nejvyšší stupeň květinové vůně. Když už jsou převážně celé nahnědlé, úroveň látek klesá a květina už je za optimální účinností, která se rychle snižuje se světlem a větrem.

 

Sledujte rostliny a naučte se všímat si, kdy síla květu dosahuje vrcholu. Není výhodné sklízet říliš pozdě ani brzo.

 

Sušení bylinek se neprovádí na slunci, snižuje to jejich účinnost. Sušte pomalu ve větraném prostoru zavěšením pupenů horní stranou dolů. To je vše, co je potřeba, abyste měli skvělé High :). Můžete je také sušit v papírovém sáčku, což je asi mnohem pohodlnější. Pupeny chutnají skvěle, když jsou sušeny pomalu v průběhu jednoho nebo dvou týdnů.

 

Jestliže spěcháte, je také možné sušit malé množství v mikrovlnné  troubě. Vložte jej mezi dva listy papíru nebo do papírového pytlíku. Postupujte pomalu a hlídejte, aby se vám bylinka nespálila. Použijte rozmrazování, aby sušení bylo pomalejší a tím pádem i lepší. Byť tímto způsobem kouření nebude zrovna nic extra.

Sušič nebo konzervátor potravin vysuší bylinky za pár hodin, ale nebude chutnat stejně jako při pomalém sušení na síti - síť na sušení v growshopu. Tím si můžete urychlit dobu sklizně (která někdy může být nervydrásající s tím vším, co souvisí s pěstováním bylinek).

Suché pupeny až po stonek jsou dost křehké a mohou se rozdrolit. Proto je sušte v uzavřených plastových dózách na potraviny a otáčejte je denně po dobu dvou týdnů.

Jeden zkušený pěstitel mi poradil, abych sušil na neizolovaném místě (jako je třeba garáž). Tam bude teplota stoupat a klesat každou noc, co je rostlina sušena. Pokud budete s rostlinami zacházet, jako by byly stále živé, budou během sušení používat svůj chlorofyl a kuřivo pak bude méně trpké.

Pokud se Vám podaří bylinky přesušit, osvědčilo se nám přidat do sáčku na noc trochu pomerančové kůry. Bylinky chytnou také pěkné citrusové aroma. 

 

>obsah

KLONOVÁNÍ

Klonování je nepohlavní rozmnožování. Řízky jsou vzaty z mateřské rostliny ve vegetativním růstu a kořeny v hydroponním prostředí, aby byly pěstovány jako samostatná rostlina. Potomci budou stejní jako matečná rostlina. Pro klonování je ale zapotřebí kvalitní řízek, protože není řízek jako řízek

Klonování zachovává charakter vaší oblíbené rostliny. Můžete pomocí něj vytvořit spoustu zeleně z jedné rostliny. Je to mocný nástroj pro pěstování rostlin a rychle vyplní místnost vašimi oblíbenými rostlinami. Když najdete rostlinu, se kterou se chcete „kamarádit“ po zbytek svého života, můžete zachovat její genetický charakter naživu po celá desetiletí a přenést ji na děti svých dětí. Rozmnožte ji a podělte se s ostatními, abyste zachovali její kopii, ať váš druh nevymře. Klon může být převzat z klonu nejméně dvacetkrát, ale pravděpodobně ještě vícekrát. Tak se nebojte mýtů o snížené vitalitě klonů. Podle mnohým záznamů, to není problém.

S klonováním přichází i riziko, že plísně a škůdci zničí celou úrodu, a proto je důležité vybrat rostliny, které vůči nim vykazují velkou odolnost. Zvolte si rostliny, o kterým si myslíte, že budou zaručeně množit ve velkém. Dále si ve výběru zakládejte na jejich zdraví, rychlosti růstu, odolnosti vůči škůdcům a jejich účinnosti. Kvalita opojení a typ potěšení bude značně určujícím faktorem.

Oddělte řízky pro klonování dříve než se rostlina dostane z vegetativního růstu do fáze kvetení. Spodní větve jsou ořezávány kvůli cirkulaci vzduchu pod zeleným příkrovem. Zakořeněné klony jsou přesunuty do oblasti vegetativního růstu a nové klony se začínají uchycovat v oblasti klonování použitím odřezků z nízkých větví. Každý cyklus růstu bude trvat 4-8 týdnů, tím pádem můžete neustále pěstovat ve 3 různých fázích a sklízet každých 6-8 týdnů.

