Filtr semen

více/méně filtrů

Cena

98 Kč - 7919 Kč

Úvod do pěstování

Existuje jen velmi málo rostlin, kterým se daří stejně dobře venku na zahradě nebo doma v květináčích ...

Většina lidí si myslí, že zahradničení je výhradně sezónní záležitostí, ale o zahradu je zapotřebí pečovat celoročně, aby vám pak zahrada poskytla co největší užitek. Pokud se tedy někdo rozhodne pečovat o zahradu průběžně po celý rok, je třeba znát několik základních pěstitelských technik.

PĚSTOVÁNÍ A GENETIKA

Pro začátek je velmi důležité použít dobrý genetický základ, čímž se myslí kvalitní semena. Důvodem je, že tato semena jsou již přizpůsobena místnímu podnebí a vykazují pouze ty nejlepší vlastnosti jako je například vůně, rychlost růstu a množení nebo odolnost proti plísním a škůdcům. Všechny tyto faktory by měl zkušený pěstitel dokázat využít ve svůj prospěch.
Odrůdy konopí, které se pěstují nejsnadněji, jsou kříženci odrůd Indica a Sativa. Jejich genetický základ je totiž velmi dobrý a zároveň disponují velice slušnými růstovými vlastnostmi.

Cannabis indica vs. sativa

Související články:

Cannabis Sativa vs. Cannabis indica - rozdíly mezi konopím

Indika vs. Sativa: Původ, použití a účinky

Odrůda Indica je nižší a houževnatější. Má tvrdší palice. Poznáte ji velmi snadno a to podle jejích velmi širokých listů, které jsou po stranách zřetelně zakulacené.

Odrůda Sativa vyžaduje velké množství světla a začíná kvést o něco později. Má velmi úzké listy, připomínající lidské prsty.

Kříženec vykazuje vlastnosti obou těchto odrůd. Jeho listy bývají buď užší než u odrůdy Indica nebo naopak podstatně širší než u odrůdy Sativa. Existují ovšem i případy, kdy se na jedné rostlině vyskytují oba typy listů (hybridní rostlina). Kříženec odrůd Indicy a Sativy je uznáván především díky svým vlastnostem, kterými jsou odolnost, rychlost růstu, výška a doba kvetení. Proto je považován za tu nejlepší volbu.

Nezapomeňte si pozorně prohlédnout semínka. Měla by mít tmavě hnědou nebo světle šedou barvu. Některá z nich mohou mít tmavé pruhy, které se mohou podobat těm tygřím. Vyvarujte se bílým a malým semenům! Ta totiž nejsou zralá a použitelná. Více informací najdete v článku Kvalita semen a jejich výběr.

>obsah

JAK NA STÁLOU SKLIZEŇ 

Nejlepším způsobem, jak urychlit fázi klíčení a růstu, je použití nepřetržitého světla. Každý pěstitel ví, že jeho použití je mnohem účinnější než venkovní světlo. Přirozený cyklus střídání dne a noci totiž snižuje tempo růstu přibližně o polovinu oproti pěstování za pomoci nepřetržitého světla. Výhodu mají samonakvétací odrůdy konopí.

Chcete-li dosáhnout většího počtu sklizní a nevyužívat přitom hydroponii, nejlepším řešením je vybudování pěstírny. Pěstírna je vhodná pro všechny indoor odrůdy. V zimě slouží interiér převážně k výsadbě nových semenáčků nebo mladých řízků (výhody semen oproti řízkům). Na jaře se pak rostliny přesunou ven, protože sluneční světlo je pro jejich kvetení a dozrávání dostačující. Díky tomuto postupu je možné sklízet autoflowering rostliny venku nebo ve skleníku minimálně třikrát do roka. Pokud máte k dispozici více místa, můžete v interiéru vysazovat stále nové a nové sazenice. Kvetoucí rostliny pak umístíte ven (outdoor pěstování). Sklízet je tak možné každých 60 dní. 

Při celoročním pěstování je třeba si uvědomit, že rostliny konopí mají dva růstové cykly. Během klíčení se rostliny dostanou do vegetativní fáze a vyžadují co nejvíce světla. Rostou pak mnohem rychleji, než kdyby využívaly pouze sluneční světlo. V noci se totiž zpomaluje proces fotosyntézy, rostliny začnou vytvářet cukry, což není vhodné tehdy, když si přejeme, aby rostliny rychle rostly. K nepřetržité fotosyntéze, a tudíž i k rychlému růstu, je zapotřebí stálé světlo

Jakmile rostliny konopí začnou příjímat 12 hodin denního světla, vstoupí do fáze kvetení. Kvetou-li v jiném ročním období, je možné vegetativní růst prodloužit pomocí umělého osvětlení (více najdete v kapitole KVETENÍ). Cyklus střídání dne a noci (pobyt ve venkovním prostředí) je ideální ve fázi kvetení, protože během ní rostliny potřebují přibližně 10-13 hodin světla denně. Pokud rostliny nepřijímají více než 10-13 hodin světla denně, začínají se připravovat na zimu a zrát. Vegetativní fáze nastává kolem 1. března a fáze dozrávání kolem 20. září.

Čtěte také: Fotoperioda konopí: klíčová fakta, která by jste měli znát

7 tipů pro bohatý výnos

>obsah

VÝSADBA V INTERIÉRU - pěstování indoor

Ke klíčení semen je zapotřebí jen velmi málo místa. Vegetativní fáze rostliny nastává na jaře. Můžete je nechat klíčit například ve skříni, sklepě nebo nevyužívané půdě či koupelně. Jsou i lidé, kteří pěstování rostlin vyhradí celou místnost.

V prostoru by měl být dostatek vzduchu. Právě ten je při pěstování často opomíjeným faktorem. Není-li skříň osvětlená velkými světly, která vytváří hodně tepla, můžeme ponechat otevřené dveře. Nejvhodnější je použití ventilačních mřížek (jedna umístěná v horní části místnosti a druhá na obvodové stěně nebo pod podlahou). Pokud chcete dosáhnout lepší kvality, pak doporučujeme využít pěstební stan. K ventilátoru je vhodné pořídit termostat nebo regulátor výkonu. 

Stěny polepte hliníkovou antidetekční folii, ta totiž lépe odráží světlo a zamezuje úniku tepla. Alternativou může být natření stěn zářivě bílou barvou, která světlo přirozeně odráží. Nedoporučujeme však používat zrcadla, protože sklo světlo naopak tlumí!


Poznámka: Pro nakličování semen nebo řízkování můžete použít závěsné police. Na těchto místech se udržuje velké teplo, a proto se sem dávají klíčit semena. Navíc díky tomu zdvojnásobíte pěstební plochu a zároveň získáte užitečný úložný prostor pro hnojiva, rozprašovače a další zahrádkářské potřeby.

Zbývá už jen obstarat osvětlení. Pro každou rostlinu budete potřebovat jednu žárovku se studeným bílým světlem a jednu s teplým světlem. Je třeba rostlinám zajistit co možná nejlepší osvětlení, aby lépe rostly. 

