Rozhovor s Jessie Gill: Ako vzdelávať deti v otázke marihuany

"Ahoj, som Jessie Gill, som zdravotná sestra, ktorá vzdeláva pacientov a užívateľov v oblasti konope. Som aj zakladateľkou projektu Marihuana Mommy (www.marijuanamommy.com), generálnou riaditeľkou Americkej asociácie konopných sestier a členkou Kancelárie rečníkov siete konopných sestier."

jessiegill

Zdroj obrázku: https://www.marijuanamommy.com/jessie-gill-press-page/

1. Ako môžeme naše deti poučiť o konope?

Je zvláštne, že ľudia sú takí nervózni a boja sa túto tému s deťmi otvoriť. Myslím, že jednou z najdôležitejších vecí je uvedomiť si, že generácia, ktorá vyrastá, má s konope úplne iné skúsenosti a veľa iných informácií než my. Takže to prekáža skôr dospelým, nie deťom. Ale je to veľmi dôležitá téma, o ktorej je potrebné hovoriť. 

Vždy hovorím rodičom, že rovnako, ako musíme deti poučiť o alkohole alebo o sexe, musíme ich poučiť aj o konope. Pretože ak to neurobíme my, urobí to niekto iný. Často ľuďom hovorím, že jedným z najlepších spôsobov, ako začať, je skrátka spýtať sa v závislosti od veku dieťaťa: "Čo vieš o konope?" A potom môžete odmerať úroveň vedomostí. A vy môžete povedať: "to je nepríjemné" alebo "to je pravda". Pravdepodobne budete prekvapení, čo všetko deti vedia. 

Rozhodne však existujú rôzne vhodné spôsoby vzdelávania. Takže rodičia môžu aj malým deťom, najmä ak majú trávu doma, povedať: "Pozri, to je mamičkin liek, toho sa nesmieš dotýkať!" Myslím si však, že je veľmi, veľmi dôležité, aby rodičia skutočne viedli otvorený dialóg a boli pripravení odpovedať na otázky svojich detí - rovnako ako keby išlo o sex, alkohol, hazardné hry alebo všetky zložité témy, o ktorých musíme naše deti učiť. 

2. Kedy je najlepšie to urobiť (napr. mali by sme ich osloviť a vysvetliť im to aj pri nejakej príležitosti, alebo by sme mali počkať, kým ich nepristihneme, ako konope používajú prvýkrát)?

Myslím, že by sa každý mal so svojimi deťmi porozprávať o konope skôr, než s ním príde do styku. Ak už dieťa konope užívať (a to nelegálne) začalo, potom rodičia rozhodne prepásli príležitosť. Rovnako je to i so sexom. Ak s ním už dieťa má skúsenosti, bolo naozaj premárnených veľa príležitostí poskytnúť mu informácie o vzdelávaní a znižovaní škôd. 

Myslím, že čím skôr, tým lepšie, a skutočne to záleží i od individuálnej expozície. Každý, kto má doma konope ako pacient, by o tom mal okamžite informovať. Vždy rodičom pripomínam, že v Spojených štátoch, kde žijem, máme v školách stále propagandistickú výuku, ktorá sa začína v druhom alebo treťom ročníku. 

"V škole im budú podávané nepravdivé informácie, budú chodiť do školy, na hodiny zdravovedy, a povedia im, že marihuana je nebezpečná a smrteľná a všetky tie nezmyselné veci, ktoré boli vedecky dokázané ako nepravdivé."

Keď som sa stala pacientkou, bol môj syn v tretej triede. Naozaj som premýšľala, či by som sa s ním o tom mala porozprávať. Konope pre mňa bolo novým liekom a o iných liekoch, ktoré som predtým vyskúšala, som s ním nehovorila. A vyskúšala som ich veľa. Tak som si povedala, prečo by som s ním mala hovoriť o konope. 