Některé druhy rostlin je složitější klonovat než jiné. Big Bud se údajně neklonuje moc dobře. Jedna z našich oblíbených rostlin je Arjan Haze 2.  

Když je droga sklizena, můžete ji vyzkoušet a rozhodnout se, zda budete rostlinu klonovat nebo ne. Pro klonování si vyberte vaše oblíbené dvě nebo tři výrazně odlišné odrůdy. Rostliny, které chcete klonovat mohou být regenerovány tím, že je necháte na stálém světle. Za několik týdnů budete mít mnoho vegetativních řízků pro klonování a uchování vaší oblíbené odrůdy.

 

Matečnou rostlinu udržujte vždy ve vegetativním stavu pro každou odrůdu, kterou si chcete zachovat. Pokud vám vykvetou všechny klony, můžete nechat odrůdu vymýtit, jestliže nemáte žádnou rostlinu zasvěcenou do role matečné. 

Po dvou měsících může být klonována jakákoli bylinka. Kvetoucí rostliny můžete klonovat také, ale celá procedura trvá podstatně déle. Nejlepší je počkat a vegetativně regenerovat rostliny, které už byly sklizeny.

 

Jedna regenerovaná/sklizená rostlina může vytvořit stovky řízků. Před oddělením řízků, odepřete rostlině alespoň na týden přísun dusíku, ať není příliš zelená, protože by pak zakořenění trvalo déle. Řízky berte ze spodní třetiny rostliny, když provádíte běžné prořezávání. Ostřihněte konce mladých výhonků z vegetativního stádia zralé rostliny o výšce 80-130cm a průřezu stonku 2,5-5cm. Řez provádějte sterilní žiletkou nebo nažhaveným nožem a ponořte uřezaný konec klonu do nádoby se směsí destilované vody a hnojiva.

Dále odřízněte šikmým řezem 5 cm ze spodního konce, když je ponořen pod vodou. Odejměte klon z nádoby a ponořte jej roztoku určeného pro klonování podle pokynů na etiketě. Přisypejte posilovač kořenů a umístěte do prostoru pro klonování. I kvetoucí rostliny mohou být klonovány, ale může to déle trvat a nemusí být tak úspěšné.

Klonování jde nejrychleji s roztokem pro kořeny v teplé, provětrané místnosti s tlumeným osvětlení a vysokou úrovní vlhkosti. Nebo můžete umístit řízky do nádoby s vatou na zakrytém prostoru. Můžete si udělat prostor nad místem, kde pěstujete tak, aby teplo z lampy ohřívalo nádoby s řízky nebo můžete použít ohřívač akvária, aby vám dělal teplo.

Světlo nechte zapnuté 24 hodin denně. Řízky by měly vypustit kořeny během 2-3 týdnů.

Skleník nebo dobrý homebox  by měly zachovat až 90% vlhkosti. Tekuté hormony pro zakořenění se zdají být mnohem účinnější než ty práškové.

Vyzkoušejte hotové přípravky pro urychlení zakořenění - viz Root stimulátory. Během klonování nezapomeňte doplnit také cukry. 

Použijte také sypký fungicid, abyste se ujistili, že vaše klony nenakazí plíseň. Je to důležité, protože jak klony, tak plísně mají rádi podmínky, které budete vytvářet pro dobré zakořenění, a to jsou:

 • mírné světlo
 • 22-27°C
 • vysoká vlhkost vzduchu

>obsah

Pokud necháváte řízky zakořenit ve vatě, stačí udržovat v nádobě 6 cm roztoku tak, aby vata zůstala po celou dobu vlhká. Dbejte na to, ať jsou klony rovnoměrně rozloženy a postřikujte je vodou jednou denně, aby zůstaly vlhké a svěží. Pokud jsou klony nakažené nebo skomírající, vytáhněte je a dejte pryč od těch zdravých. Pro naklíčení je výborné použít levné sadbovací kostky. 