 

>obsah

Policové pěstování

Pěstování v policích za pomoci zářivek by se mohlo stát novým trendem, vzhledem k tomu, že police seženete snadno a prakticky všude. Pro pěstování v policích jsou ideálním osvětlením zářivky.

Jednotlivé police by od sebe měly být vzdáleny asi jeden metr, předpokládá se totiž, že v nich konopí vyroste do výšky 7,5 cm. Rostlinám není nutné dodávat více světla, než potřebují, protože by pak začaly předčasně dozrávat. Nevýhodou pěstování v policích může být to, že je potřeba denně měnit nastavení výšky světel. Je tomu tak hlavně během vegetativní fáze, kdy rostliny konopí mohou vyrůst až o jeden centimetr denně. 

Za normálních okolností by měly být světla umístěna asi 5 cm nad vrcholkem rostliny. Správné umístění lamp je důležité proto, aby rostliny měly dostatek světla a zároveň ho neměly příliš málo, protože pak by byly příliš tenké.

Police na pěstování by měla by být nejlépe 45 cm široká. Je třeba ji natřít zářivě bílou barvou nebo potáhnout alobalem tak, aby se světlo odráželo směrem k rostlině. Pěstování v policích urychluje dozrávání a celkový proces pěstování, protože díky němu může v odděleném prostoru růst více rostlin.

>obsah

 

SVĚTLO

Minimální intenzita osvětlení by měla být 2 000 lumenů na 900 cm². Pokud poskytnete rostlinám méně světla, jejich růst rozhodně neurychlíte a navíc dojde k prodloužení jejich stonků.

Většina pěstitelů doporučuje použít vysokotlaké výbojky (HID výbojky). Jsou dostupné ve třech základních variantách:

  • sodíkové výbojky (HPS),
  • halogenidové výbojky (MH),
  • rtuťové výbojky.

 

Sodíkové lampy

Sodíkové výbojky svítí nažloutlým světlem, někdy se mohou jevit mírně naoranžovělé podobně jako pouliční lampy.

Výhodou sodíkových výbojek je, že s jejich využitím je možné pěstovat rostliny konopí po celou dobu vegetativní a kvetoucí fáze. Podle provedených výzkumů dozrávají rostliny při použití sodíkových výbojek až o týden dříve než při použití halogenidových výbojek, ale zato při použití halogenidových výbojek můžete dosáhnout vyššího výnosu. Pro malé rostliny a prostory však stačí použít úsporné zářivky.

Sodíkové výbojky jsou vhodné pro začínající pěstitele a také jsou ideální pro fázi kvetení, zatímco halogenidové výbojky jsou nejvhodnější pro vegetativní fázi.

Hned na úvod proveďte jednoduchou kalkulaci provozních nákladů. Je třeba vzít v úvahu rychlost růstu a výnos, protože pokud mají rostliny k dispozici více světla, rostou rychleji a poskytnou vyšší výnosy. Pokud tuto skutečnost zohledníte i při výpočtu výnosu z použití sodíkových výbojek, zjistíte, že se Vám investované náklady vrátí již po první sklizni. Jedná se o jednoduše efektivnější a rychlejší alternativu ve srovnání s halogenidovými výbojkami.

Typ lampyWatůLumenů na žárovkuCelková účinnost
rtuťové výbojky1758000400 watů = 20k lumenů
zářivka403000400 watů = 30k lumenů
halogenidová40036000400 watů = 36k lumenů
sodíková40045000400 watů = 45k lumenů

 >obsah

Rtuťové výbojky

Rtuťové výbojky mají nižší výkon než zářivky a rostlinám neposkytnou dostatek světla, ani kdybyste je umístili těsně nad rostlinu. Rtuťové výbojky se pro pěstování v interiéru nehodí. Z toho důvodu použijte raději zářivky, halogenidové výbojky nebo sodíkové výbojky.

Halogenidové výbojky

Další možností osvětlení jsou halogenidové výbojky, které dosahují výkonu 36-40 tisíc lumenů na 400 wattovou žárovku. Halogenidová světla svítí modře a jsou vhodná pro vegetativní růst, a to dokonce více než klasické sodíkové osvětlení.

Nezapomeňte, že halogenidové výbojky vyzařují nadměrné množství tepla, a proto je třeba je správně zastínit. Je také nutné dodržet dostatečnou vzdálenost od rostliny!

 

Doporučujeme umístit všechna světla vodorovně, aby se zvýšil přísun světla ke konopí. 

Nezapomeňte, že žárovky s výkonem nižším než 70 W se používají pouze jako podpůrné žárovky při pěstování, nemohou však plně sloužit jako hlavní zdroj světla. Pro růst rostlin nejsou vhodné. Pamatujte na to, že světlo znamená vyšší úrodu.

>obsah

METODA SEA OF GREEN ANEB MOŘE ZELENĚ

Moře zeleně (SoG) patří mezi speciální pěstitelské metody, které spočívají v pěstování mnoha malých rostlin konopí umístěných na malém prostoru. Tato metoda má přímý vliv na výši sklizně konopí. Místo pěstování pouze několika větších rostlin konopí po delší časové období je možné na tom samém místě pěstovat větší množství malých konopných rostlin, které pak dozrají podstatně rychleji. Mezi jednotlivými růstovými fázemi je tak zapotřebí méně času. Mezitím, co je zasazena jedna rostlina, jiná už se vyvíjí a další je připravena ke sklizni.

Pokud rostliny začnou růst ve stejnou dobu, měl by se utvořit takzvaný "zelený baldachýn", který zachytí většinu světla v nejvyšší úrovni rostliny konopí. Pod tuto úroveň pronikne jen velmi málo světla, protože konopné rostliny rostou těsně vedle sebe. Pěstitelé se proto snaží věnovat převážně vrcholkům rostlin a efektivně využívat světlo a prostor, aby dosáhli co nejvyššího výnosu za co nejkratší dobu.

Důležité je vypěstovat dostatečně velké rostliny, které budou poskytovat velké výnosy. Pokud však máte omezený prostor, je zpravidla lepší pěstovat menší rostliny, protože ty dozrávají rychleji.

Více se o technice SOG dočtete také v článku ZDE

 >obsah

FÁZE KLÍČENÍ

Semena klíčí buď v půdě nebo pomocí hydroponie v minerální vatě nebo vermikulitu.

Semena mohou klíčit také v papírovém ubrousku. Je však nutné, aby nedošlo k jejich vyschnutí, protože semena klíčená v papírovém ubrousku vysychají velmi rychle. Papírový ubrousek nasáklý vodou vložte do misky a přikryjte jej potravinářskou fólií.

Pro dosažení co největšího úspěchu je důležitá čistota!

Během klíčení není třeba na semínka svítit, protože to by mohlo klíčení zpomalit. 

Přesazuje se většinou jednou, maximálně dvakrát. Použijte větší květináče, které zajistí dostatek prostoru, a můžete se pustit do práce. Pokud však přesazujete v nesprávnou dobu, může se stát, že se sklizeň opozdí! Pěstujete-li rostliny hydroponicky, přesazování není nutné. 