Ale potom som o tom premýšľala dlhšie a povedala som si: "V škole im budú podávať nepravdivé informácie, budú chodiť do školy, na hodiny zdravovedy, a budú im hovoriť, že marihuana je nebezpečná a smrteľná a všetky tieto nezmyselné veci, ktoré boli vedecky dokázané ako nepravdivé. A naozaj som sa obávala strachu, ktorý by mohol u môjho syna vypuknúť, keď sa tieto informácie dozvie a povie si: 'Hej, videl som, ako to robí moja mama!', alebo: 'Toto máme doma!'."

Dala som si teda záležať na tom, aby som syna naozaj poučila: "Tu je môj nový liek a toto o ňom musíš vedieť. A musíš vedieť, že na svete je veľa ľudí, ktorí to nechápu. Je to nový liek, ale niektorí ľudia sa ho naozaj boja." Naozaj som ho musela pripraviť: "Keď pôjdeš do školy a začuješ tieto zlé informácie, nechcem, aby si sa bál. Je to len preto, že vaši učitelia neboli vyškolení, ale budeme pracovať na tom, aby sme to zmenili."

weedkid

Zdroj obrázku: https://wellesleywestonmagazine.com/past-issues/winter-2010-2011-table-of-contents/our-kids-and-marijuana/

3. Čo najcennejšie o konope by sa od nás mali naše deti naučiť?

Myslím, že je toho veľa. Existujú liečebné aspekty, ale veľa detí sa ku konope dostáva len pre potešenie. Myslím, že je veľmi dôležité učiť, že existujú užitočné aspekty. Ale rovnako si myslím, že je dôležité poukázať na znižovanie škôd, najmä keď sú deti staršie, špeciálne keď sú k tomu vystavené v okruhu svojich priateľov alebo vo svojej komunite. 

Keď som vyrastala, nebolo v televízii vidieť veľa ľudí, ktorí by fajčili marihuanu, a ak áno, bolo to ako: "Pane bože, oni fajčia trávu!" V dnešnej dobe fajčí v televízii Elon Musk, svetoví lídri, neuveriteľné športové legendy zapojené do konopného priemyslu hovoria o svojom vlastnom užívaní. Deti si to všimnú. Preto je dôležité, aby sme skutočne znižovali škody a vzdelávali ich. 

Rodičia starších detí upozorňujú najmä na striedmu konzumáciu. Rovnako ako v prípade alkoholu platí: "Nemali by ste to s pitím preháňať, ale nemali by ste ani konzumovať priveľa konope. Musíte byť striedmi s dávkami. Čím vyššia je dávka, čím viac ho konzumujete, tým vyššie je riziko nepríjemných účinkov - vyššie je riziko vedľajších účinkov." Je to teda niečo veľmi dôležité, čo by ste si mali so staršími deťmi určite prejsť, aby boli pripravené. 

Ďalšia vec, ktorú by som rodičom vždy odporučila, je poučiť ich o rozdieloch medzi jednotlivými exemplármi a odrodami. U jedného človeka môže byť reakcia na jednu odrodu veľmi výrazná, ale rovnaká odroda môže u iného človeka vyvolať úzkosť. Musíte teda vedieť, že to, že vaši priatelia konzumujú a nič im to nerobí, nemusí nutne znamenať, že budete mať rovnakú skúsenosť. A musíte byť naozaj opatrní. 

A potom si samozrejme musíme uvedomiť, že existujú sociálne kruhy a miesta, kde sa s konope miešajú i iné drogy. Existuje celý rad názvov pre to, keď sa do jointu primieša kokaín alebo heroín. Je to síce výnimka, ale aj napriek tomu je potrebné, aby si toho deti boli vedomé. 

Tak, ako by ste nemali prijímať od cudzieho človeka pitie v bare alebo na večierku, musíte si dávať pozor, aké produkty používate, pretože môžu byť niečím obohatené - môže v nich byť niečo, čo by ste rozhodne nemali užívať. 