Další metodou je Aeroponí řízkovnice.  Oberte všechny velké listy a na rostlině nechte pouze malé vrchní lístky, což vede ke snížení poptávky po novém kořenícím stonku. Provzdušněte roztok kompresorem a vzduchovým kamenem. Pro co nejlepší výsledky udržujte teplotu roztoku na 22-27°C. Pokud nepoužíváte kompresor a vzduchové kameny, je třeba měnit roztok každý den, ať mají řízky vždy k dispozici kyslík. Po týdnu odstřihněte ze řízků žloutnoucí listy, aby se snížila potřeba vody, když řízky začínají vytvářet kořeny.

Kupte si speciální nádobu pro zakořenění s průhledným poklopem. Pro klony musíte udržovat velmi vysokou úroveň vlhkosti. 

Další možností je umístit řízky přímo do florexu nebo vermikulitu do hrníčku. Ujistěte se, že jsou řízky neustále ve vlhkém prostředí. Rašelinové kostky se moc nedoporučují, protože podle zveřejněných zpráv, u nich nebyly dobré výsledky se zakořeněním klonů. Do nádoby s roztokem umístěte sadbovací kostky.

Dvakrát denně kontrolujte, zda jsou kostky vlhké, ne promočené nebo suché ! Po 2-3 týdnech se začnou na spodní části řízků objevovat kořínky. V tuto chvíli je přesaďte do míst, kde pěstujete. Ale dávejte pozor, abyste neporušili vyrašené kořínky.

 

Odskoušený postup klonování :

 • Připravte si řízky odstraněním velkých listů, aby se zhojily
 • Když jsou řízky pod vodou, udělejte konečný šikmý řez na stonku, aby vypustily kořeny
 • Namočte stonek v nějakém posilovači kořenění, pak jej napíchněte asi 5cm hluboko v půllitrovém hrnku, který je zpola naplněn vermikulitem a zpola perlitem, které jsou uloženy v polystyrénové chladící bedně, postříkejte řízky velmi jemným univerzálním hnojivem
 • Vrch chladící bedny pokryjte průhlednou fólií nebo sáčkem, pak propíchněte pár dírek na větrání
 • Chladící krabici udržujte v relativně mírných teplotách, slabém světle a postřikujte každý den
 • Řízky by měly vykořenit zhruba za 3 týdny

 

Klonování není tak jednoduché, jako když začínáte pěstovat zasazením semínek. Se semeny můžete mít 50cm vysokou rostlinu už za 6 týdnů nebo možná ještě dříve. S klony může trvat 6 týdnů, než rostlina začne rašit kořeny a růst. Semena se vyvíjejí dvakrát rychleji, pokud máte zbytečný prázdný vnitřní prostor, který potřebuje být rychle využit. 

 

>obsah

MNOŽENÍ A OPYLENÍ

Existují dnes dva způsoby. Nejjednodušší je množit semeny. Je možné pěstovat a zvolit si řízky z rostlin, které rostou, kvetou a zrají rychleji. Některé odrůdy budou v tomto ohledu přirozeně lepší než jiné a je snadné si vybrat nejen z rostlin nejschopnějších ke klonování nebo pěstování, ale také z nejrychleji rostoucích/kvetoucích. Najděte vaši nejrychleji rostoucí rostlinu a rozmnožte ji s „nejlépe zhulujícím“ samcem pro nejrychleji kvetoucí odrůdu se silným účinkem. Naklonujte vaši nejrychlejší, nejvíce účinkující bylinku pro nejrychlejší možnou zahradu s jednodruhovou úrodou. Časem vám to ušetří spoustu čekání na to, až rostliny uzrají.

Když samčí odrůda začíná kvést (o 2-4 týdny dříve než samičí), měla by být odstraněna od samičích, ať je neopýlí. Přesuňte ji do oddělené místo. Bude stačit jakékoli místo, kde alespoň pár hodin denně světlo v blízkosti okna v samostatné místnosti v domě. Dejte pod ní noviny nebo sklenice, do které se zachytí pyl, který z květu padá.

Udržte samčí odrůdy napořád při životě tím, že prudce ohnete jejich horní část a vystavíte je mírnému šoku, který opozdí jejich zralost. Nebo vezměte jejich horní části, jak uzrají a vložte větve do vody nad kousek skla. Zatřeste větví každé ráno, aby se uvolnil pyl na sklo a pak jej seškrábněte žiletkou, abyste jej posbírali. Samci prořezáváni tímto způsobem zůstanou napořád naživu a budou i nadále produkovat květy, pokud bude vyhovující temné období. Je to mnohem lepší než umisťovat pyl do mrazáku. Čerstvý pyl je vždy nejlepší.