Květináč naplňte vermikulitem a vyklíčená semena opatrně přesaďte. Vermikulit dokáže skvěle zadržovat vodu, a proto budou mít kořeny vždy dostatek kyslíku.

Použijte kvalitní substrát. Pokud chcete použít zeminu ze zahrady, nezapomeňte ji sterilizovat v mikrovlnce. Můžete také znovu použít již dříve použitou půdu, nezapomeňte ji zbavit všech škodlivých látek a nečistot.

Čtěte také: Nejčastější chyby od klíčení po semenáčky

Srovnání metod klíčení konopí: vlhká vs. namočená semena - video

>obsah

VEGETATIVNÍ FÁZE

Po naklíčení semen následuje vegetativní růst. Znamená to, že rostliny konopí začnou provádět fotosyntézu. Vytvářejí se také uzly s listy, které slouží k vegetativní reprodukci. Uzly se nachází v horních částech rostliny na všech jejích stoncích. 

Vegetativní fází prochází všechny rostliny konopí, během této fáze rostou tak rychle, jak jim to jen stávající podmínky dovolují. Je proto dobré poskytnout jim co nejvíce prostoru k růstu! Vegetativně lze rostliny pěstovat po neomezeně dlouhou dobu. Záleží na pěstiteli, jak silný stonek bude rostlina konopí mít a kdy začne kvést.

Při hydroponickém pěstování musí rostliny neustále přijímat světlo a být zásobovány mikroprvky (sírou, hořčíkem, fosforem).

Mladé rostliny mají silný a tvrdý stonek. Pokud je dlouhý a tenký, není jeho růst patřičně stimulován, protože na něj nedopadá dostatek světla. Snižte proto vlhkost vzduchu a zajistěte dostatečné větrání. Cirkulace vzduchu v interiéru je velice důležitá. Přispívá k sílení rostlin a snižuje rizika, která by mohla úrodu zničit.

Díky hnojení dostanou rostliny dostatek všech hlavních i vedlejších živin a začnou efektivně hospodařit s kyslíkem, což přispívá ke správnému růstu kořenů.

Čtěte také:

Průvodce vegetativním stádiem růstu konopí

 >obsah

FÁZE KVETENÍ

Pravidelné střídání 11-13 hodinového cyklu dne a noci stimuluje růst a rostliny tak postupně přecházejí z vegetativní fáze do fáze kvetení a tvorby plodů. Chceme-li kvetení zastavit, stačí přerušit přísun světla a rostliny nechat ve tmě. 

Jakmile dosáhnou rostliny konopí dostatečné výšky (alespoň 30,5 cm), je čas je nechat kvést, a to vyžaduje použití časovače, který zajistí pravidelné střídání světla a tmy. V létě je možné stejného výsledku dosáhnout ve skleníku, kdy se rostliny zakryjí dekou, která prodlouží noc. Přísný režim přísunu světla a tmy spočívá v osmihodinovém cyklu po dobu nejméně dvou týdnů. Teprve poté začnou rostliny kvést. Po prvních dvou týdnech je možné cyklus o něco zmírnit, je však nutné pokračovat v nastoleném cyklu, aby se rostlina nevrátila zpět do vegetativní fáze růstu.

Na jaře a na podzim jsou noci dostatečně dlouhé, takže venkovní podmínky jsou pro rostliny ideální, a to bez jakýchkoliv omezení. Rostliny konopí proto mohou kvést zcela přirozeně.

Během kvetení potřebuje konopí především dostatek fosforu a dodržování přísného režimu střídání světla a tmy po 12 hodinách. V polovině května je možné změnit režim světla a tmy na 13 hodin světla, aby se květ rozrostl. Tento poměr je důležité dodržovat alespoň 8-10 dní, aby nedošlo ke snížení celkového výnosu.

Jak již bylo zmíněno, kvetoucí rostliny vyžadují vysoký příjem fosforu. Každá zálivka by proto měla obsahovat odpovídající množství fosforu a dalších minerálů. Důležité jsou také mikroelementy, proto si pořiďte hnojivo, které tyto prvky obsahuje. 

Nezalévejte kvetoucí rostliny příliš často, může to totiž vést ke vzniku plísní nebo hnilobě. Rostliny jsou během období květu velmi citlivé na vlhkost.

Zkontrolujte blizny (2 chloupky), které vystupují z pestíků. Takto můžete snadno zjistit, jestli se jedná o samičí nebo samčí rostlinu. Samčí rostlinu také rozeznáte od samičí podle výšky a košatosti. Viz obrázek:

Zkontrolujte blizny (2 chloupky), které vystupují z pestíků. Takto můžete snadno zjistit, jestli se jedná o samičí nebo samčí rostlinu. Samčí rostlinu také rozeznáte od samičí podle výšky a košatosti. Viz obrázek:

Samec a samice konopí - pohlaví rostliny

Po 3 až 6 týdnech od změny světelného režimu se na rostlinách objeví bílé pestíky. Zdá-li se Vám, že květy začínají dozrávat, zkraťte světelný režim na 8-10 hodin. Urychlíte tím urychlíte proces dozrávání a za 2-3 týdny bude následovat sklizeň.

viz kapitola VČASNÉ ROZPOZNÁNÍ POHLAVÍ

Čtěte také:

Průvodce fází kvetení rostliny konopí

>obsah

HYDROPONICKÉ PĚSTOVÁNÍ

 

Při pěstování v půdě se zpomaluje tempo růstu, obzvláště pokud je vázána na kořenový systém. Naopak hydroponie umožňuje rychlý růst bez šoku způsobeného přesazením. Hydroponické pěstování také snižuje výskyt škůdců.

Pasivní systémy

Pasivní systém hydroponie funguje na principu knotu a nádrže. Tento systém nevyžaduje aktivní distribuci vody (pomocí čerpadel, odtoků, vodoměrů apod.). Základem tohoto systému je, že voda je rozváděna přes knot. Jedna strana knotu je ponořena do roztoku. Knot pak roztok postupně nasává a přesouvá na druhý konec, který se nachází u kořenů.

Kořeny by měly být umístěny ve vodorovné poloze, aby mohly dostatečně růst. Rostliny pěstované touto metodou jsou velmi odolné, protože ke kořenům proudí značné množství kyslíku. Hydroponicky pěstované rostliny rostou přibližně stejně rychle jako rostliny pěstované v půdě, ale vynakládají při tom mnohem menší úsilí. Hydroponie představuje jeden z nejjednodušších způsobů pěstování rostlin. Stačí rostliny jednou za čas hnojit a každých pár dní doplnit vodu do nádrže.

 

Hydroponické pěstování je vhodné používat při pěstování indoor nebo ve skleníku. Hydroponie je ideální pro zrychlení růstu rostlin konopí a dokáže výborně udržet optimální vlhkost. Rostliny pěstované hydroponicky nenasávají živiny z půdy, ale z živného vodního roztoku. 

UPOZORNĚNÍ: Při hydroponickém pěstování rostlin je nutné neustále kontrolovat, že jsou nádrže dostatečně plné. Jejich vyschnutí by totiž mohlo vést k poškození kořenů.

