Konopí s Alkoholem nelze srovnávat

  • Marihuana je prokazatelně nejméně škodlivou substancí, která se běžně užívá. Drtivě poráží i dvě nejběžnější substance užívané dnešní společností – alkohol a tabák.

 

Názor, že marihuana je značně bezpečnější než alkohol a nikotin, není nový. Kdokoli si někdy prošel brutální kocovinou po ránu, poté co byl večer předtím někde pít, ví tohle s naprostou jistotou. Jak je ale marihuana postupně legalizována, lidé provádí zmíněné srovnávání čím dál častěji. Pojďmě se na to podívat z pohledu vědy.

Konopí vs. Alkohol vs. Tabák

V roce 2015 vědci provedli měření, ve kterém zkoumali smrtelný risk u 10 běžných legálních i nelegálních substancí. Výzkum porovnával cannabis, alkohol, tabák, heroin, kokain, MDMA (extáze), metamfetamin, diazepam, amfetamin a metadon. Studie zjistila, že z těchto všech je nejrizikovéjší alkohol, následovaný nikotinem, kokainem a heroinem. Bylo zjištěno, že cannabis je z těchto, s velkým náskokem, ta nejbezpečnější substance na seznamu, i při porovnání s alkoholem a tabákem.

Tato zjištění, podle vedoucího autora Dicka Lanchenmeiera “potvrzují výsledky předchozích studií, ale naprosto odlišnou metodou.”

Tato studie použila zcela novou metodu ohodnocení risku, která se nazývá “Margin of Exposure” (Mezní vystavení) – MOE metoda. Tato metoda v podstatě pracuje s poměrem dávky, která charakterizuje nežádoucí efekty a s množstvím, které lidé běžně užívají.

Podle výzkumníku mohl být marihuanový hazard “přeceněn v minulosti”, zatímco risk spojený s alkoholem bývá “běžně podceňován.” Bylo taktéž zjištěno, že alkohol je 114x větší zabiják, než jakým je cannabis.

"Alkohol je zodpovědný za jedno z deseti úmrtí dospělých lidí"

S odvoláním na Centers for Disease Control and Prevention (Centra pro kontrolu a prevenci chorob), neuvěřitelná jedna z deseti smrtí lidí v produktivním věku ve Spojených státech může být připsána nadměrnému požívání alkoholu. Alkohol bývá spojován se vším od nemocí srdce až po rakovinu. “Otrávení” alkoholem (t.j. nadměrné pití) je odpovědné za asi 2000 úmrtí ročně.

alkohol a konopí

Žádný z expertů, který je obeznámen s fakty vám neřekne, že byla někdy zaznamenána smrt spojená čistě jen s nadměrným užíváním nebo předávkováním se cannabisem.

“Můžete vidět život za životem, které jsou pohlcovány alkoholem” říká Dr. Peter Grinspoon, který poskytuje základní péči v Mass General Hospital, jak dává na vědomí WBUR. “Můžete vidět, jak alkohol trhá rodiny na kousky. A nemusíte chodit moc daleko, abyste viděli zničené životy tabákem. Za 20 let praxe, co jsem doktorem, jsem neviděl ani jeden život ztracený kvůli marihuaně.”

Tabák je v USA považován za hlavní příčinu smrti, které se dá předejít

"Průzkumy ukazují, že tabák je pro plíce více nezdravý než cannabis. Kouření je v USA odpovědné za 480 000 smrtí ročně, zahrnujíc více než 41 000 úmrtí, které jsou spojovány s kouřením nepřímo. To je asi 1 300 smrtí denně."

Kuřáci umírají průměrně o 10 let dříve než nekuřáci.

Zatímco inhalování jakéhokoli druhu kouře způsobuje poškození dýchacích cest a může vyvolávat symptomy broncitidy, tak se ukazuje, že kouř kanabinoidů hraje až léčebnou roli, s effektem snižování poškození plic.

Studiím se nedaří nalézt korelaci mezi moderním užíváním marihuany a rakovinou plic nebo rakovinou hlavy a krku.

Nezdá se také, že by marihuana narušovala plicní funkce – tedy alespoň ne v dávkách, které přijímá většina uživatelů. Toto zjištění bylo učiněno největším a nejdelším studiem, kterém bylo na svém poli kdy provedeno. Výzkumníci zjistili, že zatímco uživatelé tabákových výrobků vykazují očekávané snížení fungování plic za časové období, marihuanový kouř vykazuje nečekané a “zřejmě pozitivní” účinky.

Příležitostní a středně častí uživatelé marihuany vykazují zvýšenou plicní kapacitu v porovnání s nekuřáky ve dvou testech. V jednom z těch testů, který probíhal po vůbec nejdelší období, těžcí uživatelé marihuany skórovali lépe nežli nekuřáci.

Zdroj: herb.co

O čem píšeme

  • Články z kategorie Studie CBD, Alkoholismus mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 03/01/18