Ukládejte pyl do mrazáku ve vzduchotěsném sáčku. Vydrží dobrý asi měsíc. Může to být i o několik týdnů víc předtím, než jsou samice připraveny k opylování. Vložte do vzduchotěsného sáčku papírový ubrousek společně s pylem.

Rostlina je připravena k opylování 2 týdny po tom, co se poprvé objeví seskupení samičích květů. Pokud opylujete příliš brzy, nemusí to fungovat. Počkejte, než se květy samic dobře ustálí, ale ať jsou všechna vlákna stále ještě vidět.

Vypněte všechny ventilátory. K opýlení větve na samičí rostlině použijte papírový pytlík. Aplikujte pyl ze dvou různých samců na samostatných větvích. Obalte pytlík kolem větve a utěsněte jej na větev. Prudce zatřeste větví. Po několika minutách namočte papírový sáček pomocí spreje a pak jej opatrně odstraňte. Vezměte si ještě velký plastový sáček se zipem a navlékněte jej přes větve samce a setřepte nepřichycený pyl.

Opatrně vyjměte to špatné a sáček zapněte. Měl by být velmi zaprášený od pylu. Pro opylování jej umístěte na samostatnou větev samice, zapněte jej kolem stonku, aby žádný pyl neunikl. Zatřepte sáčkem a zároveň větví. Nechte byl se usadit asi za hodinu nebo dvě a zatřepte znova. Odejměte sáček po několika hodinách. Vaše větev je nyní dobře opýlena a známky viditelné produkce semen by se měly objevit během dvou týdnů. Ze zralých semen se rozdělí kalich za 3-6 týdnů. Jedna opýlená větev může vytvořit stovky semen, proto není většinou nutné opylovat víc než jednu nebo dvě větve.

Při křížení dvou různých odrůd se vytvoří nová třetí odrůda rostliny. Pokud víte, jaké vlastnosti v nové odrůdě hledáte, budete potřebovat několik rostlin, ze kterých budete vybírat, abyste měli co největší šanci najít všechny požadované vlastnosti. Někdy se stává, že pokud mají druhy rostlin dominantní geny pro určité vlastnosti, bude nemožné získat rostlinu, kterou chcete z jednoho křížení.

V takovém případě je nutné křížit dvě rostliny ze stejné skupiny výsledných semen z prvotního křížení. Takto se ustupující geny stanou dostupnými a vlastnosti rostliny, které požadujete, můžete získat pouze tímto způsobem.

Obvykle je žádoucí křížit pouze dva kmeny, které jsou velmi odlišné. Tímto způsobem obvykle docílíme něčeho, co je označováno jako „hybridní ráznost“. Jinými slovy, často se stává, že nejlepší kmeny jsou vytvořeny vzetím dvou velmi odlišných druhů a jejich spárováním. Výsledkem křížení mohou být méně odolné rostliny, protože to otevírá vlastnosti ustupujících genů, které mohou vést ke snížení účinnosti.

Hybridní potomstvo bude vždy velmi odlišné od ostatních odrůd. Každá rostlina vypěstovaná ze stejné série semen získaných ze stejné rostliny, se bude lišit. Pak je nutné zkoušet každý vzorek zvlášť a usoudit, jaké pro vás má každá rostlina přednosti. Pokud objevíte jednu, která se zdá být nad ostatními v období raného kvetení, má velkou úrodu a způsobuje potěšení, to je ta rostlina, která by se měla klonovat a pokračovat v jejím pěstování.

Hloubka genetiky je nad rámec tohoto návodu a proto doporučujeme jednodušší a často efektnější množení semínky z feminizovaných rostlin. 

 

>obsah

PLYSKYŘICE

Když nemůže být samičí rostlina opýlena, vyvine se na palicích pryskyřice. Plyskyřice byla původně určena pro semena. Falešné semenné lusky se naplňují pryskyřicí plnou látek a pestíky červenají a oranžoví a stahují se do lusku. Poté je rostlina sklizena.

Semena nejsou součástí pupene, když jsou květy zralé. 

 

TVORBA SEMEN

Je možné zkřížit dvě vaše nejoblíbenější samičí odrůdy a vytvořit nový druh semen, které budou produkovat pouze samičí rostliny. Nejlépe, když tyto dvě křížené rostliny budou rozdílné druhy, a ne ze stejných matečných semen.