Každý měsíc nádrže důkladně vypláchněte, aby nedošlo k usazování soli. V nádržích kde je vyšší vlhkost, se mohou začít tvořit a množit řasy. K prevenci slouží čisticí prostředky šetrné k rostlinám.

Více informací o hydroponii naleznete v článcích v kategorii Pěstování

Čtěte také:

Průvodce hydroponickým pěstováním konopí

 

>obsah

>obsah

VENKOVNÍ PĚSTOVÁNÍ - pěstování outdoor

Pěstování venku je pro rostliny i pěstitele tou nejlepší volbou, protože rostlinám poskytuje světlo bez účtů za elektřinu. Nedochází k úniku světla a není třeba nijak nastavovat režim světla a tmy. Sluneční světlo představuje tu nejintenzivnější formu osvětlení a pro rostliny je naprosto ideální. Venkovní pěstitelé musí přesně vědět, kdy a jak intenzivně svítí slunce, a musí být schopni najít pro růst svých rostlin to nejlepší místo.

Rostlinám pěstovaným venku hrozí mnoho rizik. Mohou je poškodit zvířata, vítr, déšť nebo bouřka.

Pokud pěstitelé zvolí pěstování ve skleníku, měli by zvolit vhodný materiál k zhotovení stěn a střechy. Obojí by mělo být vyrobeno z průsvitného materiálu, ideálně z plastu nebo z PVC s bílou nebo stříbrnou nátěrovou barvou. 

Pro usnadnění přemisťování rostlin je možné použít květináče. Nicméně se kvůli tomu sníží výška rostlin. 

Čtěte také: Tipy pro pěstování outdoor

Vše co potřebujete vědět o outdoor guerilla pěstování

 

>obsah

PĚSTOVÁNÍ V PŮDĚ

Mnoho pěstitelů používá k hnojení organicky vyrobený kompost složený z drůbežího, kravského nebo jiného hnoje, potravinových odpadků, listí a podobně. Organické hnojivo může rostliny spálit, proto je třeba ho před výsadbou nejprve zkompostovat. Mořské řasy jsou zase bohatým zdrojem mikroelementů, které se pomalu rozkládají a rostliny neustále vyživují. 

Pokud máte venku listí a další přírodní zdroje dusíku, můžete je použít společně se zakoupeným hnojivem a dodat rostlinám ještě kvalitnější živiny. 

 

>obsah

VÝŽIVA ROSTLINY

Živiny by měly obsahovat tři hlavní složky, které se stanou základem vaší zahrady, a to dusík, fosfor a draslík. Mezi další prvky, které konopí potřebuje, patří vápník, hořčík a síra. V menším množství taky bór, měď, molybden, zinek, železo a mangan. Výživa 20-20-20 doplněná o stopové prvky zajistí plnohodnotné živiny.

To, jaké minerály rostlina potřebuje a v jakém poměru, se odvíjí od jejího aktuální fáze růstu.

Během vegetativního růstu je důležitý dostatek dusíku. Během květové fáze zase naopak Fosfor.

Hlídejte také poměr vápníku, hořčíku, síry a železa. Tyto složky jsou také důležité. Do přibližně 4 kg pěstebního substrátu přidejte jednu polévkovou lžíci dolomitového nebo vápenného hydrátu, abyste rostlině dodali dusík, vápník a hořčík. Pro zvýšení množství hořčíku a síry v roztoku se používá hořká sůl. 

Hydroponické roztoky by měly obsahovat 150 až 600 částic na milion rozpuštěných pevných látek. Roztok nebo půdu můžete otestovat pomocí měřiče elektrické vodivosti - EC testerem.

Nezapomeňte, že jsou často uváděny nízké poměry rozpuštěných látek, ale skutečný obsah živin je obvykle vyšší. Při použití pasivní hydroponie je možné rostlinu vyživovat pomocí několika dávek živin, dokud není půda dostatečně nasycená živinami. Rostliny zalévejte tak často, dokud nebudou mít správně jemně zelenou barvu, a poté můžete pokračovat v běžném přihnojování.

Zkontrolujte pH půdy a ujistěte se, že se neodchyluje od normálu, které by mohly být způsobeny obsahem peroxidu vodíku v roztoku. 

Zajistěte, aby půda měla dobrou drenáž. Zasadíte-li konopí do půdy se správnou drenáží, budete jej zalévat jednou za 3 až 5 dní. Perlit, keramzit nebo lávové kamínky drenáž půdy značně zvýší, a proto je nutné konopí zalévat rostliny častěji. Rostliny díky tomu mají tendenci růst rychleji, a to díky většímu množství kyslíku, který se dostane ke kořenům.

Tip: Před zaléváním se ujistěte, že je půda dostatečně suchá.

Rostliny přestaňte hnojit už dva týdny před sklizní.

Související:

Vizuální průvodce živinami konopí

 

UPOZORNĚNÍ: Nepřehnojujte. Nadměrné hnojení může vaše konopí zahubit. Vždy si pročtěte návod k použití hnojiva. Pokud si nejste jisti, co vaše rostliny snesou, při každém hnojení použijte směs obsahující poloviční dávku hnojiva a smíchejte jej s vodou.

 

 

  >obsah

pH - zásaditost a kyselost půdy

PH (kyselost nebo zásaditost půdy) může živný roztok velmi ovlivnit. Ideální hodnota pH je 6,7 - 6,2, protože brání vázání živin. Hydroponie vyžaduje roztok se správným pH ještě předtím, než do něj rostlinu zasadíte. Pokud je pH půdy příliš kyselé, může ho snížit kyselina fosforečná, naopak vápno nebo uhličitan draselný pH zvýší. Z tohoto důvodu je vhodné si pořídit pH metr. Můžete jím měřit pH v půdě i ve vodě a v hydroponii, abyste se ujistili, že prostředí není příliš zásadité nebo kyselé.

Většina hnojiv vede ke změnám pH v půdě. Přidání hnojiva do půdy má téměř vždy za následek kyselejší pH. Množství solí vzniklých rozkladem hnojiv v půdě časem způsobí, že se půda stane stále kyselejší. Nahromadění těchto solí v půdě může vést ke zpomalení růstu rostlin a nakonec ke zhnědnutí listů. Pokud chcete zabránit usazování solí v půdě a zajistit, aby rostlina dostala všechny potřebné živiny, je vhodné začít s aplikací hnojiva na listy, když je rostlina přibližně jeden a půl měsíce stará. Hnojivo rozpusťte ve vodě a směs nastříkejte přímo na listy

Při hnojení půdy a přihnojování listů dávejte pozor, abyste rostlinu nepřehnojili!

 

>obsah

VYŽIVOVÁNÍ LISTŮ

Přihnojování listů je jedním z nejjednodušších způsobů, jak zvýšit výnosy, rychlost růstu a kvalitu v prostředí s dobrou cirkulací vzduchu a bez zvýšení hladiny CO2. Listovou výživu nepoužívejte u kvetoucích rostlin.