4. Môžu "dobrí rodičia" užívať marihuanu?

To rozhodne. A mnohí z nich sú naozaj dobrými rodičmi. Od tej doby, čo som sa verejne priznala, že som pacientka, ma vždy šokuje, kto všetko za mnou príde a povie: "Pane bože, áno, ja tiež fajčím trávu, fajčím ju stále." Je to šokujúce, ale ľudia sa k tomu jednoducho boja hlásiť. Ale robím to od roku 2015 a je pozoruhodné, koľko rodičov teraz hovorí o užívaní konope a o svojom vlastnom užívaní a uvedomuje si: "Pozri, ja som tiež skvelá mama: ako to, že nemôžu byť 'trávové mamy'?"

Ako je možné, že "vínové matky" sú plne akceptované - v niektorých prípadoch dokonca kultúrne zveličované. Myslím si však, že práve tu začína prichádzať k zmene. Ľudia stále častejšie akceptujú matky s trávou, teda užívateľov konope, ktorí sú rodičmi. Mimochodom, nazeranie na otca konzumujúceho marihuanu bolo vždy lepšie než u matiek. Ak fajčil marihuanu otec, bolo to z nejakého dôvodu prijateľnejšie. I tu však konečne prichádza zmena. Čím viac ľudí sa k svojmu užívaniu konope prizná a otvorene sa k nemu vyjadrí, tým väčší dopad to bude mať na všetkých v ich okolí. 

5. Spôsobuje konope u rodičov apatiu a nízku energiu, čo narúša sústredenie potrebné k starostlivosti o deti?

Obecne nie. Vlastne vôbec nie. Konope v mnohých ohľadoch zvyšuje pohodu priemerného užívateľa množstvom rôznych spôsobov. Môže zlepšiť spánokznížiť  hladinu stresu a oboje môže skutočne zlepšiť a skvalitniť rodičovstvo. Veľa rodičov si hovorí, že im konope pomáha lepšie sa s deťmi zblížiť, lepšie sa im s nimi hrá. Ale myslím, že je tiež veľmi, veľmi dôležíté o tom hovoriť. Je to látka, ktorá môže zmeniť vaše skúsenosti. Je to ale aj látka, od ktorej, hoci je to menej pravdepodobné, môžu byť niektorí ľudia závislí. 

Všetko je o striedmosti, o kontrole dávok. Keď niekto len tak sedí, vyfajčí dva jointy a je úplne "zhulený" - takže len spí a neinteraguje - tak je to iný zážitok. To je nadmerné užívanie konope. A je to ako s alkoholom. Môžete si dať s dieťaťom pri večeri pohár vína, a pritom byť skvelým a efektívnym rodičom, ktorý sa podieľa na jeho živote. Svojmu dieťaťu môžete stále pomáhať s domácimi úlohami. Rovnaké je to s konope - môžete užívať miernu dávku, a aj napriek tomu byť výnimočným a funkčným rodičom. Na druhú stranu, ak ho užívate priveľa, je to úplne iný problém. 

6. Existuje maximálne množstvo konope alebo určitý druh (liečebné konope), ktorý lepšie korešponduje so stereotypom "dobrého rodiča"? 

Nie, rozhodne nie. A to je niečo, čo sa obecne o konopnej terapii špatne chápe. Veľa ľudí hovorí: "Budem užívať len lekársku marihuanu." Ľudia však nevedia, že marihuana pre liečebné účely sa vôbec nelíši od marihuany určenej na rekreačné účely - ide o tú istú rastlinu. Záleží to skôr od zámeru a spôsobu použitia.

Ďalšia vec, ktorú si ľudia často neuvedomujú, je, ako som už zmienila, že rôzne kmene môžu mať rôzne účinky. Môže teda existovať jedna odroda, ktorá vám dodáva energiu a motivuje vás v každodennom živote. Môžete si dať rovnaké množstvo iného druhu, a zaspíte. Ide teda o to, aby ste kmeň pochopili individuálne - bezpečne vyskúšali malé dávky a zistili, čo vám vyhovuje. 

A rovnaké je to i s metódami použitia. Spôsob, akým konope užívate, môže viesť k veľmi odlišným fyzickým zážitkom. Fajčenie konope môže byť veľmi, veľmi odlišný zážitok v porovnaní s konzumáciou jedlého konope. Pacienti teda musia pomaly experimentovať s rôznymi spôsobmi užívania, aby zistili, ako sa cítia.