Tím se vytvoří nejlepší potomci, protože to nebude křížení mezi příbuznými. Je snazší měřit kvalitu samičích rostlin než těch samčích, protože mají účinnější kuřivo a lépe se hodnotí jejich jemné vlastnosti. Rostliny ze semen vytvořených tímto způsobem budou samé samice, protože není šance, aby samičí rodiče měly samčí chromozomy (viz feminizovaná semena).

Použití kyseliny giberelové na jednu větev samičí rostliny ji ovlivní, aby měla samčí květy. Kyselina giberelová se prodává v zahradnictví. Postřikujte rostlinu každý den po dobu deseti dnů 0,01 procentní giberelovou kyselinou. Když se utvoří samčí květy, opylte je vaší další samicí, kterou jste si vybrali. Stačí opýlit jednu větev, pokud tedy nechcete hromadu semen.

Jakmile se na větvi objeví samčí květ, uřežte ji a nechte zakořenit ve vodě a vložte pod ni sklo, aby zachytilo samčí pyl, když opadává. Použijte roztok pro zakořenění, podobný tomu ke klonování. Sesbírejte pyl s igelitovým sáčkem navlečeným na větev a zatřeste. Použijte žiletku ke sběru opadlého pylu a přidejte jej také do sáčku.

Je také možné opylovat květy rostlin, na kterých jste vytvořili samčí květy, a to křížením se sebou samým. To se využívá k zachování zvláštních vlastností u rostlin. Při klonování se jsou vlastnosti také zachovány, ale není už zde možnost uložit semena pro pozdější použití. Křížení rostlin se sebou samými může vést k problémům s příbuzenským křížením, takže to v mnoha případech není optimální řešení.

 

>obsah 

PACHY A NEGATIVNÍ IONTY

Generátory záporných iontů byly používány řadu let, aby zmírnily pachy v místnosti, kde pěstujeme. Ale nové poznatky ukázaly, že generátor záporných iontů zvyšuje rychlost růstu a úrodu. Viz ionizátor v growshopu.  Avšak neexistují žádné skutečné důkazy, které by to dokládaly. Nicméně to má smysl, vzhledem k tomu, že se zdá, že negativní ionty ve vzduchu mají dobrý vliv na lidi a zvířata. Také rostliny se „mohou cítit“ lépe. Zkuste dát jeden do místnosti, kde pěstujete. Můžete si všimnout, že pupeny nemají tak silné aroma jako když jste je vybral, ale to může být v některých případech žádoucí.

Generátor záporných iontů můžete zakoupit v různé cenové škále, záleží na typu a požadovaném výkonu. Některé mají obrácený cyklus, který sbírá prach do nabité desky. Je také možné aplikovat uzemněnou hliníkovou folii na zeď a skříně, kde je usazen ionizátor, aby sbíral tyto částice. Alobal stačí čistit jednou za měsíc tím, že jej otřete. Měl by být uzemněn kvůli elektrickým vodičům.  Pokud nepokryjete zeď a skříň papírem nebo folií, zeď ztmavne prachem ze vzduchu a vy ji budete muset potom přemalovávat. - doporučujeme antidetekční folii. 

 

>obsah 

KYSLÍK

Dostat kyslík ke kořenům je velký problém, protože rostlina vyžaduje, aby měla živiny dostupné a zbavila se toxinů atd. Jedna z nejjednodušších věcí, co můžeme udělat je dát potravinářský peroxid vodíku do vody, abychom zvýšili dostupnost kyslíku ve vodě. H202 má atom kyslíku navíc, který se snadno odtrhne a může být využit rostlinou. Doporučujeme přidat do půdy Agroperlit k provzdušnění substrátu. Vhodný je také Atami bio-Growmix  nebo Light Mix . Můžete také využít výživu pro rostliny, která 25%-ní peroxid vodíku a je ideální pro toto použití.

Velmi důležité je také k pěstování použít půdu, která umožňuje časté kypření. Zajistěte si dobrou drenáž ve směsi naspodu květináče pomocí perlitu, písku nebo štěrku. Nepoužívejte půdu, která má příliš mnoho vody nebo budete muset výrazně snížit hladinu kyslíku, který má rostlina k dispozici ! Více se o tomto dočtete v sekci hydroponie.