Nejvhodnější doba pro přihrnování listů je mezi 7 a 10 hodinou ranní a večer po 17 hodině. To proto, že v těchto hodinách jsou průduchy na spodních stranách listů rozevřené. Je také důležité hlídat teplotu. Ideální je teplota kolem 22 °C, pokud překročí 28 °C, průduchy se nemusí vůbec rozevřít. 

Rozprašovače by měly roztok rozprašovat jen velmi jemně. Použijte ten nejlepší a nejjemnější sprej, který najdete. Dbejte na to, aby se pH pohybovalo mezi hodnotou 7 a 6,2. Pokud je pH nižší, zvyšte ho přidáním jedlé sody. Pokud je vyšší než 7, snižte ho přidáním octa do roztoku. Vhodnější je konopí stříkat častěji a méně, než ho nadměrně máčet méně častým, ale intenzivním postřikem. 

Asi nejlepší listová výživa je ta, která obsahuje vodu s minerálními látkami a živiny potřebné pro rostliny. Díky tomu se CO2 a živiny dostanou přímo do listů prostřednictvím jednoho postřiku. 

UPORONĚNÍ: Pokud se listy chystáte jíst, je důležité je před sušením umýt. Mohou se na nich totiž vyskytovat solné dusičnany.

>obsah

CO2 (OXID UHLIČITÝ)

Zvýšením hladiny oxidu uhličitého lze růst velmi urychlit. Rostlina spotřebovává CO2 při fotosyntéze na tvorbu cukrů, které jsou důležité pro tvorbu rostlinných tkání. Pokud se zvýší obsah CO2, zvýší se také schopnost rostliny konopí tyto cukry vyrábět a tím se výrazně urychlí tempo růstu.

CO2 můžete produkovat pomocí dávkovacích systémů CO2. Nejvíce se CO2 využívá při fázi kvetení, kdy je rostlina nejsilnější a vzduch proudí kolem jejích listů nejsilněji. Pokud pěstujete rostliny v interiéru a ve fázi kvetení je přemístíte ven, nebude pro vás zajištění dostatečného množství CO2 žádným problémem.

V malých prostorech vydrží zásoba až 2 měsíce, ale záleží na množství uvolňovaného CO2, na tom, jak často je místnost vyvětrávána, na světelném cyklu a na způsobu difuze CO2. Obecně se doporučuje, aby na rostlinu dopadal slabý konstantní přísun CO2 po celou dobu, kdy je zapnuté osvětlení. CO2 rostliny využívají pouze v režimu dne, kdy přijímají světlo.

>obsah

Alternativní způsoby pro CO2

Ne všechny alternativní metody jsou ideální, protože vyžadují každodenní pozornost. Nicméně CO2 je možné vytvořit kvašením, které spočívá v tom, že se víno promění v ocet a ten se zalije jedlou sodou. 

Další možností je smíchání hydrouhličitanu sodného s octem (1 čajová lžička). Směs zpění, jakmile se z ní začne uvolňovat CO2.

Je také možné rozmíchat 60 g cukru ve 2 litrech vody v láhvi (kterou jsme předtím sterilizovali peroxidem H2O2 a vodou a následně vypláchli) a přidat několik ml moči nebo použít pivní kvasnice. Přidáme je do láhve, protřepeme a necháme odstát při teplotě 25 °C. Během následujících dvou týdnů tak vznikne asi 0,5 g CO2 na každý gram cukru. 

Další metodou je dvakrát denně rostlinu postříkat minerální vodou. Minerální voda je vhodnější než sodová, protože neobsahuje tolik sodíku, který by mohl ucpat průduchy rostliny. Rostlinu omyjte po dvou až třech postřicích minerální vodou.

Pro podporu růstu existují speciální přípravky obsahující ideální poměr přidaných látek. Výhodou těchto přípravků je, že nezpůsobují plísně a dají se snadno regulovat.

I když obohacování CO2 může vést ke zvýšení výnosů až o 30-100 %, vzhledem k náročnosti, nákladům, nebezpečí a času spojených s touto metodou je žádoucí alternativou neustálé nebo téměř nepřetržité větrání. Je-li rostlina schopná přijímat CO2 ze vzduchu průběžně tam, kde je ho více než 0,02 %, bude mít dostatek živin potřebných pro fotosyntézu. 

Vysoká úroveň CO2 v místnosti v době před sklizní má údajně za následek snížení účinnosti. Je proto lepší přestat rostlině dodávat CO2 alespoň 2 týdny před sklizní.


 

>obsah

VĚTRÁNÍ

S hromadící se vlhkostí si vyžaduje větrání alespoň několikrát za den

Je možné použít synchronizované časovače. Synchronizace větrání a osvětlení je celkem obtížná, proto je třeba vyzkoušet, co je pro pěstitele a rostlinu nejvhodnější. 

Další variantou je termostat, který ventilátor zapne po překročení určité teploty a vypne při poklesu teploty asi o 4 °C. Není však jednoduché při jeho použití koordinovat únik CO2, protože předem nevíte, kdy ventilátor začne foukat. 

Stejně důležitý je i vnitřní proudění vzduchu. K cirkulaci vzduchu v pěstební místnosti je třeba použít oscilační ventilátor. Ten zároveň udržuje nízkou vlhkost, čímž se snižuje riziko vzniku plísní. 

Nejlepší místnosti vhodné pro pěstování jsou takové, kde dochází k co nejvyšší cirkulaci vzduchu.

>obsah 

 

TEPLOTA

Správná teplota je velmi důležitý faktor. Za optimální teplotu pro pěstování se většinou považuje teplota mezi 21 °C a 27 °C, ale jsou i případy, kdy může být teplota vyšší. Předpokládáme-li, že zde nehraje roli genetika, pak rostliny mohou při vyšších teplotách přijímat více světla. Zatím však není jisté, jestli vyšší teploty nesnižují odolnost rostliny během fáze kvetení. Je proto lepší teplotu snížit, jakmile se objeví první květy, aby se zachovala životaschopnost rostliny, i když se tím může zpomalit její růst.

Dbejte na to, aby teplota v místnosti nepřekročila 35 °C, protože to může negativně ovlivnit růst. Optimální teplota se pohybuje mezi 21 °C a 27 °C. Teploty pod 21 °C jsou pro správný růst rostlin příliš nízké.

Nízké noční teploty nevadí, pokud neklesnou pod 15 °C. V takovém případě začnou výrazně ovlivňovat růst. Při teplotách kolem 10 °C utrpí rostliny mírný šok, a pokud teplota klesne na 5 °C, může to rostlinu zahubit. Rostliny udržujte v teple, především jejich kořeny. Pokud se vám zdá, že zemina z kořenů vysává teplo, přemístěte květináč na výše položené místo.

Se zvyšující se teplotou se také zvyšuje schopnost vzduchu zadržovat vodu, a proto se zvyšuje vlhkost vzduchu. Z tohoto důvodu vyšší průměrná teplota vede k vyššímu riziku výskytu plísní.