"Myslím, že by sa to v školách rozhodne malo vyučovať, ale musíme poskytovať informácie založené na faktoch."

class

Zdroj obrázku: https://cannabisnow.com/traditional-classrooms-add-cannabis-to-the-curriculum/

7. Je zlé vyzvihnúť dieťa zo školy, keď ste cítiť od trávy?

Nemyslím si, že je to zlé, ale myslím si, že to môže byť v mnohých ohľadoch škodlivé. Stále žijeme uprostred prohibície. Ak žijete v štáte, kde je to legálne, nemusíte sa nutne dostať do problémov. Na druhú stranu v štáte, kde je to nezákonné, by ste mohli stratiť nárok na starostlivosť o dieťa a byť zatvorení. V takej krajine sa ako rodičia prirodzene snažíme svoje deti chrániť a pomáhať im, aby sme sa stali funkčnejšími dospelými. 

Dokonca aj v rôznych komunitách je stále veľa ľudí, ktorí sú zaseknutí v tomto prohibičnom myslení - stále veria, že konope je špatné. Ak teda rodičia prídu do školy s "odourom" konope, je možné, že sa im deti odcudzia. Preto musia byť naozaj otvorení, uvedomelí a ochotní sa vzdelávať, najmä ak užívajú konope na verejnosti. Existujú spôsoby, ako sa zápachu konope vyhnúť. A pretože je sa s ňou stále spája toľko odsúdení, odporúčam pacientom, aby tento aspekt naozaj zvážili. 

8. Mali by sme sa s deťmi rozprávať o duševných chorobách v rodine?

Áno, to je úplne zásadné. To je veľmi, veľmi dôležitý aspekt. Pretože je to veľmi, veľmi vzácne. Z našich výskumov však vieme, že veľmi malé percento populácie - zlomok percenta - je náchylné k duševným chorobám s psychózou, napríklad ku schizofrénii.

Ide o genetické predispozície. Ak teda niekto v minulosti trpel duševnou chorobou, napríklad schizofréniou, je skutočne viac ohrozený vznikom psychózy ako následku užívania THC. A to je niečo, o čom veľa rodičov nehovorí - duševná choroba. To je ďalšia téma, ktorá sa v rodinách tají: "Nepovedia ti o tvojom strýkovi, ktorý sa liečil zo schizofrénie." "To zostáva tabu." Ale je to dôležité, pretože mladí ľudia potrebujú vedieť: "Pozri sa, tvoji kamaráti si môžu zapáliť jointa a môžu byť v pohode, baviť sa a cítiť sa uvoľnene. Ale ty máš naozaj zložitú rodinnú históriu. Môžeš mať genetickú predispozíciu k psychóze, môžeš si zapáliť jointa a prežiť veľmi traumatickú epizódu psychózy, ktorá snáď pominie. V skutočnosti to ale nevieme, výzkumov na túto tému nie je veľa."

Preto je nevyhnutné prebrať rodinnú anamnézu duševného zdravia. Deti musia vedieť, že môžu byť ohrozené viac ako ich kamaráti. A opäť je to veľmi, veľmi vzácne. U väčšiny ľudí sa nevyskytuje a existujú genetické testy, ktoré vám pomôžu zistiť, či máte genetickú predispozíciu. Rozhodne je to ale niečo, čo by deti mali vedieť. 

9. Mali by sme pred deťmi skrývať trávu v našom dome?

To si nemyslím. No, dobre. Veľmi to záleží od právnej situácie jednotlivca. Preto odporúčam, aby deti v žiadnom prípade neboli informované o nezákonných činnostiach - bola by to priveľká záťaž. Viem, že niektorí rodičia hovoria: "Moje deti sú v pohode, zverím sa im, že som skrytý pacient marihuany." Ale to je voči dieťaťu nespravodlivé, môže to byť potenciálne nebezpečné - pre dieťa je to veľká záťaž. A jedno malé pošmyknutie, jeden malý zmätok môže mať na rodinu dramatický dopad a spôsobiť zúfalstvo. A to, že sa s tým musí vyrovnávať, by pre dieťa znamenalo celoživotnú záťaž.