Dobrým nápadem je také provzdušňování vody před zaléváním. V případě hlíny v květináčích použijte hustilku nebo čerpadlo k provzdušnění vody přes noc předtím, než zalijete rostliny.

 

Dobrá rada nad zlato : nalijte vodu do nádoby s víčkem a důkladně s ní zatřepejte předtím, než ji dáte rostlinám.

 

 

>obsah

DESTILOVANÁ A KOHOUTKOVÁ VODA

Někteří pěstitelé tvrdí, že čištěná nebo destilovaná voda přispívá k rychlejšímu růstu jejich rostlin. Možná je to kvůli sodíku a těžkým kovům v tvrdé vodě. V čištěné vodě nejsou přítomny. Tvrdá voda má tendenci budovat v půdě alkalická ložiska soli, která uzavírají minerály a způsobují nedostatek železa, mědi a zinku. Existuje několik typů čištěné vody, ale mnoho z nich není bez minerálních látek, které mohou zapříčinit hromadění soli po delší dobu.

Voda z vodovodu přitéká ve dvou verzích – teplá a studená. Studené potrubí má méně nahromaděného vápníku a sodíku a měla by obsahovat méně usazenin. Horká voda bude mít zase rez, nánosy a natolik sodíku a vápníku, že to můžeme snadno vidět. Použijte pouze takové množství teplé vody, jaké potřebujete, aby měla voda správnou teplotu (21-27°C). Voda z vodovodu filtrovaná přes uhlík (dřevěné uhlí), bude bez chloru a většiny velkých částic, ale bude stále obsahovat rozpuštěné pevné látky jako je sodík a těžké kovy (olovo, arsen, nikl atd.).

Čištěná balená voda je buď reverzní osmóza nebo nějaká forma uhlíku/usazeniny filtrované vody. Při nákupu vody v obchodě vybírejte. Pokud to není reverzní osmóza nebo destilovaná voda, ať vás ani nenapadne ji kupovat. Mohla by mít stále stejně rozpuštěných pevných látek a těžkých kovů jako má voda z kohoutku. Velká a málá reverzní osmotická jednotka v growshopu.

 

>obsah

ANIKONCEPČNÍ PILULKY

Byla zveřejněna informace, že roztok jedné pilulky na 4l vody způsobuje zrychlení růstu u rajčat. Je možné, že to pomůže i jiným rostlinám. Jedno ošetření dávkované před vykvetením a jedno dávkované pár týdnů před sklizní by mohly pomoci rostlině uzrát rychleji.

Jeden pěstitel vyprávěl příběh o dvou rostlinách stejného typu. Jedna, které byl podáván estrogen vyrostla do výšky 6m, zatímco druhá měla 2m. Je to asi ničím nepodložená informace, ale možná to funguje. Pokud to zkusíte a dáte vědět jak jste dopadli budem rádi :)

 

SKLADOVÁNÍ SEMEN A BYLINEK

Použijte vakuový sáček, vakuové nádoby na skladování potravin, které neprodyšně uzavřou sáček bez vzduchu uvnitř. Dejte do ledničky nebo  mrazáku a semena a bylinky mohou být takto skladovány několik let.

Poklepejte semena papírovým ubrouskem, aby absorboval vlhkost. Nechte je v mrazáku a vytáhněte vždy jen tolik semen, kolik potřebujete, pak je rychle šoupnete zpátky do mrazáku. Pokud semena neobsahují moc vody, mohou se skladovat i v extrémním chladu, nepopraskají a vydrží maximální dobu klíčivá. 

 

>obsah

ZÁVĚREČNÝ KOMENTÁŘ

Dobrých výsledků můžete dosáhnout i v případech, které se jeví jako mezní situace. Třeba 10cm vysoký květináč v místnosti se střešním oknem :)

S minimem: dobře odvodněná půda, dobré světo s větráním, pravidelným přísunem základního hnojiva máte úspěch zaručen. 

 

O pěstování stručně 

Výběr semen
Klíčení a výsev
Pěstování indoor
Pěstování outdoor
Hydroponie

 

 

Nedoporučujeme postupovat podle tohoto návodu při pěstování konopí a produkci drogy. Pěstování konopí s vyšším než zanedbatelným obsahem THC je v ČR dle platných zákonů zakázáno ! Více.