Vysoká vlhkost vzduchu není pro rostliny vhodná, s výjimkou období klíčení a kořeněníNižší vlhkost rostlinám pomáhá odpařovat CO2 a snižuje riziko vzniku plísní během kvetení

 

>obsah

ŠKŮDCI

Je velmi důležité dávat si pozor na výskyt škůdců, jinak se může stát, že veškerá vaše snaha přijde vniveč. Mezi nejhorší škůdce patří roztoči a mšice. Dávejte si také pozor na můry, housenky a plísně. Používejte insekticidy a kvalitní postřiky. Existují také přípravky na posílení odolnosti rostlin. 

Další překážkou pro úspěšné pěstování jsou plísně. Jakmile jsou květy zhruba v polovině kvetení, začínají být náchylnější na tvorbu plísní a hnilob. Nejvhodnější podmínky pro vznik plísní jsou teploty mezi 15 °C a 27 °C a vysoká vlhkost vzduchu.

Plísně jsou velmi ničivé a rychle se šíří. Pokud začne plíseň napadat vaše rostliny, musíte je okamžitě zlikvidovat, aby se nerozšířila i na další rostliny.

Někteří pěstitelé odřezávají pouze napadené části, zatímco jiní likvidují celou rostlinu. Pokud zlikvidujete celou rostlinu, můžete si být jisti, že plíseň zcela zmizí.

Zainventujte do kvalitního fungicidu (postřik na hubení plísní a hub). Vyberte takový, který je pro vaše rostliny bezpečný a používejte ho před zaléváním. Udržujte nízkou vlhkost vzduchu a místnost pravidelně větrejte. Nestříkejte fungicid přímo na květy. Jsou-li květy napadeny plísní, je třeba je odstřihnout.

Mezi další škůdce rostlin patří mšice. Na mšice můžete použít tabákový postřik a doplnit jej o mletou chilli papričku. Chcete-li ušetřit, vyrobte si postřik z prostředku na mytí nádobí. Ten však není stoprocentní jako pesticidy. 

Škůdci často napadají rostliny přenesené z venkovních prostor do interiéru a mohou tak zamořit celý interiér. Ideální je začít rostliny pěstovat v interiéru a na jaře je vysadit ven, aby kvetly.

Obáváte se škůdců?  Článek věnovaný škůdcům také ZDE (mšice, mouchy, třásenky, vši, slimáci) a ZDE (plíseň hnědá, kořenová plíseň, housenky, červi).

 

>obsah

PŘESAZOVÁNÍ

Pokud budete při přesazování postupovat rychle a opatrně, rostlina by neměla utrpět šok. Rostlinu během růstového cyklu přesaďte maximálně dvakrát, v tom lepším případě pouze jednou. Přesazování zdržuje jak vás, tak i rostlinu! Navíc tím můžete rostlinu ohrozit. Rostliny přesazujte do co největších nádob, nejvhodnější jsou hranaté květináče.

Mnohem lepší je pěstovat méně sazenic než zbytečně mnoho a pak je muset neustále přesazovat. Před tím než započne vegetativní růst, rostlinu přesaďte do větší nádoby. Můžete použít 20l květináč, ale postačí i květináč o objemu 10-15 litrů.

 

>obsah

VČASNÉ ROZPOZNÁNÍ POHLAVÍ

Pohlaví se u rostlin se dá určit poměrně brzy. Pomocí lupy můžete pohlaví zjistit už na začátku kvetení. Samčí rostlina se vyznačuje tím, že před květem se objeví malé pylové váčky. U samičích rostlin se objevují blizny, která zachycují pyl.

Mnozí pěstitelé se snaží zbavovat samčích rostlin. Samčí rostliny konopí totiž mohou začít opylovávat samičí rostliny a vysemenit tak Vaše samičí rostliny, což naruší efektivitu kvetení. Proto je vhodné samčí rostliny oddělit od těch samičích

Pěstitelé se zavčasu zbaví samčích rostlin tak, že se zbaví rostlin, které dorostou nad 8 cm. Po dobu dvou týdnů nastavte rostlinám 12hodinový světelný cyklus, samičí rostliny oddělte od samčích a po 18-24 hodinách se opět vraťte ke předešlému světelnému cyklu, aby samičí rostliny mohly nadále vegetativně růst. Nezapomeňte, že tento proces může zpozdit růst rostlin o 2 týdny.

Pokud nemáte dostatek času, tak se tímto způsobem samčích rostlin nezbavujte. Postačí, když zakryjete jednu větev na každé rostlině černým papírem po dobu 12 hodin denně, když je stálé světlo, aby se květy objevily dříve a vy jste tak mohli zjistit pohlaví rostliny co nejdřív.

 

Jak rozeznat samčí konopí od samičího si můžete přečíst také v článku Samec nebo samice konopí?.

 

>obsah

REGENERACE

Konopí je možné sklidit a následně ho vegetativně zregenerovat za účelem dosažení druhé nebo dokonce třetí sklizně. Druhou sklizeň je možné provést již za 6-8 týdnů. Vzhledem k tomu, že jsou stonek a kořeny už vyvinuté, dokáže rostlina vyprodukovat druhou nebo třetí úrodu palic za kratší dobu, než je původní doba sklizně. Při sklizni se sklízí vrchní část rostliny.

Nejzdravší vějířovité listy se ponechají ve středu rostliny a palice se opatrně odstřihnou od větví. Uvadající květy v dolní části rostliny odstraňte, ale ponechte na každé větvi alespoň několik drobných květů. Čím více květů na rostlině necháte, tím rychleji se zotaví. Okamžitě po sklizni poskytněte rostlině živiny s vysokým obsahem dusíku.

Ještě než začnete rostlinu regenerovat, se ujistěte, že během svého růstu netrpěla nedostatkem dusíku. To by mohlo způsobit, že všechny listy, které by byly vystaveny slunci, by opadaly a rostlina by po sklizni nemusela kvůli nedostatku dusíku znovu ožít.

Sklizené rostliny můžete umístit pod nepřetržité světlo nebo je nechat venku na přirozeném světle. Zhruba po týdnu až dvou se objeví první známky nového růstu. Na rozdíl od běžného růstu se palice nejprve objeví na spodních větvích. Rostliny nechte chvíli vegetativně růst a pak je znovu vyneste ven, aby mohly kvést nebo je nechte doma a prořezejte je.

Vnitřní regenerace může vést k problémům, pokud je rostlina napadena škůdci. Pro tyto případy je nejlepší vyčlenit si v domácnosti oddělený prostor, který nedovolí, aby rostliny infikovaly hlavní pěstírnu. 

Alternativou k regeneraci v interiéru je regenerace venku během léta. Jednoduše rostlinu v červnu skliďte a poté ji nechte zregenerovat tak, že jí ponecháte několik spodních palic a listů ve střední části těla rostliny. Přihnojujte ji hnojivem s obsahem dusíku a zajistěte jí dostatek světla. Rostlina se bude regenerovat po celé léto a většinu podzimu, poté začne opět přirozeně kvést.

 

>obsah

PROŘEZÁVÁNÍ

Rostliny, které jsou regenerovány, klonovány nebo dokonce pěstovány ze semen, je třeba v určitém okamžiku prořezat, aby rostlina produkovala co nejvíce a zůstala zdravá. Prořezávání spodních větví zajišťuje lepší proudění vzduchu ve vnitřních pěstebních prostorách a vytváří zářezy pro klonování. Také nutí rostlinu přesunout svou sílu do horních větví, které jsou nejvíce vystaveny slunci, což vede ke zvýšení výnosu.