Preto si myslím, že v nelegálnej situácii by rodičia nemali so svojimi deťmi hovoriť o ich nelegálnom osobnom užívaní. A mali by urobiť všetko pre to, aby sa o tom ich deti nedozvedeli. Myslím si však, že v prostredí, kde je konope legalizované, a tých je v dnešnej dobe veľa, by ho rodičia nemali skrývať. Pretože, ako už som zmienila, vaše deti sa toho o konope aj tak dozvedia veľa a nikdy neviete, čo sa o ňom dozvedia. Možno sa toho boja. Existuje veľké riziko, že budú mať v škole učiteľov, ktorí im budú podávať špatné, škodlivé a desivé informácie, a keď to potom zistia u svojich rodičov, keď to zacítia, môžu sa veľmi, veľmi zľaknúť a nemusia už svetu rozumieť.

Preto si myslím, že rodičia, ktorí užívajú v legalizovanom prostredí, by mali urobiť všetko pre to, aby svoje deti vzdelávali. A mali by urobiť všetko preto, aby sa o tom ich deti nedozvedeli. Ja osobne do toho zahŕňam aj svoje konope - je to jednoducho dobrý ťah, len sa oň nechcem starať. Nebojím sa, že by mi ho deti zobrali, ale keď prídu ich kamaráti, nechcem sa báť, že by sa len tak povaľovalo. Dôrazne to odporúčam i v prípade alkoholu a liekov na predpis - väčšina ľudí tieto veci nezamyká, aj keď môžu byť potenciálne smrteľné. Myslím, že existuje veľa spôsobov, ako sa k tomu postaviť zodpovedne a ako o tom informovať. Záleží to však aj od miesta, kde žijete, a od zákonov s ním spojených. 

baby

Zdroj obrázku: https://nypost.com/2018/05/15/more-parents-are-smoking-weed-study/

10. Myslíte si, že by sme mali konope a možno aj ďalšie rekreačné drogy zaradiť do učebných osnov, aby sa o nich naše deti dozvedeli zo spoľahlivých zdrojov?

Tu v New Jersey, a viem, že i v mnohých ďalších oblastiach, je konope spolu s ďalšími drogami súčasťou učebných osnov. Učia sa však neprimerané a nepresné informácie, ktoré sú škodlivé. Práve teraz sa tu v New Jersey v našom programe D.A.R.E., v našom protidrogovom a vzdelávacom programe, stále učí, že konope je ekvivalentom heroínu, aj keď deti, ktoré vidia ľudí, ktorí ho užívajú, vidia, že to tak nie je. A to im môže veľmi, veľmi ublížiť, pretože z toho môžu vyvodiť nesprávne závery. 

Dieťa si povie: "Dobre, povedali ste mi, že tráva je zlá. Ale vidím, že Elon Musk ju fajčí, je v pohode, dokonca je miliardár. Asi klamete." Skutočnou výzvou však je, keď vyvodzujú nesprávne závery o iných drogách, o ktorých sme už hovorili: "Dobre, povedali ste mi, že heroín je špatný, ale klamali ste mi o konope, potom ani heroín nebude špatný!" A presne to sa bohužiaľ aj stalo, keď si myslia, že je všetko klamstvo. Myslím si, že by sa o tom v školách rozhodne malo učiť, ale je potrebné, aby to bolo založené na faktoch. A k tomu máme ďaleko, dokonca aj na hodinách zdravovedy a prírodovedy sú naše učebnice zastaralé.

Odporúčané produkty

A čo je najdôležitejšie, naši pedagógovia sú v tejto oblasti veľmi zle informovaní. Boli teda vyškolení, aby podávali nepravdivé informácie. A myslím, že to je niečo, čím by sme sa mali naozaj zaoberať. Ale zároveň si myslím, že k tomu aj tak raz príde. A myslím si, že rodičia by mali túto priepasť naozaj zmenšiť. Medzitým musia robiť osvetu: "Hej, pozrite sa, to, čo sa tu učíte, nie je správne.  V skutočnosti je to takto ...."