Prořezání regenerovaných rostlin

Regenerované rostliny vyžadují zkrácení postranních větví, aby se veškerá energie přesunula do hlavní části regenerované rostliny. To znamená, že jakmile rostlina začne regenerovat větší část svých výhonů, budou spodní větve ve stínu a nebudou dostatečně silné. Růst horních větví je proto nutné prořezat tak, aby se na rostlině udržely pouze ty nejsilnější výhony.

Zkuste regenerující rostliny prořezat dvakrát. Poprvé, když rostlina začne regenerovat, můžete sesbírat všechny nevyklíčené palice. A podruhé prořežte a odeberte spodní řízky, které můžete naklonovat, a také prořežte vrchní výhony, aby na nich vyrašily větší palice.

Pokud regenerovanou rostlinu neprořežete, zůstane z ní jen stonek, nevytvoří se velké palice a celkový výnos se výrazně sníží.

článek o zaštipování a prořezávání

>obsah

 

SBĚR A SUŠENÍ

Rostliny se sklízejí, jakmile dozrají palice. Zralost se obvykle pozná tak, že bílý pestík začíná hnědnout nebo oranžovět. Semeník se začne plnit pryskyřicí a vznikne zralá palice s červenými a bílými nitkami.

Pupeny sklizené později, v době úplné zralosti, obsahují vyšší množství účinných látek. 

Palice obvykle váží víc, když je plně zralé. To je důvod, proč je pěstitelé rádi prodávají. Vy si však vždy několikrát před sklizní nasbírejte několik palic před jejich zralostí. Podle toho se pak rozhodněte, jaká zralost vám nejvíce vyhovuje

Vrchní část je často zralá jako první. Skliďte ji a zbytek rostliny nechte dál dozrávat. Během dozrávání si můžete všimnout, že spodní palice se zvětšují a jsou více chlupaté. Ke spodní části rostliny se dostane více světla a rostlina bude po zbytek času produkovat více palic.

Rostliny mají drobné vlásečnice, které se nazývají trichomy. Pokud jsou převážně čiré a nehnědnou, rostlina je připravena ke sklizni. Jsou-li převážně nahnědlé, úroveň látek se snižuje a rostlina již nemá dostatečnou účinnost.

Pozorujte rostliny a naučte se rozpoznat, kdy je síla palic nejvyšší. Není vhodné sklízet příliš pozdě nebo brzy.

Rostliny nesušte na slunci, protože se tak snižuje jejich účinnost. Sušte je pomalu ve větraných prostorách zavěšené vzhůru nohama. Nejlepší je palice sušit pomalu po dobu jednoho nebo dvou týdnů.

Suché palice jsou poměrně křehké a dají se rozdrtit. Sušte je proto v uzavíratelných plastových dózách a po dobu dvou týdnů je každý den otáčejte.

>obsah

KLONOVÁNÍ

Klonování je metodou množení rostlin. Z mateřské rostliny se ve vegetativním stádiu odeberou řízky, které se pak nechají zakořenit v hydroponickém médiu a dále rostou jako samostatná rostlina. Klon bude mít stejné vlastnosti jako mateřská rostlina. Ke klonování je však nutný kvalitní řízek.

Při klonování se zachovávají charakteristické vlastnosti vaší oblíbené rostliny. Z jedné rostliny tak můžete vytvořit mnoho dalších rostlin. Pokud narazíte na rostlinu, která vám svými vlastnostmi vyhovuje, můžete její genetický základ udržovat po dlouhá léta a to právě díky klonování. 

Klonování s sebou nese i riziko, že celou úrodu zničí plísně a škůdci, proto je nutné vybrat takové rostliny, které jsou vůči nim dostatečně odolné. Při výběru rostlin se řiďte jejich zdravotním stavem, rychlostí růstu, odolností vůči škůdcům a účinky dané rostliny.

Z jediné rostliny lze získat stovky řízků. Před samotným řízkováním rostlině alespoň na týden snižte přísun dusíku, aby nebyla příliš zelená, protože pak by zakořenění trvalo déle. Při běžném řezu odebírejte řízky ze spodní třetiny rostliny. 

 

Klonování konopí: Krok za krokem

  1. Zvolte zakořeňovací médium - mezi nejčastější zakořeňovací substráty patří například zakořeňovací kostky, minerální vata, rašelina nebo molitan. Pokud řízky necháte zakořenit ve vatě, ponechejte v nádobě asi 6 cm roztoku, aby vata zůstala vlhká. Ujistěte se, že jsou klony rovnoměrně rozmístěny, a jednou denně je postříkejte vodou, aby zůstaly vlhké. Jsou-li klony napadené škůdci nebo hynou, je nutné oddělit od zdravých klonů. Další možností je zasadit řízky přímo do vermikulitového květináče. Po celou dobu udržujte řízky ve vlhkém prostředí.

  2. Odeberte řízek z mateřské rostliny - najděte silné a zdravé větve a vyberte část rostliny s novým rozvětveným výhonem. Pod poslední palicí proveďte čistý řez pod úhlem 45°. Řízek by měl mít 4-8 centimetrů

  3. Řízky ihned vložte do zakořeňovacího přípravku - použijte také sypký fungicid, který zajistí, že klony nebudou napadeny plísní. 

  4. Klony denně kontrolujte - kořeny by se měly objevit za 6-10 dní. Jakmile se na klonu vytvoří 3-5 cm dlouhý kořen, je připravený k přesazení. Během přesazování dbejte na sterilní prostředí. Klony opatrně vyndejte z média a v rukavicích je přesaďte. Dávejte pozor, abyste neporušili kořeny.

 

Klonování není tak složité, jak se na první pohled zdá. Pokud budete postupovat podle uvedených instrukcí, můžete rostlinu konopí naklonovat úspěšně a bez větších obtíží. 

 

>obsah

MNOŽENÍ A OPYLENÍ

Nejjednodušší způsob množení je množení semeny. Dále je možné pěstovat řízky z rostlin. Vyberte tu nejrychleji rostoucí rostlinu a zkuste ji zkřížit se samčí rostlinou, díky čemuž získáte tu nejrychleji kvetoucí odrůdu se silnými účinky. 

Jakmile samčí odrůda začne kvést, je třeba ji oddělit od samičí odrůdy, aby nedošlo k opylení. Přemístěte ji tedy na oddělené místo a položte pod ni noviny nebo sklenici, která zachytí pyl, který padá z květů. Pyl skladujte ve vzduchotěsném sáčku v mrazáku. Takto uskladněný by měl vydržet asi měsíc. Může trvat i několik týdnů, než budou samičí rostliny připraveny k opylení. 

Rostlina je připravena k opylení 2 týdny po objevení prvního shluku samičích květů. Pokud ji opylíte příliš brzy, nemusí být opylení úspěšné. Proto počkejte, dokud se samičí květy dostatečně nevyvinou.