Časté dotazy

Účinky fajčenia marihuany sa prejavujú už niekoľko sekúnd po vdýchnutí. Fajčenie marihuany je najbezpečnejší spôsob užívania THC. A to aj napriek tomu, že THC má preukázateľne tlmiace účinky na rakovinu, decht, ktorý sa fajčením dostáva do pľúc, je pre telo škodlivý a rakovinotvorný. Marihuana môže vyvolať zmeny v správaní a vnímaní, eufóriu, pocit uvoľnenia alebo útlmu, vylúčiť sa však nedá ani úzkosť, nepokoj alebo paranoja. Sú ale veľmi individuálne a ak má človek nízku toleranciu THC, je ideálne nahradiť ho CBD produktmi, ktoré nie sú psychoaktívne. 

 

Skeptickosť voči konope sa v spoločnosti postupne zmierňuje a zvyšuje sa povedomie o jej lekárskom využití. Z toho dôvodu sa jednotlivé krajiny postupne uchyľujú k jej legalizácii - ako napríklad Mexiko, ktoré schválilo konopu na rekreačné účely. V súčasnosti je už legálna v Uruguayi, Kanade, niektorých štátoch USA a v Holandsku. V Luxembursku je povolená konzumácia a pestovanie semienok konopy pre vlastné účely a každá domácnosť smie vypestovať až 4 rastliny. Luxembursko sa tak stalo prvou krajinou v Európe, ktorá toto schvaľuje. V Holandsku je legálne držanie 5 g konopy pre osobnú potrebu, nie však na ulici. 

Konopa má rad preukázateľne liečivých vlastností, ktorými prispieva napríklad k liečbe reumatizmu, epilepsie, rakoviny, artritídy, poruúch spánku, nervových ochorení a veľa ďalšieho. Z kanabinoidov sa vytvárajú konopné produkty, medzi ktorými sú konopné mastiCBD olejekonopné semienka a iné. Konopa je mimo iného blahodárna aj pre našu pleť a je výborným výživovým doplnkom. Konopné oleje a čaje majú preukázateľné pozitívne účinky na metabolizmus a imunitný systém. 

Rovnako ako alkohol a tabakové výrobky, aj konopné odrody s vyšším obsahom THC sú pre mladistvých do 18 rokov ilegálne. CBD však nemá žiadne intoxikačné účinky a napríklad v USA je považované za výživový doplnok. Moderná extrakcia konope umožňuje odstrániť z produktov THC, vďaka tomu sa vyrábajú produkty bezpečné a legálne aj pre mladistvých. Hlavnými dôvodmi užívania konopy napríklad vo forme CBD oleja alebo kapsúl väčšinou býva úzkosť, nespavosť, epilepsia, autizmus, ADHD či astma. U kožných problémov užívatelia preferujú konopné masti

 

THC je psychoaktívna látka, ktorá má však štúdiami preukázané lekárske účinky. To má ale aj CBD, ktoré má takmer zhodné chemické zloženie, je však nepsychoaktívne a nevyvoláva závislosť. Najväčšie riziko užívania marihuany predstavuje jej fajčenie, do tela sa totiž nedostáva len THC, ale aj iné škodlivé látky. Ľudia, ktorí konopu fajčia, trpia častejšie respiračnými ťažkosťami, predovšetkým chronickou bronchitídou. Užívanie THC sa spája aj so zníženou motorikou.

K príznakom závislosti od marihuany patrí predovšetkým nekontrolovateľná túžba, zhoršené sebaovládanie, rast tolerancie, zanedbávanie iných záujmov a pokračovanie v užívaní, aj napriek nepriaznivým následkom. Závislosť má aj svoje fyzické následky, môže napríklad spôsobiť poruchu prirodzenej tvorby serotonínu. THC sa ukladá v tukovom tkanive, odkiaľ sa pri abstinencii vyplavuje. Počas odvykania môže človek zažívať úzkosť, depresie, kolísanie nálad, bolesť svalov a nočné mory. 

Vydáno: 09/07/21
(Aktualizováno: 09/07/21)