Proces opylení probíhá následovně: nejprve vypněte ventilátory. Pomocí sáčku či ubrousku posbírejte pyl ze samčí rostliny. Omotejte sáček kolem větve a utěsněte jej, pak větví zatřeste. Sáček z větve opatrně sundejte. Měla by být zaprášený od pylu. Pro opylení sáček přemístěte na samičí větev a upevněte jej tak, aby nedošlo k úniku pylu. Současně zatřeste sáčkem i větví. Ponechte jej na větvi asi hodinu nebo dvě a pak jím znovu zatřeste. Po pár hodinách sáček odeberte. Větev by měla být dobře opylena a do dvou týdnů by se měly objevit známky produkce semen. Jedna opylovaná větev dokáže vyprodukovat až stovky semen, proto většinou není nutné opylovat více než jednu nebo dvě větve.

Pokud se zkříží dvě různé odrůdy, vznikne nová, třetí odrůda rostliny. Většinou je vhodné křížit pouze dvě velmi odlišné odrůdy. Mnohdy se stává, že ty nejlepší odrůdy vzniknou tak, že se zkříží dvě velmi odlišné odrůdy. Výsledkem křížení mohou být však i méně odolné rostliny.

Hybridní rostliny se od ostatních odrůd vždy velmi liší. Každá rostlina vypěstovaná tímto způsobem bude jiná. Proto musíte vyzkoušet, jestli vám její vlastnosti vyhovují či nikoliv. Objevíte-li takovou rostlinu, která se vám jeví lepší než ostatní z hlediska brzkého kvetení a vysoké úrody, jedná se o rostlinu, kterou je třeba i nadále klonovat a pěstovat.

 

Genetika překračuje rámec tohoto průvodce, proto vám doporučujeme mnohem jednodušší a efektivnější množení prostřednictvím semen z feminizovaných rostlin. 

 

TVORBA SEMEN

Je možné zkřížit dvě vaše oblíbené samičí odrůdy a vytvořit tak nový typ semen, který bude plodit pouze samičí rostliny. Nejvhodnější variantou je, pokud obě křížené rostliny pocházejí z různých odrůd a nikoli ze stejných mateřských semen. Rostliny z takto vypěstovaných semen budou výhradně samičí, protože nehrozí, že by samičí rodiče měli samčí chromozomy (viz feminizovaná semena).

Pokud na jednu větev samičí rostliny aplikujete kyselinu giberelovou, bude to mít za následek vznik samčích květů. Rostlinu postřikujte každý den po dobu deseti dnů touto kyselinou o koncentraci 0,01 %. Jakmile se vytvoří samčí květy, opylte je vybranou samičí rostlinou. 

Jakmile se na větvi objeví samčí květ, odřízněte jej a nechte zakořenit ve vodě. Použijte stejný zakořeňovací roztok, jaký se používá při klonování. Pyl sbírejte do sáčku, který přivážete k větvi a zatřepete jí.

 

Je také možné opylovat květy rostlin, na kterých se vytvořily samčí květy, a to křížením se sebou samými. Tento postup se využívá za účelem zachování specifických vlastností rostlin. Při křížení rostlin samokřížení však může dojít k problémům souvisejícím s příbuzenským křížením, proto tento postup nepatří mezi optimální řešení.

 

>obsah 

PACHY A NEGATIVNÍ IONTY

Ke zmírnění zápachu v pěstební místnosti se již mnoho let používají generátory negativních iontů. Podle nejnovějšího zjištění generátor záporných iontů zvyšuje rychlost růstu a výnosy. Neexistuje však dostatek skutečných důkazů, které by toto tvrzení potvrzovaly. Umístěte generátor do pěstební místnosti. Pravděpodobně si všimnete, že palice nebudou vonět tak silně, což může být pro některé lidi žádoucí.

 

>obsah 

KYSLÍK

Přívod kyslíku ke kořenům představuje velmi důležitou součást pěstování, protože rostlina potřebuje živiny a také se musí zbavovat toxických látek. To nejjednodušší, co můžete udělat, je přidat do vody peroxid vodíku, čímž zvýšíte dostupnost kyslíku ve vodě. Peroxid obsahuje i další atom kyslíku, který se snadno odštěpí a rostlina ho může využít. K provzdušnění substrátu se také doporučuje přidat do půdy agroperlit. Vhodná je také směs Atami Bio-Growmix nebo Light Mix. Použít můžete také rostlinnou výživu, která obsahuje 25 % peroxidu vodíku.

Je také velmi důležité používat půdu, která je může být často prokypřována. Ve směsi na dně květináče s perlitem, pískem nebo štěrkem zajistěte dostatečnou drenáž. Nepoužívejte zeminu, která obsahuje příliš mnoho vody, protože pak budete muset výrazně snížit přísun kyslíku k rostlině. Více informací o této problematice naleznete v části věnované hydroponii.

>obsah

 

DESTILOVANÁ A KOHOUTKOVÁ VODA

Podle tvrzení některých pěstitelů napomáhá destilovaná voda k rychlejšímu růstu rostlin. Důvodem může být obsah sodíku a těžkých kovů obsažených ve tvrdé vodě. V destilované vodě se tyto látky nevyskytují. Tvrdá voda má navíc tendenci vytvářet v půdě solné usazeniny, které zadržují minerální látky a jsou příčinou nedostatku železa, mědi a zinku.

Voda z kohoutku může být buď: teplá nebo studená. Studená voda obsahuje méně vápníku a sodíku a také by měla obsahovat méně usazenin. Naopak horká voda obsahuje rez, nánosy, ale zato dostatečné množství sodíku a vápníku.

Kohoutková voda se filtruje buď pomocí reverzní osmózy nebo formou uhlíkové filtrace. Používejte výhradně vodu s reverzní osmózou nebo destilovanou vodu

>obsah

 

SKLADOVÁNÍ SEMEN

K uskladnění semen použijte vakuové sáčky a vakuové nádoby na potraviny, které sáček důkladně uzavřou a nevpustí do něj žádný vzduch. Umístěte je do lednice nebo mrazáku. Takto můžete semena skladovat i několik let.

Z mrazáku ždy vytáhněte jen tolik semen, kolik potřebujete, a pak ty zbylá rychle vraťte zpět. Pokud semena neobsahují příliš mnoho vody, je možné je skladovat v extrémních mrazech, semena nepopraskají a vydrží klíčivá po co možná nejdelší dobu

>obsah

ZÁVĚREČNÝ KOMENTÁŘ

Dobrých výsledků můžete dosáhnout i za zdánlivě nepříznivých situací. S dostatečně vzdušnou půdou, kvalitním osvětlením a větráním, pravidelným přísunem základních hnojiv máte úspěch zaručen.

 

O pěstování stručně 

Výběr semen
Klíčení a výsev
Pěstování indoor
Pěstování outdoor
Hydroponie

 

 

Nedoporučujeme postupovat podle tohoto návodu při pěstování konopí a produkci drogy. Pěstování konopí s vyšším než zanedbatelným obsahem THC je v ČR dle platných zákonů zakázáno ! Více.